İçeriğe atla

Vikipedi:Haydi taslak madde aç!

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İyi bir taslak, ileride kocaman bir meşe ağacı olacak bir meşe palamudu olarak tanımlanabilir.

Tamam, "çok bomba", harika bir madde açtın ve bir sürü de kırmızı bağlantısı var. Şaşırdın çünkü bu kırmızı bağlantıların hepsi kayda değerlik kıstaslarını karşılıyor ve Vikipedi neredeyse akla gelebilecek her konu hakkında bilgi taşıyor.

O kırmızı bağlantının orada öyle durması yerine onu taslak olarak aç!

Kırmızı bağlantıları taslakla değiştirmek Vikipedi'nin büyümesini sağlar. Yeni madde açmak Vikipedi'nin kültürüne ve politikalarına hakim olmayan kişiler için zor olabilir. O kişilere başlama fırsatı verin! Vikipedi, Google aramalarında genelde baş sırayı çeker dolayısıyla taslak madde açmak o konuya aşina olan diğer editörlerin ilgisini de çeker.

Bütün taslakları aynı gün açmaya çalışmayın. Eğer çok çalışma gerektiriyorsa kendi hızınıza uygun olarak aşama aşama yapabilirsiniz. Unutmayın, Vikipedi gönüllü bir çabadır ve yerine getirilmesi gereken bir son teslim tarihi yoktur.

İyi bir taslak nasıl oluşur?

[kaynağı değiştir]

Bir konuyu tamamıyla ele alacak vaktiniz olmasa da şunları yapabiliyorsanız taslak açmanızda sakınca yoktur:

  • Maddenin hangi konudan bahsettiğini anlatabilecek miktarda içerik sunun ki diğer editörlerin onun üzerine bir şey koyabilsin.
  • Gerekli bağlamı sunun, hiçbir bağlamı olmayan maddeler hızlı sil M1 kıstasına uygun olarak silinebilir.
  • Bir taslak etiketi ekleyin. Örneğin biyografiler için {{Biyografi-taslak}} etiketini kullanın.
  • En az bir tane uygun kategori ekleyin.
  • Maddenin hangi VikiProjeye ait olduğunu tartışma sayfasında ilgili projeye ait şablonu koyarak belirtin. Böylece projeyle ilgilenenlerin dikkatini çekebilirsiniz.
  • Az miktarda da olsa kaynak sunmak maddenin silinme olasılığını azaltır. Sıradan bir Google araması bazı güvenilir kaynakların bulunmasını sağlayabilir. Ama bunların çoğu güvenilmez kaynakların arasında erimiş de olabilir. Google Haberler, Google Kitaplar ya da Google Akademik araçları kayda değerliği oluşturan kaynakları bulmak için daha uygun olabilir. Kaynaklara yalnızca bağlantı vermeyin, onları atıf şeklinde sunun ki bilgiye nereden erişildiği belli olsun. (Bakınız: Vikipedi:Kaynak gösterme)

Alternatifler

[kaynağı değiştir]

Bir maddedeki bütün kelime ya da deyimler kendisinden bir ansiklopedi maddesi türetilebilmesi için uygun olmayabilir. Bazen bu maddenin yakın zamanda açılması mümkün değildir. Bazen de açılması hiç uygun olmayacaktır. Eğer açılma olasılığını düşük görüyorsanız şunları yapın:

  • Yönlendirme sayfası oluşturun: Terimi, zaten var olan bir sayfaya, hatta maddedeki alt başlıklardan birine yönlendirebilirsiniz. O alt başlıklardan birisi henüz yazılmamış olsa bile, terim oraya aitse yönlendirilebilir. Hatta ileride oraya bilgi eklenirse o alt başlık ileride sizin yönlendirme yaptığınız başlık altında açılabilir.
  • Terimi başka sayfalara bağlantı olarak yönlendirmek. Eğer üzerinde çalıştığınız ya da açtığınız madde bazı madde olabilecek bağlantılar içeriyorsa ve bunlar zaten başka başlıklar altında tanımlanmışsa [[Hedeflenen madde|Bu maddedeki kelime ya da deyim]] şeklinde bağlantı verebilirsiniz. Kelime ya da deyimin başlık veya yönlendirme olarak açılma olasılığı yoksa bunu uygulamak kullanışlı olacaktır.
  • Kardeş projelerden birine bağlantı vermek. Eğer kelime ya da deyimin sözlük tanımı varsa [[wikt:Hedeflenen sözlük maddesi]] şeklinde bağlantı vererek ilgili Vikisözlük maddesine bağ kurabilirsiniz. Vikipedi'de aynı başlıkta ilgisiz bir konu anlatıldığı hâlde Vikisözlük'te daha uygun bir sözlük tanımı yapılmışsa bazen oraya bağlantı vermek daha kullanışlı olabilir. (Bakınız: Vikipedi:Kardeş projeler)

Ayrıca bakınız

[kaynağı değiştir]