Vikipedi:Yıldızla ödüllendir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yıldız almak ve vermek güzel ve nazikçe bir hareket kabul edilir. Neden kullanıcılara ödül vermiyorsun?

Bir sayfayı izliyorsunuz ve bir kullanıcının başarılı bir katkısını veya herhangi bir iyi hareketini gördünüz. Büyük bir projede kendi kendinize çalışıyorsunuz ve doğal olarak bu vaktinizi alıyor, çünkü sonsuza dek süreceğini biliyorsunuz. Sonra birisi gelir ve size yardımcı olur. Ya da çalışırken birilerinin bir madde, proje sayfası, şablon veya gerçekten iyi olduğunu düşündüğünüz başka bir şeyin oluşturulduğunu fark ettiniz.

Şimdi ne yapacaksınız?

Takdir ettiğini göster![kaynağı değiştir]

Vikipedi'de yıldızlar ödül olarak verilir. Bir yıldız, herhangi biri tarafından herkese verilebilir. Bir yıldız vermek için herhangi bir deneyime ihtiyacınız yoktur. Herhangi bir izne veya seçkin statüye de ihtiyacınız yoktur. Kayıtlı kullanıcı adı olmayan bir IP kullanıcısı olabilirsiniz. Hatta teknik olarak, bir yıldız ödülü şimdiye kadarki ilk değişikliğiniz bile olabilir, ancak bu noktada muhtemelen neyin neden verdiğinizi pek bilemezsiniz.

Kimden geldiği fark etmeksizin, bir yıldız verilmesi kullanıcıyı iyi hissettirecektir. Vikipedi'de değişiklik yapan herkes katkılarının fark edilmesini sever. Birisinin ödüle layık olduğunu söylemekten kullanıcıya haklı bir gurur sağlar.

Yıldız vermenin etkileri[kaynağı değiştir]

Birini yıldızla ödüllendirmek, sizin ve diğerlerinin için birkaç fayda sağlar:

  • Diğer kullanıcılar, özellikle ödüllendiren kişi tarafından daha saygın görülebilir.
  • Vikipedi'yi geliştirmek için daha fazla çalışmak amacıyla, ödülü alan kullanıcı dahil diğerlerini de bu harekete teşvik etmeye yardımcı olacaksınız. Kullanıcılar aldıkları madalya ile katkılarını yaparken kendilerini daha cesaretli hissedecekler.
  • Ödül almayan kullanıcılar da dahil, diğerlerinin görgü kurallarını geliştirirsiniz. Ödül almayanlar yıldızların diğer kullanıcılara verildiğini gördüklerinde, başkasına bir yıldız kazandıran şeyi yapmak için çaba göstereceklerdir.
  • Yıldızların var olduğu algısını yayacaksınız. Pek çok kişi, eğer kavramın var olduğunu bilselerdi, çeşitli durumlarda kullanıcıları ödüllendirirdi.
  • Belli olmaz, neyin ne zaman olacağını bilemezsin. Ne ekersen onu biçersin. Uygun olduğunda başkalarına yıldız verme alışkanlığı edinirseniz, gelecekte bunları başkalarından da siz alabilirsiniz.

Olsun veya olmasın, düzenlemeye devam edin[kaynağı değiştir]

Bir yıldız sizi motive edebilir. Ancak olmasa bile, düzenlemeye ve doğru olanı yapmaya devam edin. Bir gün alabilirsiniz. Uzun süre yine almayabilirsiniz. Sonuçta övgüye aldırışsızlık da insanların bir davranış şekli. Her iki durumda da, doğru olanı yapın.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]