Tek çocuk politikası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tangshan beldesinde bir hükûmet levhası: "Müreffeh, güçlü bir ulus ve mutlu bir aile için lütfen aile planlamacılığını uygulayın."

Tek çocuk politikası, Çin'de uygulanan bir nüfus planlama politikasıdır.

Tek çocuk politikası 1979 yılında aşırı nüfus artışının önlenmesi amacıyla uygulanmaya koyuldu. Etnik azınlıklar ve bazı istisnai durumlar bu politikadan muaf tutulmaktaydı. 2007'de Çin nüfusunun %36'sı sıkı bir tek çocuk politikasına tabi tutulmaktaydı ve %53'ü ise ilk çocuğunun kız olması durumunda ikinci bir çocuğa sahip olma izni verildi. Eyalet hükûmetleri ihlaller için para cezası vermekte ve yerel ve ulusal hükûmetler farkındalığı artırmak, kayıt ve inceleme çalışmaları yapmak amacıyla komisyonlar kurdu.

Çin hükümetine göre, tek çocuk politikası ile 400 milyon doğum önlenmiştir. Çin'de halkın %76'sı 2008'de yapılan bir ankette bu politikayı desteklemesine rağmen[1] Çin dışında tartışmalı bir konudur.

29 Ekim 2015'te, Çin Komünist Partisi tarafından yapılan açıklamaya dayanarak mevcut yasanın iki çocuk politikasına dönüştürüleceği bildirildi. Yeni kanun 1 Aralık 2016 tarihinde, 27 Aralık 2015'te Ulusal Halk Kongresi'nin daimi komitesinden geçmesinin ardından yürürlüğe girdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Chinese Celebrate Their Roaring Economy, As They Struggle With Its Costs". 10 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]