Çin millî amblemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çin millî amblemi
Ayrıntılar
Kullanan Çin
Kabul tarihi20 Eylül 1950

Çin millî amblemi, kızıl renkli bir yuvarlak içinde, Mao Zedong'un 1949'da Çin'in kuruluşunu ilan ettiği Yasak Şehrin ön kapısını oluşturan Tiananmen Kapısı'nın sembolünü içermektedir. Bu sembolün üstünde, ulusal bayraktaki beş yıldız görünebilir. Bu yıldızlardan en büyüğü Çin Komünist Partisi'ni simgelerken, dört küçük yıldız ise Maoculukta belirlenen dört sosyal sınıfı simgelemektedir. Çin hükûmeti, armanın "ulusal bayraktaki kalıplardan" oluştuğunu ileri sürmektedir:[1]

Bayraktaki kızıl rengi devrimi, yıldızlardaki sarı rengi ise muazzam kızıl toprakların saçtığı altın, parlak ışınları simgeler. Dört küçük yıldızın büyük bir yıldızı çevreleme tasarımı, Çin halkının Çin Komünist Partisi (ÇKP) önderliği altındaki birliğini ve bütünlüğünü simgeler.

—China Yearbook 2004[2]

Kızıl yuvarlağın dış çevresi buğday kepçeleri, iç çevresi ise pirinç kepçeleri göstermektedir; bunlar birlikte tarımsal işçileri simgelemektedir. Çevrenin alttaki kenarın ortasında, sanayi işçilerini simgeleyen bir dişli çark bulunmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti Millî Ambleminin Tanımı (中华人民共和国国徽图案说明)'na göre bu unsurlar bir araya getirilince 4 Mayıs Hareketi'nden beri Çin halkının verdiği devrimci mücadelelerini ve Çin Halk Cumhuriyeti'ni başarılı şekilde kuran proletarya koalisyonunu simgelemektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta National Emblem of the People's Republic of China ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Description of the National Emblem from Chinese Government web portal". 2 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2017. 
  2. ^ "National flag". 4 Haziran 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2017.