Cezire Kantonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cezire Kantonu
Kantona Cizîrê (Kürtçe)
مقاطعة الجزيرة (Arapça)
ܦܠܩܐ ܕܓܙܪܬܐ (Süryanice)
Rojava Kantonlar: Afrin Kantonu (koyu sarı), Kobani Kantonu (kırmızı, mor ve pembe), Cezire Kantonu (yeşil), ve Şahba mıntıkası (açık sarı)
Cezire Kantonu arması
Arma
ÜlkeSuriye Suriye
BaşkentKamışlı (de jure), Amuda (de facto)
Zaman dilimiUTC+ 2.0 (Doğu Avrupa Saati)
 • Yaz (YSU)UTC+ 3.0 (Doğu Avrapa Yaz Zamanı)
Alan kodu+963 52

Cezire Kantonu (KürtçeKantona Cizîrê, Arapçaمقاطعة الجزيرة, Süryaniceܦܠܩܐ ܕܓܙܪܬܐ), Suriye'nin Haseke ili sınırları içerisinde bulunan, Suriye İç Savaşı sırasında PYD tarafından tek taraflı olarak ilan edilen Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi bölgesindeki de facto statüdeki üç kantondan birisi.[1]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Cezire Kantonu Suriye'nin kuzeydoğu sınırını çizer. Kantonun kuzeydoğu sınırını ise Fırat Nehri çizer. Ayrıca Habur Çayı var.

Tarım ve doğa[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihinde Fırat Nehri ile iç içe olması sebebiyle kanton, verimli topraklara,[2] canlı ve kirletilmemiş bir doğaya sahiptir. Ama günümüzde su problemler olabilir.[3]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Bereketli Hilal yüzden kantonun tarihi çok eskilere dayanır. 100'den fazla arkeolojik sit alanı vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Levent, Hediye (31 Temmuz 2015). "Suriye'nin kuzeyinde nasıl bir yönetim kuruluyor?". BBC Türkçe. 14 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2017. 
  2. ^ "Kasrek Cooperative Begins Harvest". Institute for Solidarity Economics and Corporate Watch. 9 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2017. 
  3. ^ "soil salinization". 9 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2017.