İçeriğe atla

Vikipedi:Yıldız

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'ye katkıda bulunanları onlara bir yıldız vererek ödüllendirmek gelenektir. Birisine ödülü vermek için, görseli konuşma sayfasına yerleştirin ve neden verildiğini açıklayın.

Yıldız, Vikipedi'ye özgü değildir. Birkaç yıl önce, bazı wiki tabanlı topluluklar, ahır yetiştirmede olduğu gibi paylaşılan iş deneyimi kavramını temsil etmek için bir yıldız çapası kullanarak kullanıcılarına ahır yıldızları adı verilen ödüller vermeye başladı. Kelime hakkında daha fazla bilgi için Barnstar'a bakın. Wiki ödülü olarak yıldız (barnstar) kavramı, MeatballWiki'de SunirShah tarafından oluşturulmuştur.[1][2] Web tasarımcıları, projelerine Sürpriz yumurta gibi benzer bir ahır yıldızı tasarımını dahil etmeye davet edildi.[3]

Wiki barnstars, ilk olarak Aralık 2003'te MartinHarper tarafından Vikipedi'ye tanıtıldı.[4] O günden sonra yıldızlar, Vikipedi kültürüne yerleşmiştir. Bu ödüller İyilik Kampanyasının bir parçasıdır ve nezaketi ve VikiSevgi'yi teşvik etmeyi amaçlar.

Bir yıldız gönderirken, onu neden ödüllendirdiğinizle ilgili uygun bir metin yazmayı unutmayın. Aşağıda şu anda kullanımda olan bazı yıldızlar ve ödüller bulunmaktadır. Bunlardan hiçbirinin ilgilendiğiniz konuları kapsamadığını düşünüyorsanız, her zaman kendi ödülünüzü tasarlayabilirsiniz (isterseniz bu örnekleri kullanarak). Eğer ödüllerle ilgili bir sorunuz varsa, Vikiproje: Vikipedi Ödülleri'ne bakabilirsiniz.

Aşağıdakiler şu anda kullanımda olan yıldız ve ödüllerdir. Bunların her biri öneri sayfasında önerilmiş, kontrol edilmiş ve onaylanmıştır. Bu listedeki yıldızlara bir ekleme, değişiklik veya silme talebiniz olursa, bunu en:Wikipedia:Barnstar and award proposals sayfasında belirtmekten çekinmeyin!

Yıldız gönderme[kaynağı değiştir]

Kullanıcının mesaj sayfasındaki kalp ikonu
Otomatik yıldız gönderme menüsü
Elle yıldız gönderme

Otomatik gönderme[kaynağı değiştir]

Birine yıldız vermek için, vereceğiniz kişinin kullanıcı sayfasına girip sağ üst menüde bulunan kalp ikonuna tıklayınız. Açılan menüden istediğiniz yıldızı seçin, ardından mesajınızı yazıp önizleme butonuna basın. Yıldızınızın ve mesajınızın doğruluğunu kontrol ettikten sonra VikiSevgi gönder butonuna tıklayın.

Elle gönderme[kaynağı değiştir]

Menüde olmayan yıldızlardan göndermek için ise, kullanıcının mesaj sayfasına ilgili yıldızın kullanımını yapıştırın, ardından mesajınızı "message" bölümüne yazarak gönderin.

Aşağıda en çok kullanılan yıldızlar belirtilmiştir. Tüm yıldızlar için lütfen Vikipedi ödülleri listesi sayfasına bakınız.

Genel yıldızlar[kaynağı değiştir]

Genel yıldızlar, ansiklopedide belirli bir içerik konusu kategorisine girmeyen, ancak bunun yerine, katkıları veya belirli bir tema boyunca düzenlemeyi açıklayan Vikipedi'ye yapılan çalışmalar veya katkılar için ödüllendirilir.

Liste, Tanım sütununun yanındaki düğmeye tıklanarak başlığa göre sıralanabilir.

Yıldız 1.0 Yıldız 2.0 veya alternatifi Kullanım Tanım
Özgün Yıldız {{yk:Özgün Yıldız|ileti ~~~~}} Özgün Yıldızı

Bu yıldız, Vikipedi'deki ilk yıldızdır ve Vikipedi'ye özellikle iyi katkıda bulunanlara, çalışkanlığın görüldüğü ve takdir edildiğini göstermek için verilir.

Bu yıldız Martin Harper tarafından 19 Aralık 2003'te ilk kez ortaya konmuş, daha sonra Silsor tarafından 17 Şubat 2004'te değiştirilmiştir.

Editör Yıldızı {{yk:Editör Yıldızı|ileti ~~~~}} Editör Yıldızı

Zaman zaman Silicilerin Yıldızı olarak da anılır. Bazen, en etkili değişiklik türü metin silmektetir. Bu yıldız, silme, küçültme, engelleme, geri alma ve benzeri çıkartma işlemlerini iyi yapanlara verilen bir ödüldür.

Bu yıldız Guanaco tarafından 18 Haziran 2004'te ortaya atılmıştır.

Çalışkan Yıldızı {{yk:Çalışkan Yıldızı|ileti ~~~~}} Çalışkan Yıldızı

Çalışkan Yıldızı daha zahmetli veya tekrarlayıcı Vikipedi görevlerini yorulmadan ve bıkmadan yapanlara verilen bir öldüldür.

Bu yıldız Blankfaze tarafından 6 Temmuz 2004'te ortaya atılmıştır.

