Hrvoje Šarinić

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hrvoje Šarinić, 2007

Hrvoje Šarinić (Sırp-Hırvatça telaffuz: [xr̩̂ʋoje ʃǎrinit͡ɕ]; d. 17 Şubat 1935[1]) 1992'den 1993'e kadar Hırvatistan Cumhuriyeti'nin 4. Başbakanı olarak görev yapan eski bir Hırvat politikacısı.

Sušak, Rijeka'da dünyaya geldi ve daha sonra Zagreb Üniversitesi Mimarlık, İnşaat ve Jeodezi ve Lisan'nden mezun oldu.

Paris, Fransa'da iş hayatına başladı. 1963'ten 1987'ye kadar Fransa'da 24 yıl geçirdiği gibi Hırvatistan ve Fransa]'nın çifte vatandaşıdır. Hırvatistan'daki ilk demokratik seçimlerden sonra Franjo Tuđman hükûmetine girdi ve kişisel bürosunun başkanı oldu.

1992 tarihli parlamento seçimlerinden sonra Hırvatistan Demokratik Birliği (HDZ) üyesi olarak başbakanlık görevine seçildi.

Kabinesi, Tuđman'daki tüm yıllarda olduğu gibi, dış politika ve savaştan daha az endişe ediyordu. Bu konulardan birisi devlete ait şirketlerin özelleştirilmesi idi. Göev süreci boyunca, 1993 yılının başlarında Slobodna Dalmacija'nın rezil bir şekilde ele geçirilmesi de dahil olmak üzere, bu sürecin en tartışmalı olaylarının çoğunu yaşadı. O zamana kadar Hırvat ekonomisi düşmeye devam etti, Šarinić'in kendisi çok popüler olmadı. Bütün bunlar, Bosna-Hersek'teki tırmanan savaşla birlikte, Tuđman'ı Nisan 1993'te Nikica Valentić ile değiştirmeye yöneltti.

Tuđman'ın yakın danışmanı olarak görev yapmaya devam etti ve bir süre Hırvat güvenlik hizmetlerinin başında bulundu.

Diplomatik misyonları ve Slobodan Milošević ile yaptığı sık görüşmeler nedeniyle kamuoyunun dikkatini çekti. Bu görevlerden birinin ardından eski Yugoslav savaşlarının sonuçlarından birinin "Küçük Büyükşehir Sırbistan" olması gerektiğini ileri sürerek çok sayıda tartışma yarattı.

1995 yılında hükûmetin Erdut Anlaşması'ndaki resmî temsilcisiydi.

1998'de Šarinić, yüksek düzeyli HDZ'li politikacı Ivić Pašalić'i ve Tuđman'ın Pašalić'le birlikte yaptığı görüşmeden sonra görevinden istifa ederek kamuoyunda eleştirdi. 2000'de yeni kurulan Demokratik Merkez'e katıldı ve faaliyetlerde bulundu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hrvoje Šarinić". vecernji.hr (Hırvatça). 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2014. 
Siyasi görevi
Önce gelen
Franjo Gregurić
Hırvatistan Başbakanı
1992–1993
Sonra gelen
Nikica Valentić