İçeriğe atla

Vikipedi:Denemeleri politika veya yönergeymiş gibi alıntı yapma

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Alevli tartışmalarda, kullanıcılar sık sık kendi eylemlerinin savunması olarak denemeleri, önerileri, Vikiroje tavsiye sayfalarını, bilgi sayfalarını ve şablon dokümantasyon sayfalarını belirtirler ya da başka bir yazara karşı yanlış yaptığı suçlamasından bulunurlar. Bu genellikle uygunsuzdur ve çatışmalarıın tırmanmasına yol açabilir. Denemeler, teklifler ve bilgilendirme sayfaları, uyarı değil sadece fikir veya öneri olarak belirtilmelidir. Bu sayfalar Vikipedi'nin fikir birliği oluşturma sürecinde bir sonuç olarak kullanılmaması gerekir.

Vikipedi'nin onaylı politikalarıymışlar gibi denemeleri (bu sayfa da dahil) alıntı yapmak iyi bir fikir değildir. Denemeler, iyice onaylanmış olan Vikipedi politikasının aksine, eğer varsa, tartışmasız yazılabilir. Açıklama olmadan bir denemeye link vermek, bir veya daha fazla yazarın görüşü olduğu kadar, onu olduğu gibi yanlış beyan etme riskiyle de karşı karşıyadır.

Çatışmaları çözmek için sloganlara başvurmadan daha iyi bir çaba gösterin[kaynağı değiştir]

Sloganlarla insanların size uymasını beklemeyin. Bunun yerine sakin cümlelerle tartışmayı devam ettirin.

Konuyu tartışın, anında denemelerin kısayollarıyla tartışmayı karartmaya çalışmayın. Özellikle yazarların rahatsız edici bulabilecekleri ahmak davranışlardan kaçının. Kendinizi birine karşı bir şeyler yazmak istediğiniz gibi bir durumda bulursanız, aşırı alevleniyor olabilirsiniz ve biraz soğumanız için geri çekilerek anlatacağınız şeyleri daha iyi bir şekilde anlatabilirsiniz.

Bu denemeler, gerçekte içeriğinin yazarın kendisine uygun olarak tarif edildiği içerikler biçiminde kullanılır. İnsanları "denemede anlatılanlar kadar kötü" olmakla suçlayıcı bir şekilde kullanmak için bir bahane değildir. Kendi eylemleriniz için bir rehberdir, başkalarına atılacak bir taş değildir.

Bir yazar yeni olabilir ve Vikipedi politikalarını ve yönergelerini bilmiyor olabilir. Bir denemeye politikaymış gibi keskince bir yön vermek onları şaşırtabilir, potansiyel olarak rahatsız edebilir veya uzaklaştırabilir. Birçok yeni yazar, Vikipedi ad alanındaki tüm denemelerin "resmi politika" olduğunu varsayabilir.

Ayrıca kullanıcıların ilkeleri ve politikaları iyi bilme olasılığı hep vardır ve bir deneme onlarla çelişirse, bu durumda sloganla değil, fikirlerinizle tartışmaya çalışmalısınız. Aslında çoğu zaman aynı noktalar tartışılır. Bunu yaparken, hafızanızı canlandırmak ve başkalarının hatalarından ders almak için politika ve yönergelere göz atabilirsiniz.

Bunun yerine gerçek politika ve yönergeleri kullanın[kaynağı değiştir]

Birinden beklenen davranış standartları hakkındaki bir sayfaya yönlendirmeniz gerekiyorsa, bir politikaya veya yönergeye bakın. Başvurulacak uygun politikayı veya yönergeyi bilmiyorsanız, muhtemelen biraz araştırma yapmanız ve politika ile yönerge ilkelerini okumanız gerekir. Denemeler, politika ve yönergelerle aynı şekilde onaylanmadığından ve korunmadığından, konu edindikleriyle çelişebilir, bu yüzden her zaman kontrol etmelisiniz.

Neyi örnek gösterdiğinize dikkat edin, çünkü Vikipedi proje ad alanları da Vikipedi'nin diğer bölümleri gibi herkese açık bir şekilde düzenlenebilir. {{Deneme}}, {{Yönerge}} ve {{Politika}} şablonları, bir sayfanın fikir birliği desteğinin olup olmadığına ve nasıl uygulanacağına dair bir gösterge niteliğindedir. Tamamen teknik dokümantasyon ve Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar gibi işlem sayfaları gibi bazı istisnalar dışında, Vikipedi ad alanında etiketi olmayan herhangi bir şeyin bir deneme olması muhtemeldir.