Küçük Yıldız {{yk:Küçük Yıldız|ileti ~~~~}} Küçük Yıldız

Küçük değişiklikler sık sık gözden kaçsalar da Vikipedi'ye çok önemli ve gerekli katkılardandır. Küçük Yıldız, kaliteli küçük değişiklikler yapanlara verilen bir ödüldür.

Bu yıldız Spencer195 tarafından 13 Temmuz 2004'te ortaya atılmıştır. Tasarım MattTM tarafından bir miktar değiştirilmiştir.

Doğal İyilik Yıldızı {{yk:Doğal iyilik Yıldızı|ileti ~~~~}} Doğal İyilik Yıldızı

Doğal İyilik Yıldızı, teklif beklemeden yaptığı iyiliklerle topluluğa örnek olanlara verilen bir ödüldür.

Bu yıldız TheCustomOfLife tarafından 2 Ağustos 2004'te ortaya atılmıştır.

Gayret Yıldızı {{yk:Gayret Yıldızı|ileti ~~~~}} Gayret Yıldızı

Gayret Yıldızı, topluluğa hizmet için olağanüstü dikkat ve duyarlılığı ile tanınanlara verilen bir ödüldür.

Bu yıldız Pedant tarafından 13 Ağustos 2004 tarihinde ortaya atılmış. Tasarımı design Neutrality adlı üyenin isteği üzerine Wapcaplet tarafından düzenlenmiştir.

Gerçeküstü Yıdız {{yk:Gerçeküstü Yıldız|ileti ~~~~}} Gerçeküstü Yıldız

Gerçeküstü Yıldız, sembol kişi gibi davranarak Vikipedi'ye ayrı bir tat katanlara verilir.

Bu yıldız Merovingian tarafından 14 Ağustos 2004'te ortaya atılmıştır.

Yorulmaz Paylaşımcı Yıldızı {{yk:Yorulmaz paylaşımcı Yıldızı|ileti ~~~~}} Yorulmaz Paylaşımcı Yıldızı

Yorulmaz Paylaşımcı Yıldızı yorulmaz Vikipedistlere verilir. Öyle ki; bu Vikipedistler özellikle büyük çaplı katkılarını, kaliteden ödün vermeden yaparlar.

Bu yıldız Trainspotter tarafından 26 Ekim 2004'de ortaya atılmıştır.

Fotoğrafçının Yıldızı {{yk:Fotoğrafçının Yıldızı|ileti ~~~~}} Fotoğrafçının Yıldızı

Fotoğrafçının Yıldızı, fotoğraflara dayanan yenetekleri ve katkıları ile yorulmadan Vikipedi'yi geliştirmeye çaba gösterenlere verilir.

Bu yıldız Grunt tarafından 27 Kasım 2004'te ortaya atılmıştır.

Vikipedi Savunucusu Yıldızı {{yk:Vikipedi savunucusu Yıldızı|ileti ~~~~}} Vikipedi Savunucusu Yıldızı

Vikipedi Savunucusu Yıldızı, Vikipedi'nin sahtecilik ve dolandırıcılık amacıyla kullanılmasını üstün çaba gösterek engelleyenlere verilir. Bu yıldız 2004 Hint Okyanusu Depremi sonrası dolandırıcı bir kurumun, basın-yayın kuruluşlarının ilgisini çekmek isteyerek, çıkar elde etmeye çalışmasından sonra ortaya çıkmıştır.

Bu yıldız Alkivar tarafından 8 Ocak 2005'te ortaya atılmıştır.

Vandalizm savaşçısı yıldızı {{yk:Vandalizm savaşçısı Yıldızı|ileti ~~~~}} Vandalizm savaşçısı yıldızı

Vandalizm savaşçısı yıldızı, vandalizme karşı Vikipedi'yi koruma ve maddeleri geri getirmede yüksek çaba gösterenlere verilir.

Bu yıldız 27 Şubat 2005'te Brian0918 tarafından ortaya atılmış ve Deathphoenix tarafından oluşturulmuştur. Yıldız 24 Temmuz 2005'te, vandalizme karşı büyük çaba göstererek savaşan vikipedist RickK'in onuruna bugünkü ismini almıştır.

Sempati Yıldızı {{yk:Sempati Yıldızı|ileti ~~~~}} Sempati Yıldızı

Sempati Yıldızı yüksek enerjisi, sağlam mizah gücü ile devamlı olarak moralleri yükselten, çatışmaları engelleyen ve Vikipedi'yi genel olarak daha iyi bir hale getirmeye çalışanlara verilir.

Bu ödül 28 Şubat2005'te ortaya atılmış ve Deathphoenix ile Redux tarafından oluşturulmuştur.

Güçlükleri Aşma Yıldızı {{yk:Güçlükleri aşma Yıldızı|ileti ~~~~}} Güçlükleri Aşma Yıldızı

Güçlükleri Aşma Yıldızı eleştirilerden birşeyler öğrenen ve kendini geliştiren, Vikipedi'de yanlışlıkların ve hataların çoğalmasına izin vermeyen veya işini güleryüzlülükle sonlandırma yeteneğine sahip editörlere verilir.

Bu yıldız 26 Nisan 2005'te Sango123 tarafından ortaya konmuştur.

Rosetta Yıldızı {{yk:Rosetta Yıldızı|ileti ~~~~}} Rosetta Yıldızı

Rosetta Yıldızı Vikipedi'ye üstün çeviri emeğiyle yardımcı olan herhangi bir editöre verilebilecek bir ödüldür. İsmini Mısır hiyerogliflerinin çözülmesinde büyük yardımı olan Rosetta Taşı'ndan almıştır.

1 Haziran 2005'de Harðor tarafından ortaya atılmış ve David Levy tarafından oluşturulmuştur.

Grafik Tasarımcısının Yıldızı {{yk:Grafik tasarımcısının Yıldızı|ileti ~~~~}} Grafik Tasarımcısının Yıldızı

Grafik Tasarımcısının Yıldızı, özgür grafik dosyalarının yanı sıra, ülke bayrakları gibi mevcut tasarımlarının özgün ya da değişik sürümlerine dayanan katkıları ile yorulmadan Vikipedi'yi geliştirmeye çaba gösterenlere verilir.

Bu yıldız Redux tarafından 15 Ağustos 2005'te ortaya atılmış ve Sango123 tarafından oluşturulmuştur.

da Vinci Yıldızı {{yk:da Vinci Yıldızı|ileti ~~~~}} da Vinci Yıldızı

da Vinci Yıldızı, programlama ve programlama araçları, bot yapımı, yöneticilik yeteneği, anlam farklılıklarına yol açan bağlantıların onarımı, medyaviki geliştirimi ve benzeri teknik konularda Vikipedi'nin kalitesini arttırmak için çaba gösterenlere verilir.

Bu yıldız EWS23 ile Covington tarafından önerilmiş ve The Man in Question tarafından oluşturulmuştur.

Yarım Yıldız {{yk:Yarım Yıldız|ileti ~~~~}} Yarım Yıldız

Yarım Yıldız, başta karşıt bir görüşe sahip olanlarla birlikte yapıcı değişiklikler yapanlar olmak üzere, iş birliğinde başarı gösteren kullanıcılara verilir.

{{yk:Redaktör Yıldızı|ileti ~~~~}} Redaktör Yıldızı

Redaktör Yıldızı; yazım, dilbilgisi, noktalama ve biçem sorunlarını düzeltmedeki başarı için verilir.

{{yk:Commons Elçisi Yıldızı|ileti ~~~~}} Commons Elçisi Yıldızı

Commons Elçisi Yıldızı Vikipedi ile Wikimedia Commons'un sinerjik bir ilişki içerisinde olmasına büyük katkılarda bulunan kullanıcılara verilir; Wikimedia Commons'da tarama yaparak Vikipedi maddelerine uygun görüntü bulup maddeleri bu açıdan zenginleştirmek veya Vikipedi'ye eklenmiş özgür lisanslı dosyaları Commons'a taşımak gibi eylemler örnek olarak verilir...

Bu yıldız Johntex tarafından önerilmiş, Smomo tarafından oluşturulmuş ve 6 Mart 2007 tarihinde ortaya çıkmıştır.

{{yk:Özel Yıldız|ileti ~~~~}} Özel Yıldız

Özel Yıldız, başka uygun bir yıldız olmadığında takdir belirtme amacıyla kullanıcılara verilir.

{{yk:Parlak Fikir Yıldızı|ileti ~~~~}} Parlak Fikir Yıldızı

Parlak Fikir Yıldızı, özellikle güç bir soruna zarif bir çözüm bulan kullanıcılara verilir.

{{yk:Diplomasi Yıldızı|ileti ~~~~}} Diplomasi Yıldızı

Diplomasi Yıldızı, Vikipedi'deki anlaşmazlıkların barışçıl bir şekilde çözülmesine yardımcı olan kullanıcılara verilir.

{{yk:Nezaket Yıldızı|ileti ~~~~}} Nezaket Yıldızı

Nezaket Yıldızı, tartışmalı durumların ortasında nezaketini korumayı başarma konusunda ustalaşan kullanıcılara verilir.

{{yk:Gerçek Yaşam Yıldızı|ileti ~~~~}} Gerçek Yaşam Yıldızı

Gerçek Yaşam Yıldızı, vikiyle ilgili gerçek yaşam etkinlikleri düzenleyerek hem çevrimiçi hem de çevrimdışı katkılar yapan kullanıcılara verilir.

{{yk:Reklamla Mücadele Yıldızı|ileti ~~~~}} Reklamla Mücadele Yıldızı

Reklamla Mücadele Yıldızı, Vikipedi'deki reklamlarla savaşta harika bir iş çıkaran kullanıcılara verilir.

{{yk:Yazar Yıldızı|ileti ~~~~}} Yazar Yıldızı

Yazar Yıldızı, çok sayıda madde yazan ya da çok sayıda değişiklikle katkıda bulunan kullanıcılara verilir.

{{yk:Hizmetli Yıldızı|ileti ~~~~}} Hizmetli Yıldızı

Hizmetli Yıldızı, özellikle güç bir karar veren ya da bıktırıcı ama ihtiyaç duyulan bir hizmetli görevini yerine getiren bir hizmetliye verilir.

{{yk:Ekip Çalışması Yıldızı|ileti ~~~~}} Ekip Çalışması Yıldızı

Ekip Çalışması Yıldızı, birden fazla kullanıcı bir maddeyi iyileştirmek için birlikte çalıştığı zaman verilir.

