Vikipedi:Bu da size kapak olsun

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi:Bu Da Size Kapak Olsun, X konseptini savunan kullanıcılar ile Y konseptini savunan kullanıcılar arasında gerçekleşen çok cepheli (birden fazla maddede gerçekleşen) değişiklik harplerinde temel kuralları belirleyen bir çeşit Cenevre Sözleşmesi'dir.

  • Birinci BDSKO Sözleşmesi, değişiklik harbi hâlindeki Vikipedici kuvvetlerin hasta ve yaralılarının vaziyetlerinin ıslahına ilişkin sözleşmedir. Değişiklik harbi sırasında Vikimola kullanan Vikipedistlere saldırılmasını kural dışı kabul eder.
  • İkinci BDSKO Sözleşmesi, Vikipedici kuvvetlerin sanal denizdeki hasta, yaralı ve kazazedelerinin vaziyetlerinin ıslahına ilişkin sözleşmedir. Bu sözleşmeye göre değişiklik harbi sırasında deniz seyahatine çıkan Vikipedistler sivil kabul edilir, çatışma haricinde tutulur.
  • Üçüncü BDSKO Sözleşmesi, değişiklik harbi sırasında karşı taraftan esir alınan maddelere yapılacak muameleye ilişkin sözleşmedir. Esir alınan maddelerde cümle başına birden fazla {{kaynak belirt}} şablonu koyulması sivil maddelere kötü muamele kabul edilir.
  • Dördüncü BDSKO Sözleşmesi, değişiklik harbi zamanında yeni üye ve IP adreslerinin korunmasına ilişkin sözleşmedir. Dördüncü BDSKO Sözleşmesi kapsamında istemeden değişiklik harbinin ortasında kalan yeni kullanıcı ve IP adreslerine zarar verilmemesi, yeni kullanıcıların ısırılmaması gerekmektedir.

Bu dört sözleşme uyarınca bir konsepti savunanlar, diğer konsepti savunanların ilgi alanındaki maddeleri esir almaları halinde oluşacak değişiklik harbinin sonuçlarının yeni Vikipedistlere ve IP adresleriyle katılımda bulunan potansiyel Vikipedistler ile sivillere zarar gelmemesini sağlamakla mükelleftirler. Yeni kullanıcılar ve IP adreslerinin kullanıcı ve kullanıcı mesaj sayfaları demilitarize bölge kabul edilerek çatışmalardan muaf tutulmaktadır.