İçeriğe atla

Ivica Račan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ivica Račan

Ivica Račan (Sırp-Hırvatça telaffuz: [îʋit͡sa rât͡ʃan]; d. 24 Şubat 1944 – 29 Nisan 2007), 2000'den 2003'e kadar Hırvatistan'ın 7. Başbakanı olarak görev yapan ve iki merkez sol koalisyon hükûmetine başkanlık yapan bir Hırvat politikacı.

Hırvat Demokratik Birliği üyesi olan Hırvatistan'ın ilk Başbakanıydı. Sosyal Demokrat Parti liderliğindeki muhalefet koalisyonu, 2000 yılındaki parlamento seçimini kazandı ve bağımsızlıktan bu yana ilk kez iktidara geldi.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Račan, 24 Şubat 1944'te, Ebersbach'da, Nazi Almanyası'nda dünyaya geldi ve burada, II. Dünya Savaşı sırasında annesi bir çalışma kampında tutuldu. O ve annesi, Müttefikler'in Dresden bombardımanından kurtuldu ve günlerce çökmüş bir bina bodrumunda kaldılar. Savaştan sonra Račan, Hırvatistan'a geri döndü ve Zagreb'e taşınmadan ve Zagrep Üniversitesi'ne kayıt yaptırmadan önce çocukluğunu ve ergenliğini Slavonski Brod'da geçirdi. 1970'te Zagreb Hukuk Fakültesinden mezun oldu.[1]

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Račan, 31 Ocak 2007'de sağlık nedenleriyle geçici olarak kamusal hayatı terk edeceğini açıkladı. Partinin başkanlığını SDP genel başkan yardımcısı Željka Antunović devraldı. Sağlığı bozuldu ve omzundaki tümör teşhisi kondu. Şubat ayında Račan böbrek, idrar yolları ve omuzdan kanseri çıkarmak için iki ameliyat gerçekleştirdi. 4 Nisan'da yapılan testlerde beyninde metastaz olduğu bildirildi. 11 Nisan'da SDP genel başkanlığına getirildi.

12 Nisan 2007 sabahı, sağ omuzunda tümörü çıkarmak için birkaç cerrahi girişim yapıldıktan sonra meydana gelen komplikasyonlardan dolayı durumu "kritik" olarak nitelendirildi. Aynı gün Zagreb radyo istasyonu 101, "partideki iki kaynaktan gelen resmi olmayan bilgilere" dayanarak ölümünü yanlış şekilde bildirdi ancak SDP yetkilileri bunu reddetti. Bundan sonra, iletişim kuramayan ve ağır sedasyon altında olan kritik bir durumda olduğu bildirildi.

29 Nisan 2007, saat 03:05'te, Ivica Račan Zagreb'deki Klinikler Hastanesi Merkezinde öldü. Bildirilen ölüm nedeni beynine yayılmış böbrek kanseri idi. 2 Mayıs'ta Zagreb'in krematoryumunda gömüldü. Talebine göre sadece en yakın on iki arkadaş ve ailenin üyeleri (eşi ve iki oğlu da dahil olmak üzere) mevcuttu. SDP tarafından Başkan, Başbakan, bir dizi diğer üst düzey görevli ve birçok parti üyesinin katıldığı Lisinski Konser Salonu'nda ayrı bir anma düzenlendi.

Račan'ın hastalığının üç ay boyunca, Hırvat medyası kamuoyunun büyük ilgisinden dolayı statüsüyle ilgili olarak düzenli olarak bilgi verdi. Hastalığını duyurduğu günün ardından Račan'ın kendisi de görünmüyordu, ancak medya SDP'nin sözcüleri aracılığıyla düzenli olarak bilgilendiriliyordu. Bu, Hırvatistan'da daha önce bilinmeyen, özellikle de geç dönem Başkan Tuđman'ın ölümüyle karşılaştırıldığında, hastalığının ayrıntılarının iyi korunduğu bir durumdu.

Račan, parti genel başkanı olarak istifa ettiğinde, halefinin tercihi konusunda herhangi bir ipucu vermedi; bunun yerine partinin üyeliği ile yeni liderin seçileceği bir seçim sözleşmesinin yapılmasını istedi. Yakın zamanda yapılacak Kasım 2007 seçimlerinden dolayı, partinin anket sonuçlarıyla ilgili olduğu yaygın bir spekülasyona tabi tutuldu.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ivica Račan üç kez evlendi ve ilk evliliğinden iki oğlu olan Ivan ve Zoran'ı taşıdı. İlk karısı Agata Račan, Hırvat Anayasa Mahkemesinde hakimdi. İkinci karısı Jelena Nenadić, 1980'lerde Kumrovec siyaset okulunda kütüphaneciydi ve üçüncü karısı Dijana Pleština, Ohio'daki Wooster Koleji'nde siyaset profesörü idi. Ivica Račan bir ateistti.

  1. ^ "Ivica Račan". konvencija.sdp.hr (Hırvatça). 10 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2012. 
Siyasi görevi
Önce gelen
Zlatko Mateša
Hırvatistan Başbakanı
2000–2003
Sonra gelen
Ivo Sanader
Parti siyasi görevi
Önce gelen
Stanko Stojčević
0Hırvatistan Komünistler Ligi Merkez Komitesi Başkanı0
1989–1990
Sonra gelen
Makam kaldırıldı
Önce gelen
Yeni makam
Sosyal Demokrat Parti Başkanı
1990–2007
Sonra gelen
Željka Antunović
Geçici