{{yk:Kaynak Yıldızı|ileti ~~~~}} Kaynak Yıldızı

Kaynak Yıldızı, önceden kaynağı olmayan maddelere kaynak ekleyen kullanıcılara verilir.

{{yk:Çevirmen Yıldızı|ileti ~~~~}} Çevirmen Yıldızı

Çevirmen Yıldızı, yaptığı çeviriler ile Vikipedi'yi ya da Vikipedi kardeş projelerini geliştirmiş olan kullanıcılara verilir.

{{yk:Şablon Yıldızı|ileti ~~~~}} Şablon Yıldızı

Şablon Yıldızı, tasarladığı veya geliştirdiği şablon ve künyeler ile Vikipedi'ye önemli katkılar yapan editörlere verilir.

Bu yıldız Smurrayinchester tarafından 8 Ocak 2006'da ortaya konmuştur.

N/A {{yk:Espri Anlayışı Yıldızı|ileti ~~~~}} Espri Anlayışı Yıldızı

Espri Anlayışı Yıldızı, sürekli olarak atmosferi yumuşatan, anlaşmazlıkların tansiyonunu düşüren ve Vikipedi'yi daha iyi bir yer haline getiren kullanıcılara verilir.

Rastgele İncelik Yıldızı {{yk:Rastgele İncelik Yıldızı|ileti ~~~~}} Rastgele İncelik Yıldızı

Rastgele İncelik Yıldızı, istenmeden kibar olmak için fazladan çaba harcayan kullanıcılara verilir.

N/A {{yk:Bot yaratıcısı Yıldızı|ileti ~~~~}} Bot Yaratıcısı Yıldızı

Bot Yaratıcısı Yıldızı, bot yazarken başarılı işler çıkaran ve diğer Vikipedistlerin sırtından yük alan Vikipedistlere verilir.

{{yk:Motivasyon Yıldızı|ileti ~~~~}} Motivasyon Yıldızı

Motivation Yıldızı;

  • Vikipedi'yi site dışında tanıtan
  • Vikipedistleri genel motivasyonu yoluyla "birlikleri canlandırmada" harikalar yaratan, veya
  • araçlar, yarışmalar ve benzeri şeyler yoluyla Vikipedistleri motive edenlere verilir.


Bu yıldız, Ağustos 2007'de tanıtıldı ve brian0918 tarafından tasarlandı.

{{yk:Rehberlik Yıldızı|ileti ~~~~}} Rehberlik Yıldızı

Rehberlik Yıldızı, başkalarının değerli kaynakları, bilgileri veya sorularına cevap bulmalarına yardımcı olan kullanıcılara verilir.


Bu yıldız, 13 Nisan 2008'de Scartol tarafından tasarlandı.

{{yk:Kırmızı Bağlantı Kaldırma Yıldızı|ileti ~~~~}} Kırmızı Bağlantı Kaldırma Yıldızı

Kırmızı Bağlantı Kaldırma Yıldızı, maddelerdeki kırmızı bağlantılara ait maddeleri oluşturan kullanıcılara verilir.


Dogcowsaysmoof tarafından önerilmiş ve 29 Eylül 2008'de Neptune5000 tarafından oluşturulmuştur.

{{yk:Vikilink Yıldızı|ileti ~~~~}} Vikilink Yıldızı

Vikilink Yıldızı, yararlı bağlantılar ekleyen veya makalelerdeki gereksiz bağlantıları kaldıran kullanıcılara verilir.


14 Ekim 2008'de Neptune5000 tarafından oluşturulmuştur.

{{yk:Silgi Yıldızı|ileti ~~~~}} Silgi Yıldızı

Silgi Yıldızı, gereksiz bilgileri resimlerden veya açıklamalardan kaldıranlara verilir.

{{yk:Tuhaf İnsan Yıldızı|ileti ~~~~}} Tuhaf İnsan Yıldızı

Tuhaf İnsan Yıldızı, özellikle garip, tuhaf ve değişik makaleler yazan ya da geleneksel hiçbir ansiklopedide bulunmayan kaliteli maddeler oluşturan editörlere verilir.


Bu ödül 22 Mart 2005'te ClockworkSoul tarafından ortaya atılmış ve Riffsyphon1024 ile brian0918 tarafından oluşturulmuştur.

{{yk:Güncel Olaylar Yıldızı|ileti ~~~~}} Güncel Olaylar Yıldızı

Güncel Olaylar Yıldızı, tam ihtiyaç duyulduğu an da güncel olaylarla ilgili yazdığı eksiksiz ve yanlışsız makalelerle ve yardımlarıyla öne çıkan editörlere verilir.


Bu ödül Kizor tarafından 7 Temmuz 2005'te ortaya konmuş ve Zscout370, David Levy ile Sango123 tarafından oluşturulmuştur.

{{yk:Vikiproje Yıldızı|ileti ~~~~}} Vikiproje Yıldızı

Vikiproje Yıldızı, Vikiprojeler kapsamında büyük katkılarda bulunmuş kullanıcılara verilir.

22 Şubat 2008'de Soxred93 tarafından oluşturulmuştur.

N/A {{yk:Devriye Yıldızı|ileti ~~~~}} Devriye Yıldızı

Devriye Yıldızı, Vikipedi'de devriye gezen editöre verilir.

Bu ödül Vikipolimer tarafından 12 Eylül 2021'de oluşturulmuş ve tasarlanmıştır.

