Vikipedi:Wikimania izlenimleri/2016

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wikimania 2016 banner
Esino Lario
Grup fotosu

12 .Wikimania konferansı olan Wikimania 2016, Esino Lario, 21- 28 Haziran 2016 tarihlerinde gerçekleşti. Katıldığım ilk Wikimania etkinliği idi. Wikimania 2016'ya ilişkin notlarım aşağıdadır. --Başak (mesaj) 18:11, 29 Haziran 2016 (UTC)

Etkinlik notları[kaynağı değiştir]

 • Wikimania, her yıl farklı bir ülkede düzenleniyor. Bu seneki İtaya’da Milano yakınlarında bir dağ köyü olan Esino Lario'da gerçekleşti. 60 ülkeden binden fazla katılımcı vardı. Türkiye'den katılan tek kişi idim.
 • Sağlıklı Bir Wikimedia Topluluğu Nasıl olur?” konulu araştırmanın bir parçası olarak 2015 yazında düzenlenen istişareye katıldım ve bunun sonucunda ödül olarak verilen bursla gitme imkanı buldum. Merak edenler için söz konusu istişarenin analizi burada
 • Bu seneki Wikimania, daha öncekilerden farklı bir ortamda düzenlenmişti. Büyük bir şehirdeki büyük bir otelde değil, küçük bir kasabada yapıldı, o bakımdan çok değişik bir deneyimdi. Bütün konferans boyunca tüm katılımcıların aynı binada konaklama, yeme-içme, toplantılara girme imkanı olmadığından kasabanın her yerine dağılıp hayatına karıştık. Kasabalıların kiraladığı evlerde konaklandı; kasabanın içindeki lokantalarda ve konferans için kurulan büyük çadırda yemekler yenildi; oturumlar kasabanın sineması, belediye binası, spor salonu gibi yapılarda yapıldı. Esino Lario geniş ve çok engebeli bir araziye yayıldığı için herkes sürekli bir koşturma, nefes nefese yokuş tırmanma, labirent gibi sokaklarda kaybolma halinde idi! Konforlu otellerde düzenlenen konferanslardan çok daha yorucu ama zevkli bir deneyimdi. Özellikle alt kattaki ev sahipleriyle ahbaplık etmekten, akşamları kapılarını çalıp kahve içmeye gitmekten çok mutlu oldum.
 • Dört farklı formatta oturum düzenlemişti:
  • Konuların derinlemesine tartışıldığı ve arkaplan bilgisine sahip kullanıcılara hitap eden 18 dakikalık "critical issue" (nazik konu) sunumları
  • Yeni projeler ve gündemdeki konular hakkında bilgilendirme amaçlı "user digest" sunumları
  • Katılımcıların bir konuda becerilerini geliştirmek üzere eğitim aldıkları eğitim oturumları
  • 40-50 dakikalık tartışma oturumları

Özellikle Eğitim Programları, GLAM projeleri, Telif hakları konusundaki oturumlara girmeye çalıştım; Girmediğim aklım kalan çok oturum oldu; özellikle vikidata hakkında acilen bilgilenmem gerektiğini farkettim.

 • Bunların dışında önceden planlanmayan informal toplantılar da yapıldı. Bunlardan bir tanesi de Kırgızistan, Ukrayna, Moğolistan, Başkurdistan’dan gelmiş katılımcılarla Türk dillerindeki vikipediler üzerine yaptığımız toplantı idi.

Türk dillerindeki vikipediler toplantısı[kaynağı değiştir]

Türk dillerindeki vikipediler

Ukraynalı katılımcı Visem'in talebi üzerine toplantı gerçekleştirildi. Gördümki elbette Türk dilleri içinde en iyi durumda olan tabi ki Türkçe vikipedi; Başkurtça, Kırgızca, Kırım-Tatarca, Özbekçe, Buryatça gibi dillerde özgür ansiklopedi oluşturmak, canlı tutmak için tek başlarına kahramanca uğraşan insanlar var. “ülkemde pek çok kişi bırakın online ansiklopediye katkıda bulunmayı ansiklopedi nedir görmemiş” demesine rağmen ve hükümeti eleştiren maddelerden ötürü erişim engellenmesine rağmen Özbekçe Vikipedi’yi canlı tutan Nodir bunlardan birisi. Kendisini, ertesi gün konuşmacısı olduğu oturumda dinleyen Jimmy Wales, Vakfın Özbek cumhurbaşkanı ile görüşme ayarlayıp destek olmaya çalışacağını söyledi.

Bu ülkelerdeki vikilerin CEE Spring benzeri bir yarışma yapması, aylık işbirliği projeleri yapılması, 2012’de Vakfın desteği ile Kazakistan’da yapılan konferans benzeri bir etkinlik düzenlenmesi, şablon oluşturma gibi teknik konularda yardımlaşma; Türk dilleri arasında çeviriyi kolaylaştırmak için Apertium projesinden yararlanma ve bu konuda hibe alma (Örnek İskandinav dillerinden çeviri için alınan hibe: https://meta.m.wikimedia.org/wiki/Grants:IEG/Pan-Scandinavian_Machine-assisted_Content_Translation) fikirleri ortaya atıldı.

İtalyanca vikipediden istek[kaynağı değiştir]

Wikimedia İtalya'dan Susanna, İtalyanca Vikipedide Türkiye ve Türk kültürü ile ilgili maddeleri geliştirmek istediklerini iletti. Bunu, Türkçe'den çeviri yapma imkanları olmadığı için İngilizce'den maddelerden çeviri yoluyla yapmak istiyorlar. İngilizce vikipedide Türk vikipedistlerin seçip içeriğini uygun buldukları madde listesi olursa bu maddeler üzerinde çalışmayı istiyorlar.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]


Wikimedia Commons'ta Wikimania 2016 ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur