Li Keqiang

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Li Keçiang sayfasından yönlendirildi)
Li Keqiang
Basitleştirilmiş Çince李克强
Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı
Görevde
Makama geliş
15 Mart 2013
Başkan Xi Jinping
Vekil Zhang Gaoli
Liu Yandong
Wang Yang
Ma Kai
Yerine geldiği Wen Jiabao
Kişisel bilgiler
Doğum 1 Temmuz Temmuz 1955 (1955-07-01) (66 yaşında)
Dingyuan İlçesi, Anhui
Partisi Çin Komünist Partisi
Evlilik(ler) Cheng Hong
Bitirdiği okul Pekin Üniversitesi

Li Keçiang ya da Li Keqiang (d. 1 Temmuz 1955, Dingyuan), Çin Premier'i (Başbakan) ve Çin Devlet Konseyi parti sekreteridir. Ülkenin en yüksek karar organı olan Politbüro Daimi Komitesi'nin ikinci sıradaki üyesidir.

2008 yılından itibaren 2013 yılına kadar Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. Bu dönemde, Başbakan Wen Jiabao'nun yardımcısı olarak, Li'nin resmi portföyü ekonomik kalkınma, fiyat kontrolleri, finans, iklim değişikliği ve makroekonomik yönetimi içermekteydi. Li, Komünist Gençlik Birliği saflarının üzerinden yükselmiştir. 1998-2004 yılları arası Henan Valisi ve eyaletin Parti sekreteri olarak görev yaptı ve daha sonra Liaoning parti sekreteri oldu.

Babası Anhui yerel bir memurdu. Li, Kültür Devrimi sırasında, 1974 yılında liseden mezun oldu ve sonunda Çin Komünist Partisi'ne katıldı. Mao Zedong Düşüncesi'nin Çalışmasında Üstün Bireysel onuruna layık görüldü. Üniversite Öğrenci Konseyi Başkanı oldu. Pekin Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. İktisat alanında doktora elde etmek için çalıştı. 1980 yılında Pekin Üniversitesi Komünist Gençlik Birliği Sekreteri oldu. Sekreterliğin bir üyesi olarak 1982 yılında Komünist Gençlik Birliği üst liderliğine girdi ve o zamandan beri de Birliğin safları üzerinden mevcut Genel Sekreteri Hu Jintao ile yakından çalıştı. Li, 1993 yılında kuruluşun Genel Sekreteri oldu ve 1998 yılına kadar görev yaptı. Li Keqiang, Birliğin liderliğinden yükselen birinci kuşak temsilcilerinin üyesidir.

Aralık 2004 yılında Liaoning Parti Başkanı olarak çalışmaya başladı.

Kasım 2012 yılında Politbüro yeni oluşturulan Daimi Komitesi kıdemli üyeliği sayesinde Başbakanı Wen Jiabao'nun halefi olarak gösterilmiştir. Mart 2013'te Başbakan olarak atanmıştır.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Li, Pekin Ekonomi ve İşletme Sermayesi Üniversitesi'nde profesör olan Cheng Hong ile evlidir. Üvey Babası Komünist Gençlik Birliği Merkez Komitesi başkan yardımcısı sekreteridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Li Keqiang İngilizce Wikipedia maddesi
Siyasi görevi
Önce gelen:
Wen Jiabao
Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı
2013-
Sonra gelen:
Sonra gelen yoktur.