N/A {{yk:Teknisyen Yıldızı|ileti ~~~~}} Teknisyen Yıldızı

Teknisyen Yıldızı, Vikipedi'ye teknik alanlarda katkıda bulunan editörlere verilir.

Bu ödül Vikipolimer tarafından 17 Eylül 2021'de oluşturulmuş ve tasarlanmıştır.

Konu ve kategori yıldızları[kaynağı değiştir]

Konu ve kategori yıldızları, Vikipedistlerin ilgili oldukları konu veya kategorilere göre oluşturulmuş yıldızlardır.

Yıldız 1.0 Yıldız 2.0 veya alternatifi Kullanım Tanım
Kültür (Sanat, edebiyat, medya, müzik, felsefe ve din)
N/A {{yk:Yüksek Kültür Yıldızı|ileti ~~~~}} Yüksek Kültür Yıldızı

Yüksek Kültür Yıldızı, özellikle Kültür ile ilgili konularda kaliteli katkılarda bulunan kullanıcıya verilir.


Bu ödül 23 Mart 2005'te by brian0918 ile ClockworkSoul tarafından ortaya konulmuş ve AllyUnion ile brian0918 tarafından oluşturulmuştur.

{{yk:İslam Yıldızı|ileti ~~~~}} İslam Yıldızı

İslam Yıldızı, İslam hakkında faydalı bilgiler ekleyen, katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.


13 Şubat, 2008 tarihinde izzudin tarafından ortaya atılmıştır.

{{yk:Hristiyanlık Yıldızı|ileti ~~~~}} Hristiyanlık Yıldızı

Hristiyanlık Yıldızı, Hristiyanlık hakkında faydalı bilgiler ekleyen, katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.


1 Şubat 2008'de Rbpolsen tarafından oluşturulmuştur.

{{yk:Yahudilik Yıldızı|ileti ~~~~}} Yahudilik Yıldızı

Yahudilik Yıldızı, Yahudilik hakkında faydalı bilgiler ekleyen, katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.


L'Aquatique tarafından Haziran 2008'de tasarlanmıştır. 2.0 sürümü Ocak 2019'da Noah Kastin tarafından tasarlanmıştır.

{{yk:Budizm Yıldızı|ileti ~~~~}} Budizm Yıldızı

Budizm Yıldızı, Budizm hakkında faydalı bilgiler ekleyen, katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.

{{yk:Hinduizm Yıldızı|ileti ~~~~}} Hinduizm Yıldızı

Hinduizm Yıldızı, Hinduizm hakkında faydalı bilgiler ekleyen, katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.


Gizza tarafından tanıtıldı ve Priyanath tarafından Haziran 2008'de tasarlandı.

{{yk:Jainizm Yıldızı|ileti ~~~~}} Jainizm Yıldızı

Jainizm Yıldızı, Jainizm hakkında faydalı bilgiler ekleyen, katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.


Qmwne235 tarafından tanıtıldı ve Ağustos 2008'de Anish Shah tarafından tasarlandı.

{{yk:Taoizm Yıldızı|ileti ~~~~}} Taoizm Yıldızı

Taoizm Yıldızı, Taoizm hakkında faydalı bilgiler ekleyen, katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.


27 Aralık 2007'de Rbpolsen tarafından oluşturulmuştur.

{{yk:Film Yıldızı|ileti ~~~~}} Film Yıldızı

Film Yıldızı, Filmler hakkında faydalı bilgiler ekleyen, katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.


Kasım 2006'da Cbrown1023 tarafından tasarlandı.

{{yk:Müzik Yıldızı|ileti ~~~~}} Müzik Yıldızı

Müzik Yıldızı, Müzik hakkında faydalı bilgiler ekleyen, katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.


13 Ocak 2007'de Patman2648 tarafından tanıtılmış, Rama tarafından oluşturulmuştur.

{{yk:Albüm Yıldızı|ileti ~~~~}} Albüm Yıldızı

Müzik Yıldızı, Albümler hakkında faydalı bilgiler ekleyen, katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.


Maen tarafından tasarlandı.

{{yk:Anime Yıldızı|ileti ~~~~}} Anime Yıldızı

Anime Yıldızı, Anime hakkında faydalı bilgiler ekleyen, katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.


27 Aralık 2008'de Deerstop tarafından oluşturuldu.

{{yk:Bilimkurgu Yıldızı|ileti ~~~~}} Bilimkurgu Yıldızı

Bilimkurgu Yıldızı, bilimkurgu hakkında faydalı bilgiler ekleyen, katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.


J@5h+u15y@n tarafından önerilmiş, Sophus Bie tarafından 10 Şubat 2009'da tasarlanmış ve kullanıma sunulmuştur.

{{yk:Mimari Yıldızı|ileti ~~~~}} Mimari Yıldızı

Mimari Yıldızı, Mimarlık hakkında faydalı bilgiler ekleyen, katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.


Rossi101 tarafından 27 Şubat 2015 tarihinde oluşturuldu.

Tarih (Arkeoloji ve tarih)
N/A {{yk:Tarih Yıldızı|ileti ~~~~}} Tarih Yıldızı

Tarih Yıldızı, Tarih alanında katkı yapan kullanıcılara verilir.

{{yk:Epik Yıldız|ileti ~~~~}} Epik Yıldızı

Epik Yıldızı, özellikle tarih ile ilgili konularda kaliteli katkılarda bulunan bir kullanıcıya verilir.


