Amerika Birleşik Devletleri-Çin ilişkileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
ABD-Çin ilişkileri
Haritada gösterilen yerlerde China ve USA

Çin

ABD
Diplomatik Misyon
Çin'in Washington, DC Büyükelçiliği ABD'nin Pekin Büyükelçiliği
Temsilcilik
Büyükelçi Cui Tiankai Büyükelçi Terry Branstad
Şu madde dizisinin bir parçasıdır:
Çin
devlet yapısı

ABD-Çin ilişkileri, genelde Amerika-Çin ilişkileri, Çin-Amerika ilişkileri ya da Sino-Amerikan ilişkileri olarak da bilinir, Çin ile Amerika Birleşik Devletleri'nin sürdürdüğü uluslararası politikaları içerir.

Soğuk savaş sonrası ilişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Soğuk Savaş sonrasında siyasi yalnızlıktan kurtulmak ve Japonya'ya karşı daha etkili bir konuma gelmek isteyen Çin dış politikada yumuşama siyaseti izlemeye başlamıştır. Amerika Birleşik Devletleri ise Çin ile SSCB ilişkilerine karşı Çin hükumetine karşı farklı bir dış siyaset izlemiştir. ABD ilk olarak Güney Vietnam'daki askerlerini geri çekmiş ardından da ticari ilişkilerde iyileştirme yoluna gitmiştir. Çin ise dünya şampiyonası için Japonya'da bulunan Amerikan masa tenisi takımını ülkelerine davet etmiştir. Masa tenisi takımının bu ziyareti sonrasında ABD Çin Halk Cumhuriyeti'ne karşı uyguladığı amborgoları kaldırmış ve iki ülke arasındaki gerilim azalmıştır. Bu olay tarihte Ping-pong diplomasisi şeklinde anılmaktadır. Ayrıca Başkan Nixon ise 1972 tarihinde Çin'e bir ziyarette bulunmuştur.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gültekin, Bilgehan. "Devlerlerarası İlişkilerde Halkla İlişkiler ve Siyasal Propagandanın Rolü" (PDF). Ege Üniversitesi. 20 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2016. 
  2. ^ "Diplomatik İletişim" (PDF). Ege Üniversitesi. 7 Eylül 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2016.