İçeriğe atla

Vikipedi:Doğrulanmış rozeti almak için Vikipedi'yi kullanmayın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mavi tik almak amaçlı oluşturulmuş kayda değer olmayan maddelerin silinme anı

Vikipedi ciddi bir internet ansiklopedisidir, madde eklemek için kayda değerlik kriterlerinin karşılanması gerekmektedir. Bunun için de maddenin bağımsız ve güvenilir kaynaklarca konu edinilmiş olması gerekmektedir.

Bazı sosyal medya mecraları kişiye doğrulanmış rozeti ya da mavi tik vermek için Vikipedi'de maddesinin olmasını istemektedir. Mavi tik almanın bazı kişiler için önemli olduğunu biliyoruz. Kimileri prestij olsun diye kimileri ise kolayca ünlü olmak için mavi tik almak istiyor.

Mavi tik isteğinize saygı duyuyoruz ama bu rozeti almak için çabalamanıza gerek yok. Kendiniz hakkında reklam yapmaya çabalamak asıl amacınızsa zaten alamayacaksınız. Eğer Vikipedi'de yer almanız uygunsa zaten biyografiniz başkaları tarafından yazılacaktır. Bu nedenle kendinizin veya PR danışmanınızın Vikipedi'de sayfa oluşturmasına gerek yoktur çünkü bunu kolayca tespit ediyor ve ivedilikle siliyoruz. Olan emeğinize ve paranıza oluyor yani.

Bunların yanında Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales'in sözünü okumanız da iyi olabilir: "Kendiniz hakkında yazmanız toplumsal bir gaftır." Mavi tik almayı çok isteyen arkadaşlar enerjilerini Vikipedi'ye özgeçmiş eklemek veya mavi tik almak üzerinde aylarca düşünmek yerine daha verimli yerlere harcayabilirler.