Pakistan cumhurbaşkanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
صدر مملکت اسلامی جمہوریہ پاکستان
Cumhurbaşkanlığı forsu
Görevdeki
Asıf Ali Zerdari

10 Mart 2024 tarihinden beri
Resmî ikametAyvan-ı Sadr,
İslamabad, Pakistan
Görev süresi5 yıl
Oluşum23 Mart 1956
Açılışı yapanİskender Mirza
Websitesiwww.president.gov.pk

Pakistan cumhurbaşkanı veya resmî adıyla Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı (Urducaصدر مملکت اسلامی جمہوریہ پاکستان Sadri-i Mumlikati-i Pakistan), Pakistan'ın devlet başkanıdır. Cumhurbaşkanı, cumhuriyetin birliğini simgelemekte olup[1] aynı zamanda Pakistan Silahlı Kuvvetleri'nin başkomutanıdır.[2]

Cumhurbaşkanı, Pakistan başbakanı tarafından iç ve dış politika ile ilgili tüm mevzuat önerileri hakkında bilgilendirilir.[3] Anayasa, cumhurbaşkanına af, ceza erteleme ve ordunun kontrolü yetkileri veri, ancak ordunun daha üst düzey komutanlıklarındaki tüm atamalar başbakanın istişaresi ve onayı ile cumhurbaşkanı tarafından zorunlu ve gerekli durumlar esas alınarak yapılır.[4] Anayasa, ayrıca cumhurbaşkanının hükûmeti yürütme yetkisini kullanmasını yasaklamaktadır.[5]

Cumhurbaşkanı dolaylı olarak Şûra Meclisi tarafından Seçim Kurulu aracılığıyla beş yıllık bir süre için seçilir. Anayasa, cumhurbaşkanının 45 yaşından büyük bir Müslüman olmasını gerektirmektedir. Cumhurbaşkanı, başkent İslamabad'da Ayvan-ı Sadr olarak bilinen bir konutta ikamet etmektedir. Şimdiye kadar 13 cumhurbaşkanı görev yapmıştır. Cumhurbaşkanının yokluğunda Senato Başkanı, cumhurbaşkanı göreve dönene veya bir sonraki cumhurbaşkanı için seçim yapılıncaya kadar başkanvekili olarak görev yapar.

Günümüzdeki cumhurbaşkanı 10 Mart 2024 tarihinden itibaren Asıf Ali Zerdari'dir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Article 41(1) 4 Şubat 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. in Chapter 1: The President, Part III: The Federation of Pakistan in the Constitution of Pakistan.
  2. ^ Article 243(3) 21 Mart 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. in Chapter 2: The Armed Forces. Part XII: Miscellaneous in the Constitution of Pakistan.
  3. ^ Article 46 4 Şubat 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. in Chapter 1: The President, Part III: The Federation of Pakistan in the Constitution of Pakistan.
  4. ^ Article 243(2) 21 Mart 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. in Chapter 2: The Armed Forces. Part XII: Miscellaneous in the Constitution of Pakistan.
  5. ^ Article 43(1)–43(2) 4 Şubat 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. in Chapter 1: The President, Part III: The Federation of Pakistan in the Constitution of Pakistan.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]