Bangladeş cumhurbaşkanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bangladeş Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
গণপ্রজাতন্ত্রী বাংলাদেশের রাষ্ট্রপতি
Flag of the President of Bangladesh.svg
Cumhurbaşkanlığı bayrağı
Görevdeki
Abdul Hamid

20 Mart 2013 tarihinden beri
Resmî ikamet Bangabhaban, Dakka
Atayan Ulusal Meclis
Görev süresi Beş yıl, bir kere yenilenebilir
Oluşum 26 Mart 1971
Websitesi http://www.bangabhaban.gov.bd/

Bangladeş Cumhurbaşkanı (Bengalce: বাংলাদেশের রাষ্ট্রপতি — Bangladesher Raṣhṭrôpôti), Bangladeş devletinin başı.

Bangladeş’in 1971’de bağımsızlığını kazanmasından bu yana cumhurbaşkanının rolü üç defa değişti. 1991 yılında, demokratik olarak seçilmiş hükümetin restorasyonu ile Bangladeş parlamenter demokrasiye geçiş yaptı. Cumhurbaşkanı şimdi meclis tarafından seçilen büyük oranda törensel makama sahip.[1]

1996 yılında parlamento, parlamentonun dağılmasından sonra, anayasada belirtildiği gibi, Cumhurbaşkanının yürütme yetkisini güçlendiren yeni yasalar çıkardı. Başkan, ofisi ve ikametgahı olan Bangabhaban'da ikamet ediyor. Başkan, 300 milletvekili tarafından açık oyla seçilir ve bu nedenle genel olarak yasama meclisinin çoğunluğunu temsil eder.[2][3][4] Beş yıllık görev süresinin bitiminden sonra cumhurbaşkanı seçilinceye kadar görevde kalmaya devam ediyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Background Note: Bangladesh" 11 Haziran 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., US Department of State, May 2007
  2. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; cons isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
  3. ^ "Presidential Election Act, 1991". CommonLII. 18 April 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2011. 
  4. ^ Chowdhury, M. Jashim Ali (6 Kasım 2010). "Reminiscence of a lost battle: Arguing for the revival of second schedule". The Daily Star. 24 October 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2011.