Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı
中国人民政治协商会议
Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı logosu
Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı logosu
KısaltmaÇHSDK
Kuruluş21 Eylül 1949
TürSiyasi danışma organı
Konum
BaşkanVang Huning
Genel sekreterVang Dongfeng
Resmî sitecppcc.gov.cn
Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) (Çince: 中国人民政治协商会议; pinyin: Zhōngguó Rénmín Zhèngzhì Xiéshāng Huìyì), Çin'in bir siyasi danışma organıdır. Konferans, yasal olarak izin verilen sekiz siyasi partiden ve diğer kuruluşlardan delegelerin yanı sıra bağımsız üyelerden oluşmaktadır. Çeşitli tarafların temsil oranı, taraflar arasında müzakere edilen yerleşik sözleşme ile belirlenir. CPPCC, Birleşik Ön Çalışma Dairesi tarafından dolaylı olarak yönetilir.[1][2]

Uygulamada, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı'nın rolü bir danışma üst meclisine yakındır. Konferansın en büyük ve baskın partisi, sandalyelerin yaklaşık üçte ikisine sahip olan Çin Komünist Partisi'dir. Diğer üyeler ÇKP ile müttefik olan Birleşik Cephe partilerinden ve hiçbir partiye üye olmayan bağımsız adaylardan seçilir. Konferansın, Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki devlet dairesine kıyasla daha temsilci olması ve daha geniş bir yelpazeden oluşması amaçlanmaktadır.

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi, Ulusal Halk Kongresi'nin genel oturumlarıyla aynı zamanda yıllık olarak toplanır. Hem ÇHSDK Ulusal Komitesi hem de UHK genel oturumlarına genellikle "Ulusal Lianghui" (İki Oturum) denir ve ulusal düzeyde önemli siyasi kararlar alırlar.

ÇHSDK'nin örgüt hiyerarşisinde Ulusal Komite ve bölgesel komiteler bulunmaktadır. ÇHSDK'nin bölgesel komiteleri arasında eyalet, il ve ilçe düzeyi bölümler yer almaktadır. Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Şartı'nın 19. maddesine göre, Ulusal Komite ile bölgesel komiteler arasındaki ilişki, üst düzey bölgesel komiteler ve alt düzey komiteler arasındaki ilişkiler de dahil olmak üzere bir rehberlik ilişkisidir ve doğrudan bir liderlik bulunmamaktadır. Her düzeydeki işletme bütçeleri, bölgenin mali idareleri tarafından bağımsız olarak yönetilir ve böylece Ulusal Komite ve tüm bölgesel komiteler ayrı ayrı tüzel kişilikler haline gelir. Bununla birlikte, her düzeyde Birleşik Ön Çalışma Dairesi aracılığıyla dolaylı bir liderlik vardır.[3][4]

ÇHSDK'deki 2,158 üyeden oluşan siyasi danışmanların oluşumu ulusal hedeflere ve önceliklere göre değişmektedir. Daha önce gayrimenkul, devlet şirketleri ve diğer önemli şirketlerin üst düzey figürlerin hakim olduğu 2018 ÇHSDK, öncelikli olarak Çin'in gelişen teknoloji sektöründen bireylerden oluşmaktadır.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Joske, Alex (9 Haziran 2020). "The party speaks for you: Foreign interference and the Chinese Communist Party's united front system". Australian Strategic Policy Institute. 9 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2020. 
  2. ^ "The United Front in Communist China" (PDF). Central Intelligence Agency. Mayıs 1957. 23 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 24 Haziran 2020. 
  3. ^ Bowe, Alexander (24 Ağustos 2018). "China's Overseas United Front Work: Background and Implications for the United States" (PDF). United States-China Economic and Security Review Commission. 9 Eylül 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2020. 
  4. ^ Dotson, John (29 Mayıs 2020). "Themes from the CPPCC Signal the End of Hong Kong Autonomy—and the Effective End of the "One Country, Two Systems" Framework". Jamestown Vakfı. 7 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2020. 
  5. ^ "Tech entrepreneurs dominate as China's political advisers in IT push". South China Morning Post. 4 Mart 2018. 5 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]