Vikipedi:Vikipedi'deki resimler hakkında bilmiyor olabileceğiniz 10 şey

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Eğer burada yeni iseniz, aşağıdakiler muhtemelen Vikipedi'de resimler hakkında bilmediğiniz 10 şey dir. Umarız bu size dünyanın en popüler ansiklopedisini resimlerle süslemenin neden ve niçinleri ile ilgili daha iyi fikirler verir. Eğer Vikipedi'de resimlerle ilgili daha deneyimli iseniz muhtemelen bunların çoğunu bilmektesinizdir ama belki de hiç yazılı olarak görmemiş, ya da bazen karışık olan konuların kolay ve hızlı açıklamaları için diğer insanlara nereyi işaret edeceğinizi bilmiyorsunuzdur.

 1. Resimlerimiz hakkında ilk bakışta görebileceğinizden daha fazla şey var...
  Eğer Vikipedi'de bir resmin üzerine tıklarsanız o resimle ilgili bir sayfaya gidersiniz.
  Bu "resim sayfası" resmin kaynağı, yazarı, telif hakkı lisansları ve resim hakkında detaylı açıklama içermektedir.
  Resmin çok küçük olmaması durumunda burada daha büyük versiyonunu göreceksiniz. Bu resme tıklamak da sizi resmin orijinal tam boy versiyonuna götürecektir. Eğer Vikipedi'den resim kaydetmek isterseniz maddeler ve resim sayfalarından bulunan thumbnaillerde daha yüksek kaliteye sahip olan orijinal tam boy resmi kaydettiğinizden emin olun. Orijinal resimler aynı zamanda resmi çeken, ayarlar ve kullanılan ekipman hakkında da bilgi verir. Eğer Vikipedi'den aldığınız resimleri başka bir yerde kullanacaksanız lütfen lisansı sağladığınızdan emin olun ve alıntı kaynağını belirtin. Bu kaynak Vikipedi değil fotoğrafı çekenin kendisidir!
 2. İki buçuk milyondan fazla resmimiz var.
  Temmuz 2006'da bütün Vikipedi projelerinde toplam olarak 1 milyon resime ulaştık.
  En iyi çalışmalarımızdan bazılarını seçkin resimler sayfamızda, Commons'daki seçkin resimlerde, ya da her yıl yapılan "Yılın resmi" yarışmasında görebilirsiniz.
  Birçok dosyaya sahip olarak birçok amaç için gerekli resimler ile ilgili yararlı bir kaynak durumundayız ve koleksiyonumuzda arama yapmak için Mayflower adı verilen bu yardımcı sayfayı kullanabilirsiniz.
  Daha fazla bilgi için:http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zel:Statistics, http://commons.wikimedia.org/Special:Statistics.
 3. Daha fazla resme ihtiyacımız var...
  Ancak,öncelikle herkes için ücretsiz bir kaynak oluşturma amacımıza ve politikalarımıza uygun özgür lisanslı (GFDL, CC-BY-SA, CC-BY, kamu malı, ya da diğer özgür lisanslı) resimler arıyoruz, internetteki herhangi bir resimi değil. Eğer bir resim bin kelimeye bedelse, özgür bir resim bağışlamak onu kullanmak isteyen ve gören herkese bin kelime vermektir, özgür olmayan bir resim ise onları sadece tek bir websitesine ziyaretçi yapar.
  Vikipedi ve dünyanın geri kalanının kullanması için resim yaratmak ve bağışlamak konusunda sizin gibi insanlara güveniyoruz, elbette siz bu resimleri özgür lisanlar altında yayınladığınız sürece. Yaptıkları işleri bağışlayanlar hakkında bilgi almak için fotoğrafçılarımızla tanışın sayfasını okuyabilirsiniz.
  Özgür içerik' kelimesini kullanma amacımız bu resimlerin ücretsiz olduğunu göstermek değil, insanların bu resimleri herhangi bir amaç için kullanabilmesidir.
  Daha fazla bilgi için: http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Requested_pictures, http://freedomdefined.org/Definition (definition of a free content license)
  ...ancak işe yarar resimlere ihtiyacımız var.
  Lütfen herhangi bir makalede kullanamayacağımız veya kullanılamayacak resimleri yüklemeyiniz. Her ne kadar kullanıcıların kullanıcı sayfalarına koymak için yükledikleri birkaç özgür lisanslı resime izin versek de makalede sizin Yorkshire Terrier'inizin (çok şirin olsa bile) resmine ihtiyacımız yok. Wikimedia Vakfı dosya depolama yeri değildir. Eğer kişisel resimlerinizi paylaşmak için bir yer arıyorsanız lütfen bunun için yapılmış barındırma hizmeti veren web sitelerini kullanınız.
 4. Telif haklarını ciddiye alıyoruz.
  Telif haklarının açıkça ihlali durumlarında bizim resimlerle ilgili politikamız, resmi hemen silmektir. Uzun süreçte ise telif ihlali yapılan resmin özgür lisanslı halini yaratarak bu ihlali ortadan kaldırmaktır. Bu görev bizim telif hakkını ciddiye almamızı gerektirmektedir. Diğer web sitelerinin aksine, telif ihlallerini bulduğumuz anda siliyoruz ve uyarılara rağmen ihlale devam eden kullanıcıları engelliyoruz.
  Çünkü özgür içerik görevimizin en temel kısmıdır, resim lisanslarında politikalarımız kanunlardan daha kesindir. Özgür olmayan resimleri sadece başka bir şansımız olmadığı zamanlarda kullanırız.