Bu ödül 15 Nisan 2005'te brian0918 ve ClockworkSoul tarafından ortaya atılmış, ClockworkSoul tarafından oluşturulmuştur.

Bilim ve Matematik (Zor bilimler; astronomi, biyoloji, jeoloji, matematik, tıp, mineroloji ve fizik)
{{yk:EMC² Yıldızı|ileti ~~~~}} E=MC² Yıldızı

E=MC² Yıldızı, özellikle bilim veya matematik ile ilgili konularda kaliteli katkılarda bulunan bir kullanıcıya verilir.


Bu ödül 22 Nisan 2005'te brian0918 ve ClockworkSoul tarafından ortaya atılmıştır.

{{yk:Fauna Yıldızı|ileti ~~~~}} Fauna Yıldızı

Fauna yıldızı vahşi ve evcil hayvanlarla ilgili maddelere önemli katkılarda bulunarak, Vikipedi'nin çeşitli hayvan türleri, habitatları, davranışları/karakteristikleri, korunma durumları ve popülasyon istatistiklerine dair içeriğini, bilgisini gelişten vikipedistlere verilir.

Persian Poet Gal tarafından 2006 yılında önerilmiş ve oluşturulmuştur.

{{yk:Kedigiller Yıldızı|ileti ~~~~}} Kedigiller Yıldızı

Kedigiller Yıldızı, Kedigiller ile ilgili makalelere önemli katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.

Wasbeer tarafından 7 Haziran 2011'de oluşturulmuştur.

{{yk:Tıp Yıldızı|ileti ~~~~}} Tıp Yıldızı

Tıp Yıldızı, Tıp ile ilgili makalelere önemli katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.


Eustress tarafından 17 Nisan 2008'de oluşturulmuştur.

N/A {{yk:COVID-19 Yıldızı|ileti ~~~~}} COVID-19 Yıldızı

COVID-19 Yıldızı, COVID-19 pandemisi ile ilgili makalelere önemli katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.


Awkwafaba tarafından 16 Mart 2020'de oluşturulmuştur.

{{yk:Uzay Yıldızı|ileti ~~~~}} Uzay Yıldızı

Uzay Yıldızı, Uzay ile ilgili makalelere önemli katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.


Rectilinium tasarımı SalopianJames tarafından 17 Nisan 2009'da oluşturuldu.

{{yk:Psikoloji Yıldızı|ileti ~~~~}} Psikoloji Yıldızı

Psikoloji Yıldızı, Psikoloji ile ilgili makalelere önemli katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.


16 Temmuz 2010'da MartinPoulter tarafından oluşturuldu.

Toplum (Ekonomi, siyaset, hukuk, kişiler, savaş ve askeri)
{{yk:Toplum Yıldızı|ileti ~~~~}} Toplum Yıldızı

Toplum Yıldızı, özellikle toplumsal konularda kaliteli katkılarda bulunan bir kullanıcıya verilir.


Bu ödül 23 Mart 2005'te Clockworksoul tarafından ortaya konulmuş ve grm_wnr tarafından oluşturulmuştur.

{{yk:Biyografi Yıldızı|ileti ~~~~}} Biyografi Yıldızı

Biyografi Yıldızı, Biyografi içeren maddelere olağanüstü katkılar yapan kullanıcılara verilir.Warlordjohncarter tarafından önerildi ve 19 Mayıs 2007'de Bay Z-man tarafından tasarlandı.

{{yk:Kraliyet ve asalet Yıldızı|ileti ~~~~}} Kraliyet Yıldızı

Kraliyet ve Asalet Yıldızı, hanedan mensuplarının biyografileri hakkındaki bilgilerini genişleten ve hanedanlıkla ilgili makalelere önemli katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.


Eylül 2007'de BolinhasFofas tarafından oluşturulmuştur.

{{yk:Ticaret ve Ekonomi Yıldızı|ileti ~~~~}} Ticaret ve Ekonomi Yıldızı

Ticaret ve Ekonomi Yıldızı, ticaret, ekonomi veya ilgili konularda, büyük, iyi ve dengeli katkılar yapanlara verilir.


Bu ödül Major Bonkers tarafından önerilmiş ve Smurrayinchester tarafından oluşturulmuştur.

{{yk:Özgürlük Barnstarı|ileti ~~~~}} Özgürlük Yıldızı

Özgürlük Yıldızı, İnsan Hakları veya özgürlük tanımı gibi konularda, Vikipedi kapsamını geliştiren veya genişleten, önemli katkılarda bulunan editörlere verilir.


Bu yıldız, evrik tarafından 2005'te ortaya atılmış ve Smurrayinchester tarafından oluşturulmuştur.

{{yk:Askeriye Yıldızı|ileti ~~~~}} Askeriye Yıldızı

Askeriye Yıldızı, Askeriye alanında katkı yapan kullanıcılara verilir.

N/A {{yk:Dünya Savaşı Yıldızı|ileti ~~~~}} Dünya Savaşı Yıldızı

Dünya Savaşı Yıldızı, Dünya savaşları alanında katkı yapan kullanıcılara verilir.


Kayau tarafından önerilmiş, Kingpin13 tarafından tasarlanmıştır.

{{yk:Ulusal Liyakat Yıldızı|ileti ~~~~}} Ulusal Liyakat Yıldızı

Ulusal Liyakat Yıldızı, Vikipedi'deki herhangi bir ülkenin kapsamı ile ilgili önemli genişletmeler ve geliştirmeler yapan editörlere verilir.


