Vikipedi:Sopayı bırakın ve ölü attan uzaklaşın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İyi bir Vikipedist ölü atların hiçbir yere gidemeyeceğini iyi bilir. Bu fotoğraftaki kişi kötü bir Vikipedist olsa gerek.

Her tartışmada, tartışmanın doğalında sona geldiği (öldüğü) bir nokta vardır. Tartışmayı kazandınız, tartışmayı kaybettiniz ya da uzun süren bir yazışma içerisinde oldunuz. Tartışma sona erdiğinde sopanızı bırakmalı ve ölmüş olan attan uzaklaşmalısınız.

İletişim kurma, tartışma veya genel görüş alışverişi, zamanla topluluğun ilgisini kaybetmiş olan "kazanılmış" bir tartışmaya dönüşmüşse veya (daha büyük olasılıkla) bir taraf aracılığıyla doğal olarak sona erdiyse, hangi tarafta olursanız olun, tartışmadan uzaklaşın.

Eğer uzaklaşmazsanız, zavallı atı kırbaçlamaya devam ederseniz, (yeniden tartışmayı açmaya çalışırsanız), sürekli eski haberlere tekrar tekrar başvurursanız, zaferini başkalarının yüzüne vurursanız, ... , insanları etkileyemezsin ve gerçekten kazanamazsın. (Zaten Vikipedi galibiyet yeri değildir). Bunun yerine muhtemelen herkesi sinir ediyorsundur.

  • Eğer "kazandıysanız", sizin için iyi. Şimdi işinize bakın; "rakibinizin" "kazanmadığını" hatırlatmaya devam etmeyin.
  • Eğer "kaybettiyseniz", üzgünüm, bol şans. Şimdi işinize bakın; "rakibinizin" aslında "kazanmadığını" hatırlatmayın.
  • Tartışma doğalında "öldüyse", ölü olarak kalmasına izin verin. O artık yok, bırakın gitsin. Artık kimse umursamıyor. Dayanması zor, ama artık bu gerçekle birlikte yaşamak zorundasın.

Bu yüzden, kendinizi açıkça ölmüş bir atın bedeni üzerinde dururken bulursanız, lütfen onu dövmeyin. Bir tepki vermeyecektir. Ölü bir atı tekrar hayata döndürmenin yolu yok. Zavallı at huzur içinde yatsın.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]