Çin devlet başkanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Bu makale serisinin bir parçasıdır:
Çin
devlet yapısı
Şu anki Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Başkanı Şi Cinping.

Çin Devlet Başkanı (Çince: 中华人民共和国主席; pinyin: Zhōnghuá Rénmín Gònghéguó Zhǔxí, ya da kısaca devlet başkanı anlamında Guójiā Zhǔxí 国家主席) Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) devletinin başıdır. 1982 Çin Halk Cumhuriyeti anayasası'nın 62. maddesinin düzenlediği esaslara göre, Başkan Ulusal Halk Meclisi (UHM) tarafından UHM başkanlığının önerdiği aday seçilir.

Seçim, göreve başlama ve gerekli nitelikler[değiştir | kaynağı değiştir]

ÇHC Anayasasına göre, Çin'in yasama organı Ulusal Halk Meclisi Başkanı seçme ve gerektiğinde istifaya zorlama yetkisine sahiptir. Yasaya göre Başkan 45 yaşında veya aşmış bir Çin vatandaşı olmalıdır. Başkan 2 dönemden fazla hizmet veremez, bir başkanlık dönemi UHM dönemi gibi beş yıldır.

Başkanın yetkileri arasında başbakan, başbakan yardımcısı, Devlet Konseyi üyeleri, büyükelçiler, ile birlikte tüm bakanlar, yasama komiteleri üyeleri haznedar ve sekreterlerin atamalarını yapmak bulunur. Ayrıca Özel Başkanlık Bildirileri, Acil Durum, ve savaş ilanı gibi yetkileri vardır.

Yardımcısına, Çin Halk Cumhuriyeti Başkan yardımcısı denir. Başkanın ölümü, veya görevi bırakması durumunda Başkanlık görevini üstlenir.

Başkanlık ve devlet[değiştir | kaynağı değiştir]

Devletin başı sıfatıyla Başkan, yasal olarak Çin'in dışişlerinden sorumludur. 1990'lı yılların başından itibaren başkan genel devlet politikasının oluşturulup yönünün belirlenmesinden sorumludur. Uygulamayı hükümetin başı olan Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı'na bırakır.

Başkanlık ve Parti[değiştir | kaynağı değiştir]

Yine 1990'lı yıllardan itibaren uygulamada Başkan aynı zamanda Komünist Parti genel sekreteri görevini de üstlenmektedir. Böylelikle parti başkanlığı ve devlet başkanlığı arasında bir güç çekişmesinin önüne geçilir.

ÇHC başkanlarının listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]