Tihomir Orešković

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tihomir Orešković

Tihomir 'Tim' Orešković (Sırp-Hırvatça telaffuz: [ˌtîhomiːr tîm ˈǒreʃkoʋit͡ɕ]) (d. 1 Ocak 1966), 22 Ocak-19 Ekim 2016 tarihleri arası Hırvatistan eski Başbakanı ve ilk Bağımsız siyasetçi. Orešković Hırvat-Kanadalı girişimci olarak, Teva Pharmaceutical Industries küresel jenerik'in CFO'su olarak görev yaptı. Daha önce Pliva'nın Denetleme Kurulu Başkanı ve Avrupa Teva mali yönetim başkanı olarak görev yapmıştı.

8 Kasım 2015'te müzakerelerin sağlanması ve 76 gün süren sonuçsuz seçim sonrasında Orešković, 23 Aralık 2015 tarihinde bir uzlaşma adayı olarak seçildi. Resmi olarak Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç tarafından aynı tarihte Başbakan adayı olarak seçildi. Hırvatistan 13. hükûmetin de kabine 22 Ocak 2016'da başbakan yardımcısı ve 20 bakandan oluşan bir kabine kuruldu. Kabinenin onaylaması için katılan meclisteki 149 milletvekilinden 83 oy alarak kabul edildi.

Gençliği ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Orešković, Djurdja ve Dane Oreskovic'in oğlu olarak 1966 yılında Zagreb'de doğdu. Bebek iken, ailesiyle Kanada'nın Hamilton kentine taşındılar.[1] 1989 yılında Kanada'daki McMaster Üniversitesi'nden kimya bölümünden derece ile mezun oldu. 1991 yılında aynı üniversitede finans ve bilgi sistemlerinden MBA ile mezun oldu.

Profesyonel Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mesleki kariyerinde Amerikan ilaç firması Eli Lilly'de 1992 yılında başlayan Orešković, finans ve uluslararası ticaret alanında çeşitli görevlerde bulundu. Şirketteki son görevi, devlet idaresi ve ekonomik ilişkiler ile ilişkilerden sorumlu Direktörü pozisyon oldu.

Özel yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Orešković'in iki kızı ve iki oğlu vardır. Sanja Dujmović Oreskovic adlı bir ev hanımı ile evlidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Otac Dane u Zagrebu je oženio Međimurku Đurđu. Dok je Tihomir još bio beba, preselili su se u Hamilton". jutarnji.hr (Hırvatça). 27 Aralık 2015. 31 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2015. 
Siyasi görevi
Önce gelen
Zoran Milanović
Hırvatistan Başbakanı
2016
Sonra gelen
Andrej Plenković