İçeriğe atla

Vikipedi:Bilmediğini varsayın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir blog yazısından yaptığı alıntıdan sonra şaşkınlığa uğrayan bir Vikipedi yazarı. Kötü niyetli biri olarak yaftalanmasının gereği yok, ne yaptığını bilmiyor.

İyi niyet varsaymak Vikipedi'nin temel bir ilkesidir, ancak Vikipedi'nin nasıl işlediğini gerçekten bilmeyen birine sinirlendiğinizde genellikle işe yaramaz. Bu nedenle, bir kullanıcı yaptığı şeyin olumlu bir katkı olduğu konusunda ısrar ederse, kişinin kötü niyetli davrandığını değil, tam olarak ne yaptığını bilmediğini varsayın.

Diğer yazarların projeye ve ideallerine zarar vereceğini varsaymak yerine, yapıcı olmayan bir şekilde katkı verdiklerini bilmediklerini varsayın. Bu yöntem Vikipedi kullanıcılarının akıl sağlığını korur ve iletişime yardımcı olur. Birisini projeye zarar vermekle suçlamak yerine, yapıcı bir şekilde katkıda bulunmalarına yardımcı olun.

  • Bir kullanıcı, bir blog sayfasında açılan bir film içeriğini seçkin maddeye kaynak olarak eklerse, kötü niyet aramayın. Bu kişinin Vikipedi'nin güvenilir kaynaklar yönergesini bilmediğini varsayın.
  • Bir kullanıcı "Türk Dil Kurumu'ndaki isimlendirmesi farklı" notunu içeren bir değişiklik özetiyle bir maddenin yaygın kullanılan adını veya buna yönelik yaptığınız bir değişikliği geri aldıysa, kötü niyet varsaymayın. Kullanıcı, Vikipedi'de yaygın kullanım esaslarının sözlük tanımlarından daha önemli bir kriter olduğunu bilmiyor olabilir.
  • Bir kullanıcı Vikipedi'de yalnızca çevrimiçi kaynakların geçerli olduğunu düşünerek çevrimdışı kaynakları maddeden kaldırmaya çalışabilir. Kötü niyetli olma ihtimali zayıftır, muhtemelen sadece Vikipedi işleyişini bilmiyordur.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]