Çin Komünist Partisi Politbüro Yürütme Komitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Çin Komünist Partisi Politbüro Yürütme Komitesi (Çince: 中国共产党中央政治局常务委员会 veya 中國共產黨中央政治局常務委員會; Hanyu Pinyin: Zhōngguó Gòngchǎndǎng Zhōngyāng Zhèngzhìjú Chángwù Wěiyuánhuì) üye sayısı -genellikle erkek- 5 veya 9 arasında değişen bir komitedir ve Çin Komünist Partisi'nin en üst düzey liderliğini oluşturur.[1] PYK'nın kararlarını oy birliği ile aldığı düşünülse de, iç işleyişi çok iyi bilinmemektedir. Biçimsel olarak, Komite üyeliği Merkez Komitesi tarafından onaylanmaktadır. Uygulamada PYK üyeliği Çin Komünist Partisi'nin liderleri arasında yapılan görüşmelerin sonucunda belirlenmektedir.

Günümüzde PYK Çin'de fiilen en üst düzey ve en güçlü karar verici mekanizma olarak faaliyet göstermektedir. Üyeleri hem ulusal medya hem de uluslararası siyaset gözlemcileri tarafından yakından izlenmektedir. PYK'nın üstlendiği rol tarihi açıdan çeşitlenmiş ve evrim geçirmiştir. Mesela Çin Kültür Devrimi sırasında PYK'nın çok az bir gücü vardı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mitter, Rana (2016). Modern China : a very short introduction (2. bas.). Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0198753704.