Vikipedi:SSS/Madde değiştirme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Madde değiştirme hakkında sıkça sorulan sorular. Daha detaylı yardım sayfası için Sayfa nasıl yazılır bağlantısına bakabilirsin.

Bir sayfayı nasıl değiştirebilirim?[değiştir]

Aslında çok basit. Sayfanın yukarısında bulunan "değiştir" etiketine basarak sayfaları değiştirmeye başlayabilirsiniz. Düzenlerken sayfa içi bağlantı vermeyi, kalın veya italik yazmayı merak ediyorsanız Sayfa nasıl yazılır? konusuna göz atabilirsiniz.

Nasıl bağlantı verebilirim?[değiştir]

İç bağlantı vermek, gitmek istediğiniz maddeyi köşeli iki parantez içine alarak gerçekleştirilebilir. Eğer bu bağlantı var olan bir sayfaya gidiyorsa tarayıcıda "mavi" görünür, şayet henüz var olmayan bir sayfaya gidiyorsa "kırmızı" görünür.
  • [[Sayfa adı]] -- bu şekilde koyarsanız Sayfa adı olarak gözükür
  • [[Sayfa adı]]nı -- -nı eki sanki bağlantıya dahilmiş gibi durur, yani Sayfa adını olarak görünür fakat bağlantı aslında Sayfa adı halindedir.
  • [[Sayfa adı|Görünen ad]] -- bu şekilde bir üstteki problemden kurtulabilirsiniz, örnek olarak "İstanbullu sanatçı" derken "İstanbullu" bağlantısına tıklayan birini "İstanbul"`a yollayabilirsiniz.

Yeni bir satıra nasıl geçebilirim[değiştir]

Viki yazılımında madde değiştirirken "Enter" tuşuna basıldığında alt satıra geçilmez. İki kez "Enter" tuşuna bastığınızda yeni bir satıra geçebilirsiniz. Bunun yanında <br /> HTML kodunu satır sonuna ekleyerek alt satıra geçebilirsiniz.

belanı varya senin yürü git

Bir sayfayı nasıl silebilirim?[değiştir]

İlk önce lütfen maddelerin içini boşaltmayın. Böyle bir değişiklik hemen geri alınır ve madde eski haline çevrilir.
Prosedür Vikipedi:Silme politikasında anlatılmaktadır.

Bir sayfayı başka bir sayfaya nasıl yönlendirebilirim?[değiştir]

Yönlendirme kullanarak, bir maddeye resmi adının dışında kalan adlarla da ulaşılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için sayfa içeriğini aşağıdaki şeklinde değiştirmeniz yeterlidir.
 #YÖNLENDİRME [[HEDEF SAYFANIN ADI]]
Örneğin, ODTÜ sayfasının içeriğini "#REDIRECT [[Orta Doğu Teknik Üniversitesi]]" yaptığınızda, Orta Doğu Teknik Üniversitesi sayfasına yönlenecektir.

Yönlendirilmiş bir sayfayı nasıl değiştirebilirim?[değiştir]

En kolay yöntemi açılan sayfanın üstünde yer alan hangi sayfadan yönlendirildiğine dair uyarıya basmanızdır. Örnek olarak, Müslüm Baba sayfasına tıklarsanız Müslüm Gürses sayfasına yönlendirilirsiniz. Eğer Müslüm Baba maddesini değiştirmek istiyorsanız, açılan Müslüm Gürses sayfasının en üstünde yer alan (Müslüm Baba sayfasından yönlendirildi) ibaresindeki Müslüm Baba bağlantısına tıklamanız yeterlidir.

İdeal bir madde ne kadar uzunlukta olmalı?[değiştir]

Sayfaya katkıda bulunanları nasıl görebilirim?[değiştir]

Vikipedi sayfada yapılan değişikliği ve değişiklik yapanların listesini kayıt altında tutar. "Geçmiş" etiketine tıklayarak sayfayla uğraşanları ve yapılan değişiklikleri görebilirsiniz. Geçmiş sayfasında yer alan kullanıcı isimlerinin yanında yer alan iki düğmeye tıklayıp "Seçilen sürümleri karşılaştır" tuşuna basarsanız kullanıcıların yaptığı değişiklikleri yan yana görme fırsatınız olur.

Vikipedi'ye nasıl resim yüklerim?[değiştir]

İlk önce yayımlayacağınız resmin GNU Özgür Belgeleme Lisansı altında olması gerekir. Yani resmin sahibi ya sizsiniz ya da resim bir kamu malı. Sol tarafta yer alan "Dosya yükle" bağlantısına tıklayarak koymak istediğiniz resmi Vikipedi`ye yerleştirdikten sonra kendi kullanıcı sayfanıza [[Dosya:Koyduğunuz fotonun adı|Görünmesini istediğiniz yazı]] ekleyerek sayfanızı kaydetmeniz yeterlidir.
Eğer resmi kendi kontrolünüzdeki bir sunucuya yüklediyseniz kullanıcı sayfanıza http://benimsitem.com/fotom.png ekleyerek durumu çözebilirsiniz.

Sayfalara nasıl resim eklerim?[değiştir]

Bakınız, Yardım:Resim ekleme

Yüklenmiş resimleri nasıl silebilirim?[değiştir]

Yöneticiler dışında kimsenin Vikipedi'de yer alan görüntüleri silmesi mümkün değildir, fakat isteyen bütün kayıtlı kullanıcıların bu görüntülerin yerine aynı isimli farklı görüntüleri yerleştirme şansı vardır.

Kolay ve hızlı düzenleme yapmak için kullanabileceğim araçlar var mı?[değiştir]

Kaynakça nasıl gösterebilirim?[değiştir]

Bu bilgiye Vikipedi Kaynak Gösterme sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir maddenin kaç kişi tarafından ziyaret edildiğini nasıl öğrenebilirim?[değiştir]

Eklediğim kaynak bilgileri neden görünmüyor?[değiştir]

Bunun 2 nedeni var;
  1. Kaynak göstermeyi doğru yapamamışsınızdır.
  2. Kaynakça satırının altına {{kaynakça}} şablonunu eklememişsinizdir.

Daha fazla bilgi için Kaynak Gösterme sayfasına bakınız.

Madde düzenleme sırasında kullanabileceğim kodları nerede bulabilirim?[değiştir]

Bazı maddeler niçin korumaya alınıyor?[değiştir]

Çok sayıda ve sıkça vandalizm saldırılarına uğrayan maddeler koruma altına alınırlar.

Bir maddeye yeni bir bölüm nasıl eklerim[değiştir]

== == eşittir işaretlerini kullanarak yeni bir bölüm açabilirsiniz.Bu maddenin okunurluğunu artırır.