Bu ödül Redux tarafından 23 Şubat 2005'te önerilmiş ve Zscout370 tarafından oluşturulmuştur.

Teknoloji (Teknoloji ve taşımacılık)
{{yk:Teknoloji Yıldızı|ileti ~~~~}} Teknoloji Yıldızı

Teknoloji Yıldızı, özellikle Teknoloji ile ilgili konularda kaliteli katkılarda bulunan bir kullanıcıya verilir.


Bu ödül 3 Mart 2005'te brian0918 ile ClockworkSoul tarafından ortaya konmuş ve brian0918 tarafından oluşturulmuştur.

{{yk:Otomobil Yıldızı|ileti ~~~~}} Otomobil Yıldızı

Otomobil Yıldızı, özellikle Otomobil ve Otomotiv ile ilgili konularda kaliteli katkılarda bulunan bir kullanıcıya verilir.


Yıldız 11 Mart 2010'da Pomgut tarafından önerildi.

N/A {{yk:İnternet Yıldızı|ileti ~~~~}} İnternet Yıldızı

İnternet Yıldızı, özellikle İnternet ile ilgili konularda kaliteli katkılarda bulunan bir kullanıcıya verilir.


Kusaga tarafından önerilmiş, mabdul tarafından oluşturulmuştur.

N/A {{yk:Denizaltı Yıldızı|ileti ~~~~}} Denizaltı Yıldızı

Denizaltı Yıldızı, özellikle Denizaltılar ile ilgili konularda kaliteli katkılarda bulunan bir kullanıcıya verilir.


8 Kasım 2018'de tanıtıldı ve L293D tarafından tasarlandı

Yaşam (Eğitim, yiyecek ve içecek, dil, spor ve oyunlar)
{{yk:Yaşam Yıldızı|ileti ~~~~}} Yaşam Yıldızı

Yaşam Yıldızı, özellikle Günlük Yaşam ile ilgili konularda kaliteli katkılarda bulunan bir kullanıcıya verilir.

Bu ödül 17 Mart 2005'te, brian0918 ile ClockworkSoul tarafından ortaya konmuş ve Sango123 tarafından oluşturulmuştur.

izcilik yıldızı {{yk:izcilik yıldızı|ileti ~~~~}} izci yıldızı
bu ödül ingilizce vikipedi'de 1 Şubat 2006'da evrik tarafından önerilmiş ve tasarım 1 Şubat 2006'da evrik tarafından oluşturulmuştur. türkçe vikipedi'ye zemxer tarafından getirilmiştir.
{{yk:Video Oyunu Yıldızı|ileti ~~~~}} Video Oyunu Yıldızı

Video Oyunu Yıldızı, özellikle Video oyunları ile ilgili konularda kaliteli katkılarda bulunan bir kullanıcıya verilir.


7 Temmuz 2005'te Kizor tarafından tanıtılmış, Zscout370, David Levy ve Sango123 tarafından oluşturulmuştur.

{{yk:Koşan Adam Yıldızı|ileti ~~~~}} Koşan Adam Yıldızı

Koşan Adam Yıldızı, Spor ile ilgili konularda fark yaratan makaleler yazanlara verilir.


Bu ödül 15 Şubat 2005'te önerilmiş ve Deathphoenix ile brian0918 tarafından oluşturulmuştur.

{{yk:Futbol Yıldızı|ileti ~~~~}} Futbol Yıldızı

Futbol Yıldızı, futbol konusundaki Vikipedi maddelerinde olağanüstü çabalar sarf eden kullanıcılara verilir.

{{yk:Yiyecek ve İçecek Yıldızı|ileti ~~~~}} Yiyecek ve İçecek Yıldızı

Yiyecek ve İçecek Yıldızı, Yiyecekler ve İçecekler ile ilgili konularda fark yaratan makaleler yazanlara verilir.


4 Şubat 2009'da Jerem43 tarafından oluşturuldu.

N/A {{yk:Eurovision Yıldızı|ileti ~~~~}} Eurovision

Eurovision, Eurovision ile ilgili konularda fark yaratan makaleler yazanlara verilir.


23 Mayıs 2023'da Emreculha tarafından oluşturuldu.

Coğrafya (Coğrafya ve ülkeler)
{{yk:Coğrafya Yıldızı|ileti ~~~~}} Coğrafya Yıldızı

Coğrafya Yıldızı, Vikipedi'deki Kategori:Coğrafya ile ilgili konuların kapsamında önemli geliştirmeler veya genişletmeler yapan kullanıcıya verilir. Bu ödül ayrıca herhangi bir ülke ile ilgili kaliteli katkılarda bulunlara da verilir.

N/A {{yk:Çin Yıldızı|ileti ~~~~}} Çin Yıldızı

Çin Yıldızı, Çin ile ilgili konularda önemli katkılarda bulunan kullanıcılara verilir.


Bu yıldız, Ohconfucius tarafından 14 Ocak 2010 tarihinde ortaya atılmış ve oluşturulmuştur.

Diğer
{{yk:Havacılık yıldızı|ileti ~~~~}} Havacılık Yıldızı

Havacılık Yıldızı, Havacılık alanında katkı yapan kullanıcılara verilir.