  İçinde bulunduğu websitesi bunu açıkça belirtmese bile, internette bulunan çoğu resmin telif hakkı saklıdır. Aynı zamanda internette bulunan çoğu resim bizim özgür olmayan içerik politikamıza uymaz, bu da sadece kullanacak başka resim olmadığında kullanmaktır. Örneğin; bir siyasi partinin logosunun ya da bilgisayar oyununun ekran yakalama görüntüsünün özgür bir sürümle değiştirilme şansı yoktur, ancak yaşayan bir insanın resmi çok zor olsa bile nerdeyse her zaman özgür bir sürümle değiştirilebilir. Vikipedi'ye yardım etmek için özgür resimleri arayınız, özellikle yaşayan insanların, var olan binaların ve yerlerin. Ancak maddede resim yoksa, özgür olmayan bir resim yüklemeyiniz ve özgür bir sürüm yayınlanana veya yaratılana kadar bekleyiniz.
  Aynı zamanda reklam amaçlı değil sadece eğitim amacıyla kullanılabilen ve üretilmemiş olan resimlerdeki yasaklamalar bu resimlerin Vikipedi dışında kullanılmalarını sınırlandırır. Bu tarz resimler özgür olarak sınıflandırılmaz ve adil kullanım kapsamında kullanılamayarak Vikipedi'den silinirler.
  Daha fazla bilgi için: http://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Adil kullanım
 5. Telif hakkı yasası, avukatlar için bile çok karmaşıktır, bunu Vikipedi'ye uygulamak ise daha da karmaşıktır.
  Bu alanda tecrübe sahibi, diplomalı bir avukat olsanız bile Amerika Telif Hakları Yasası karmaşıktır ve bunu Vikipedi'ye uygulamaya çalışmak, her ne kadar yapılabilir gibi görünse de, hatırı sayılır derecede gri bölgeler oluşturacak bir durumdur. Bir resmin durumuna karar vermek bazı karmaşık durumlarda son derece zor olabilir ancak imkansız değildir.
 6. Fotoğraflardan daha fazlasına sahibiz.
  Animasyon: Bir dairenin çapı 1 ise çevresinin uzunluğu π'dir.
  Medya koleksiyonumuz yüzbinlerce vektörel resime,ses dosyalarına, animasyonlara ve videolara sahiptir.
  Vektörel resimler herhangi bir boyutta kalite kaybı olmadan görüntülenebilir ve basılabilirler. Bu alternatif medya çeşitlerinin yaratılması fotoğrafçılıktan daha farklı yetenekler ve ekipmanlar gerektirmektedir.
 7. Resim kullanma politikamız var.
  Bir resim yüklendikten sonra, kaynağı ve lisans bilgileri doğru olarak verildiği takdirde,maddelerde kullanılabilir.Resim kullanma politikamız Vikipedi'deki resimleri gösterme ve şekillendirme konularında yani resimleri kullanma konularına açıklık getirir. Eğer maddelerde resimleri kullanmak isterseniz bu konu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Örneğin hiçbir maddede 550 piksel'den daha geniş bir resmin gösterilemeyeceğini biliyor muydunuz?
 8. Vikipedi'de kullanılan resimlerin Wikimedia Commons'ta olması ideal olanıdır.
  Çünkü özgür içerik istiyoruz, ve ideal olarak yüklenen bütün resimler herkes için serbest olacaktır dolayısıyla kardeş projemiz olan Wikimedia Commons bu iş için daha uygundur. Commons'a yüklenmiş olan resimler yerel Vikilere yüklenenlerle aynı şekilde kullanılır. Commons'taki resimler aynı zamanda Wikimedia Vakfı tarafından çalıştırılan diğer yüzlerce Vikipedide kullanılabilmektedir.
  Daha fazla bilgi için: http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Free_image_resources
 9. Aynı resmi birden çok kez yüklemek gereksizdir..
  Eğer resmin açıklama kısmında birşeyler yanlış ise, resim açıklama sayfasını değiştirebilirsiniz. Vikipedi'deki bütün sayfalar gibi, resim açıklama sayfası da herkes tarafından değiştirilebilir. Tek yapmanız gereken resim sayfasındaki değiştir sekmesine basmaktır. Resmi yüklerken kaynağını ve lisansını belirtmeyi unuttunuz mu? Resmi yeniden yüklemenize gerek yok, sadece resmin sayfasını değiştirerek lisans bilgilerini girmeniz yeterli!
  Viki yazılımının bir özelliği de resimlerin boyutunu değiştirebilmesidir. Dolayısıyla, maddelerde daha küçük bir resim kullanmak için resmin daha küçük boyutta olan versiyonunu yüklemenize gerek yoktur.
 10. Vikipedi'deki (özgür) resimleri kendi web sitenizde ya da istediğiniz yerde kullanabilirsiniz...
  Özgür içerik lisansının kurallarına uyduğunuz sürece resimleri dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Maddeler GÖDL lisansı ile belgelendirilmiş iken resimler için birden fazla sayıda lisans seçeneği vardır. Onları uygun olan herhangi bir Vikipedi maddesinde kullanabilirsiniz. Vikipedi dışında herhangi bir web sitesinde veya basılmış bir belgede bile! Bütün "özgür" lisanslı resimler kullanım şartlarına uyduğunuz sürece izin vermektedir.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]

Özgürlüğün gücü![kaynağı değiştir]

Bütün bu resimlerin, bireysel lisanslara uyulduğu takdirde burada veya başka bir yerde kullanılmaları özgürdür. Bütün Vikipedi resimleri gibi daha fazla bilgi için resimlerin üzerine tıklamanız yeterlidir.

Vikipedi'deki Seçkin Resimler
Vikipedi'deki diğer seçkin resimler