İçeriğe atla

Vikipedi:Sessizlik ve fikir birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bir itiraz gelene kadar (genellikle geri alma veya değişiklik yoluyla) fikir birliği olduğu varsayılabilir. Değişikliğinizi uygularken, diğer kullanıcıların itirazı olmadığından veya diğer kullanıcılarca oluşturulan fikir birliğine uyduğundan emin olun.

Çoğu zaman, fikir birliği oluşturmaya gerek bile kalmadan katkılarınıza devam edersiniz, ancak olabildiğince cesur ve iyi niyetle sorunsuz bir şekilde değişiklikler yapmanın diğer kullanıcılarla işbirliğini sürdürmekle birlikle ilerlediğini unutmayın.

Sonuç olarak, birileriyle aynı fikirde olmamanız halinde kullanıcılar size bunu söyleyecektir. İtiraz gelene kadar fikir birliği varmış gibi davranın.

Vikipedi'deki düzenlemeleriniz için olumlu onay almak zordur (reddedilme, başka bir düzenlemeyle karşı karşıya kalma veya geri alınma gibi). Bir tartışma sayfasındaki çok sayıda kişi düzenlemenizi desteklediğini söylese de, bazen yalnızca değişiklikleriniz geri alındığında veya büyük ölçüde değiştiğinde, aslında tam olarak fikir birliğine sahip olmadığınızı öğrenirsiniz.

Elbette onaylama için sonsuza kadar beklemek pratik değildir, bu süre zarfında sessizliğin fikir birliği olduğunu varsaymak en iyisidir. Birisi gelip sayfayı değiştirene veya geri alana kadar bu varsayımı sürdürmeye devam edebilirsiniz. Bir katkı ne kadar uzun süre görünür ve üzerinde değişiklik yapılmadan kalırsa, fikir birliğinin o kadar güçlü olduğu ortaya çıkar.

Sessizliği neyi sağlamaz?

[kaynağı değiştir]

En fazlası "Qui tacet consentit": Yasanın en fazlası "Sessizlik uygunluk verir". Bu nedenle sessizliğimin neyi gösterdiğini anlamak istiyorsanız, onay verdiğimi düşünün, reddettiğimi değil.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kullanıcılar arasında düşüncelerin defalarca tekrarlandığı bir anlaşmazlık içeren tartışmalar yaşanabilir; bazen bu olur, çünkü dururlarsa, cevap verememelerinin onay verdiklerinin bir işareti olarak yanlış anlaşılmasından çekinirler. Bu yorum, "bitmeyen büyük satır" ın "sessizliğe" tek alternatif olduğu yanlış varsayımına dayanmaktadır. Olay bu bu değil. Muhalefet ve sessizlik arasındaki fark söz konusu olduğunda, muhalif olduğunuzu söylerseniz, muhalefetinizi artırmak ve sürekli kılmak sessizlik oluşturmaz ve bu nedenle karşıda rıza oluşturmaz. Nezaketsiz veya kavgacı bir kullanıcı varlığı sebebiyle tartışmadan uzaklaşan (veya bırakıp giden) kullanıcıların varlığı, diğer kullanıcıya istediğini yapmasına izin vermez. Benzer şekilde, bir geri dönüşün varlığında, sessizlik veya fikir birliği yoktur.

Sessizlik, fikir birliğinin en zayıf şeklidir

[kaynağı değiştir]
Yanıtsızlık problemi, beş olası yorumun olması demektir:
  1. Yazı, takip yorumu gerektirmeyecek kadar doğru ve iyi yazılmış bir bilgidir. "Evet, katılıyorum" dışında söyleyecek bir şey yok.
  2. Yazı oldukça saçma ve hiç kimse bunu belirtmek için enerjisini boşa harcamak istemiyor.
  3. Kimse yazıyı okumamış.
  4. Hiç kimse yazıyı anlamadı, ama kimse bunu söylemek istemeyecek.
  5. Kimse yazıyı umursamıyor.

Bryan C. Warnock. Yanıt: RFC'ler: değişim için iki teklif -- İkilemin orijinal metni

Warnock ikilemi, bir mail listesindeki, Usenet haber grubundaki veya internet forumundaki bir ilana cevap verilmemesidir.[2] Bu durum bir Vikipedi tartışması için de geçerli olabilir. Bunun nedeni, cevap eksikliğinin hiç kimsenin konuyla ilgilenmediği anlamına gelmediği ve kullanıcıların birkaç farklı imadan birine sahip olabileceğidir.

Vikipedi oldukça büyük ve kullanıcıların zamanı sınırlı. Herhangi bir zamanda, proje boyunca birçok farklı konuda açık tartışmalar vardır. Kullanıcılarımızın cesur olmalarını teşvik ederiz ve bazı kararların bilmediğiniz sonuçlarından kendinizi etkilenmiş bulmanız olasıdır. Veya tartışmalara katılmayabilirsiniz. Özellikle bir kararın çoğunlukla sessizliğe dayandığı durumlarda, fikir birliğinin değişebileceğini unutmayın.

Uygulamanın kapsamı

[kaynağı değiştir]

Sessizlik kuralını ve fikir birliğini sadece zayıf bir fikir birliğinin yeterli olduğu durumlarda uygulayın. Sessizlik ve fikir birliği, güçlü bir fikir birliği veya zorunlu bir tartışma gerektiğinde uygulanmaz. Gerçek insanlar bir karardan etkilendiği durumlarda, örneğin engellenen kullanıcılar veya yaşayan kişiler politikası tarafından korunan bilgilerin kullanılması, sessiz fikir birliğini gerektirmez. Bununla birlikte bu durumlarda bile, muhalif görüşler daha sonra ortaya çıkabilir, ancak artık fikir birliği almak uygun değildir.

Ayrıca bakınız

[kaynağı değiştir]
  1. ^ "A Man For All Seasons" (İngilizce). IMDB. 24 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2019. The maxim is "Qui tacet consentire": the maxim of the law is "Silence gives consent". If therefore you wish to construe what my silence betokened, you must construe that I consented, not that I denied. 
  2. ^ Branwyn, Gareth (Ekim 2001). "Jargon Watch". Wired (İngilizce). 9 (10). Erişim tarihi: 5 Ekim 2019.