Tekliflere politika veya başarısız politika olarak bakma[kaynağı değiştir]

Veriler önerilerde uzlaşma sağlamaya çalışılmalıdır ve işe yarayıp yaramadıklarını görmek için onları test etmek önemlidir. Yine de, denemeler için geçerli olanların çoğu, teklifler için de geçerlidir. Bir teklifi yerine getirmeyen şeylerin otomatik olarak sorunlu olduğu izlenimini vermediğinizden emin olun.

Sadece bir noktayı kanıtlamak için deneme oluşturmaktan kaçının[kaynağı değiştir]

Bir noktayı açıklamak için denemeler oluşturmak ve tartışmalarda bunlara atıfta bulunmak, Vikipedi politika oluşturma sürecine zarar verir ve özellikle yeni Vikipedi kullanıcıları için kafa karıştırıcı olabilir. Vikipedi'ye özel bir düzenleyici felsefeyi veya yaklaşımı temsil eden bir denemeden bahsetmek zorundaysanız, lütfen alıntıladığınız sayfanın Vikipedi politikası değil, bir inanç, bakış açısı, görüş veya Vikipedia'de çeşitli tartışmalara ve idari konulara yaklaşma yöntemini konu alan bağlantı için kısayol olduğunu açıkça belirttiğinizden emin olun.

Denemeler her zaman, denemelerin resmi bir statüye sahip olmadığını, ancak politikanın bir yorumu veya yorumlaması olduğunu açıkça ifade eden üst başlık içermelidir.

Alıntı yapmanız gerekiyorsa..[kaynağı değiştir]

Bir denemeyi veya teklifi basitçe söylemek zorunda kalırsanız, sorun çıkmayacak şekilde yapın. Biraz bağırır gibi görünen VP:POLİTİKADEĞİL gibi sert ifadeler ve link fırlatma yöntemini kullanmaktan kaçının. Bunun yerine denemeye başvurmak için cümle içerisinde bağlantı metnini kullanın. Bu yöntem daha sakin bir ifade kullanılmış gibi görünecektir.

Nasıl alıntı yapılabilir?[kaynağı değiştir]

Örnek olarak, konunun kısa bir tartışma sayfası mesajında konuşulması zor olduğunda, bir denemenin açıkça bir deneme olduğunu söyleyecek şekilde bir yazıyı alıntılayın. Söylenenin bir tavsiye olarak verildiğinden emin olun, öğüt veya talimat değil.

Örneğin, "Gerçekten örnek deneme, neden biraz aşırıya kaçtığınızı hissettiğimi iyi açıklıyor." deyin.

Teklifler nasıl alıntı yapılır?[kaynağı değiştir]

Yine, bir teklifi alıntı yapmaktan kaçınamıyorsanız, onaylanmış bir politika veya yönerge değil, teklif olan bir şeyi alıntı yaptığınızı ifade ettiğinizden her zaman emin olun. Bir teklif, değerli bir potansiyel politika olsa da, henüz uzlaşma sağlanmamıştır ve politika olmamıştır ve eğer olursa, politika olmadan önce bazı temel değişiklikler görebilir. Yine, öğüt veya talimat olarak değil tavsiye olarak bahsettiğinden emin olmalısınız.

Örneğin, "Örnek teklif bunun gibi sayfaların silinmesi gerektiğine dair bazı nedenleri gösteriyor." deyin.

Bu denemeden nasıl alıntı yapılır?[kaynağı değiştir]

Yapmayın. Bir anlaşmazlığın ortasındayken başka birisini bu denemeye yönlendirmek, ilgili politikanın anlaşılmasına yardımcı olmayacak bir yazıya yönlendirmenizle sonuçlanır. Aynı zamanda denemelere bu şekilde atıfta bulunma, politikalara atıfta bulunma alışkanlığını da azaltır. Bu yazı sadece kendi davranışlarınızın bir kılavuzudur, başkalarına karşı bir taş olarak kullanmayın.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]