Kolektif liderlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kolektif liderlik, dar örgütsel yapı içerisinde iktidarın dağılımıdır. Bu yönetim biçimi genellikle sosyalist devlet içerisinde şekillenmiş olup komünist parti içerisinde ideal bir yönetim formu olarak düşünülür.

Ülkelere göre kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde Çin hükûmetinin merkezi otoritesi, Çin Komünist Partisi'nin 7 üyesinden ve Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri tarafından başkanlık edilen Politbüro Yürütme Komitesi arasında bölüşülmüştür.[1]

Vietnam[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde Vietnam'da devlet nezdinde resmî bir lider yoktur ve iktidar Vietnam Komünist Partisi Genel Sekreteri, başkan, başbakan ile birlikte Politbüro, Sekreterlik ve Merkez Komitesi arasında paylaştırılmıştır.

Sovyetler Birliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Sovyetler Birliği'nde, birliği oluşturan Sovyet cumhuriyetleri arasında iktidarın paylaşılması söz konusu idi. Zira Sovyetler Birliği'nin yaklaşık yetmiş yıllık tarihinin hiçbir döneminde ülkenin resmî bir lideri yoktu, çünkü Ekim Devrimi sonrası siyasi sistemi oluşturan iktidar tüm Sovyetler arasında paylaştırılmıştı.

Bununla birlikte dört ayrı dönemde troyka adı verilen triumvirlik sistemi [2] ile üçlü yönetim mekanizması oluşturuldu. Bu yapı İlki Lenin'in hastalığının ağırlaşmasından sonraki 3 yıllık dönemi, ikincisi Stalin'in ölümünden sonraki 3 aylık dönemi, üçüncüsü Kruşçev'in iktidardan düşürülmesi ve Leonid Brejnev'in etkisinin başladığı ilk dönemi, dördüncüsü ise Çernenko'nun hastalığı dönemini kapsar. Kolektif liderliğin hakim olduğu bu dönemlerde ülke bir kişi şahsında liderlik yetkileri olmadan yönetildi.[3][4][5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "New Politburo Standing Committee decided: Mingjing News" 15 Ocak 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Want China Times. Erişim tarihi: 19 Aralık 2917.
  2. ^ Tinggaard Svendsen, Gert; Svendsen, Gunnar Lind Haase (2009). Handbook of Social Capital: The Troika of Sociology, Political Science and Economics. Edward Elgar Publishing. s. 460. ISBN 978-1845423230. 
  3. ^ Anderson, Annelise; Anderson, Martin (2009). Reagan's Secret War: The Untold Story of His Fight to Save the World From Nuclear Disaster. New York: Crown Publishers. ISBN 978-0307238634. 
  4. ^ Brown, Archie (2009). The Rise & Fall of Communism (İngilizce). Bodley Head. ISBN 978-0061138799. 
  5. ^ Service, Robert (2009). History of Modern Russia: From Tsarism to the Twenty-ad Century (İngilizce). Penguin Books Ltd. ISBN 978-0674034938.