Uyumlu Sosyalist Toplum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Şu madde dizisinin bir parçasıdır:
Çin
devlet yapısı

Uyumlu Sosyalist Toplum (Basitleştirilmiş Çince: 開放/开放; Geleneksel Çince: 和諧社會; pinyin: héxié shèhuì), Çin'in Çin değerleri ile sosyalizm politikalarının yansıması olan sosyoekonomik vizyonunu ifade eden terim.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin'de "Uyumlu toplum" kavramı antik Çin'e ve Konfüçyüs dönemine kadar uzanmaktadır. Günümüzde ise bu terim Konfüçyüsçülüğün yeniden yorumlanması şeklinde ifade edilmektedir.[1][2] Modern zamanlarda, Hu Cintao'nun etkisiyle Çin Komünist Partisi ideolojisinde önemli hale gelmiş ve Ulusal Halk Kongresi'nde geniş ölçüde tanıtılmıştır.

Uyumlu Sosyalist Toplum kuramına göre, Çin toplumunda ortaya çıkan sosyal adaletsizlik, eşitsizlik, denetlenmeyen ekonomi büyümeler sosyal çatışmalara yol açmıştır. Bu nedenle Çin yoplumundaki sosyal dengeler ve toplumsal uyum, ekonomik büyümede dikkat edilmesi gereken bir nokta olarak ele alınmıştır.[3] Çin'de hedeflenen toplum refahı için ülkedeki öncü parti olan Çin Komünist Partisi'nin ulusal hedefi olarak ortaya konulmuştur.

Çin Rüyası, bu kuram kapsamında oluşturulan bir politikadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Guo And Guo (15 Ağustos 2008). China in Search of a Harmonious Society. Lexington Books. ISBN 978-0-7391-3042-1. 
  2. ^ Ruiping Fan (11 Mart 2010). Reconstructionist Confucianism: Rethinking Morality after the West. Springer Science & Business Media. ISBN 978-90-481-3156-3. 
  3. ^ "China's Party Leadership Declares New Priority: 'Harmonious Society'". The Washington Post. 12 Ekim 2006. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2016.