İçeriğe atla

Vikipedi:Silinen yorumları geri getirme

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bir kullanıcı kendi mesaj sayfasından bir yorumu kaldırırsa geri yüklenmemelidir. Kullanıcı söz konusu yorumu kaldırarak okuduğunu veya gördüğünü doğrulamıştır. Yorum hala sayfa geçmişinde olduğundan, kullanıcının mesajı aldığını göstermek için görünürde tutulması gerekli değildir. Onları mesaj sayfasında bir tür "utanç rozeti" olarak tutmaya zorlamak yanlıştır.

Kullanıcının kaldırmaması gereken birkaç mesaj türü vardır: bir engel hala devam ediyorken engeli kaldırma isteklerinin reddedilmesi; mesaj sayfasının silinmesini talep eden etiketlerin silinmesi için yazılan yazılar (örneğin tartışma halen devam ederken) veya kayıtlı olmayan kullanıcılar için {{Paylaşılan IP Tavsiyesi}} gibi IP başlık şablonları (okullar, askeri tesisler, WiFi noktaları ve diğer paylaşılan IP adreslerini içerir, ancak dinamik IP adreslerini içermez) gibi. Bu şablonlar yalnızca söz konusu kullanıcıyla iletişim kurmakla kalmayıp, başkalarıyla da iletişim kurmayı amaçlamaktadır.

Kullanıcılar, başka bir kullanıcının yorumunun sadece belli bölümlerini kaldırmamalı veya yorumlarını başka bir şekilde düzenlememelidir. Buna, heceleme, dilbilgisi veya olgusal hatalı başka sözler veya düzeltmeler de dahildir. Bu işlemler iyi bir anlama gelse de, orijinal kullanıcının yorumunun amacını değiştirebilir. Yorumların altbaşlıklara bölünmesine veya bölümlere ayrılmasına (kimlerin ne söylediğini veya kronolojik bağlamı sağladığını tanımlamaya yardımcı olmak için) izin verilir. Kullanıcıların mesaj sayfalarının belirli Vikipedi sayfaları için "Sayfaya bağlantılar" özel sayfasında gösterilmesini istemiyor olabileceğinden kaynaklı, görüntülenen metni kaldırmadan iç bağlantıların kaldırılmasına da izin verilir.

Aynı yorumu art arda başka bir kullanıcının mesaj sayfasına geri yükleyen kullanıcılar, kayıtlı bir kullanıcı veya kayıtlı olmayan bir "anonim" kullanıcı olup olmadığına bakılmaksızın, üç geri alma kuralını ihlal etmesi veya başka bir kullanıcıyı taciz etmesi nedeniyle engellenebilir.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]