N/A {{yk:Nümismatik Yıldızı|ileti ~~~~}} Nümismatik Yıldızı

Nümismatik Yıldızı, özellikle Nümismatik ile ilgili konularda kaliteli katkılarda bulunan bir kullanıcıya verilir.

7 Mart 2019'da ZLEA tarafından oluşturulmuştur.

{{yk:LGBT Yıldızı|ileti ~~~~}} LGBT Yıldızı

Kategori: LGBT (homoseksüellik, biseksüellik, transeksüellik, LGBT hayatı, LGBT kişiler gibi LGBT konuları)

Yaşam Yıldızı, özellikle günlük yaşam ile ilgili konularda kaliteli katkılarda bulunan bir kullanıcıya verilir.

Bu ödül 17 Mart 2005'te, brian0918 ile ClockworkSoul tarafından ortaya konmuş ve Sango123 tarafından oluşturulmuştur.

{{yk:İşçi Yıldızı|ileti ~~~~}} İşçi Yıldızı

Kategori: İşçilik (Sosyalizm, komünizm, Marksizm, Marksizm-Leninizm, Sovyetler Birliği, işçi mücadelesi konuları)

İşçi Yıldızı, özellikle Komünizm, Sosyalizm, Marksizm ile ilgili konularda kaliteli katkılarda bulunan bir kullanıcıya verilir.

Bu ödül 3 Temmuz 2008'de, Micov tarafından ortaya konulmuştur.

{{yk:Temizlik Takımı Yıldızı|ileti ~~~~}} Temizlik Takımı Yıldızı

Temizlik Takımı Yıldızı, Aşağıdaki yıldızlar madde temizliği yapan kullanıcıların ödüllendirilmesi içindir.

Bu yıldız Temmuz 2013 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanmıştır.N/A {{yk:Şövalye Yıldızı|ileti ~~~~}} Şövalye Yıldızı

Şövalye Yıldızı, Şövalye ile ilgili maddelere önemli katkılarda bulunan editörlere verilebilir.

Bu ödül Vikipolimer tarafından 12 Eylül 2021'de oluşturulmuş ve tasarlanmıştır.

N/A {{yk:Yaşam Ağacı Yıldızı|ileti ~~~~}} Yaşam Ağacı Yıldızı

Yaşam Ağacı Yıldızı, Yaşam ağacı ile ilgili maddelere önemli katkılarda bulunan editörlere verilebilir.

Bu ödül Vikipolimer tarafından 12 Eylül 2021'de oluşturulmuş ve tasarlanmıştır.

N/A {{yk:Sivil Pariş Yıldızı|ileti ~~~~}} Sivil Pariş Yıldızı

Sivil Pariş Yıldızı, Civil parish ile ilgili maddelere önemli katkılarda bulunan editörlere verilebilir.

Bu ödül Vikipolimer tarafından 12 Eylül 2021'de oluşturulmuş ve tasarlanmıştır.

N/A {{yk:Karınca Yıldızı|ileti ~~~~}} Karınca Yıldızı

Karınca Yıldızı, Karıncalar ile ilgili maddelere önemli katkılarda bulunan editörlere verilebilir.

Bu ödül Vikipolimer tarafından 24 Eylül 2021'de oluşturulmuş ve tasarlanmıştır.

Diğer yıldızlar[kaynağı değiştir]

Yıldız 1.0 Yıldız 2.0 veya alternatifi Kullanım Tanım
{{yk:Kullanıcı sayfası Yıldızı|ileti ~~~~}} Mükemmel Kullanıcı sayfası Yıldızı

Bu yıldız kullanıcı sayfalarını güzelleştirmek için ekstra zaman harcayan ve tasarım, içerik veya yazım açısından güzel bir kullanıcı sayfasına sahip olan kişilere verilir. Eğer bir kullanıcı sayfasını sıra dışı bir seviyede estetik, yardımcı, bilgilendirici veya güzel buluyorsanız bu ödülü verebilirsiniz.


İngilizce Vikipedi kullanıcısı en:UNser:Frater5 tarafından 29 Mayıs 2006'da başlatılmıştır.

{{yk:Ana sayfa yıldızı|ileti ~~~~}} Ana Sayfa Yıldızı

Ana Sayfa Yıldızı, ana sayfaya büyük katkı yapan kullanıcılara verilir.


Bu ödül, Electrical Experiment tarafından 5 Temmuz 2008'de ortaya atılmış ve Genius101 Wizard tarafından oluşturulmuştur.

N/A {{yk:AWB Yıldızı|ileti ~~~~}} AWB Yıldızı

AWB Yıldızı, AWB kullanmayı seven ve etkin bir şekilde AWB yazılımını kullanan Vikipedistlere verilir.

Bu yıldız, Victor Trevor tarafından 24.09.2020 tarihinde oluşturulmuştur.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]

  1. ^ "Wikimania 2006/Toronto - Meta". meta.wikimedia.org (İngilizce). 15 Aralık 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2020-08-11. 
  2. ^ "User:SunirShah", Wikipedia (İngilizce), 2008-04-07, erişim tarihi: 2020-08-11 
  3. ^ "the dcn: the barnstar subterfuge". web.archive.org. 2003-04-01. 30 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2020-08-11. 
  4. ^ "Attempting to use Meatball's BarnStar on Wikipedia might help here. I've uploaded it - must add some appropriate text and start awarding it. --MartinHarper". MartinHarper. 2003. 8 Kasım 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2020.