İçeriğe atla

Vikipedi:Solucan konservesi açmak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Açmak istediğinden emin misin?

Eğer bir solucan konservesini açarsanız, (genellikle beklenmedik şekilde) bir şeyleri harekete geçirirsiniz veya geniş kapsamlı sonuçları olan bir şey keşfedersiniz. Vikipedi'de bu durum bazen meydana gelebilir ve meydana geldiğinde neredeyse her zaman toplulukta veya politikada büyük dalgalanmalara yol açar.

Kullanıcıların daha iyi olacağına inandığı şeyleri yapmadan önce alternatif bakış açılarını da değerlendirmesinde her zaman yarar vardır. Örneğin bir kullanıcı bir maddeyi silinmeye aday gösterir ve diğer kullanıcılar arasındaki tansiyonun yükselmesine yol açabilecek yazışma döngüsünü başlatabilir. Eğer kullanıcı silinme adaylığı öncesinde büyük tartışmaların olabileceğini önceden kestirebiliyorsa, adaylık öncesinde ilgili kullanıcıların mesaj sayfasında bunları tartışması tavsiye edilir. Diğer kullanıcıların veya topluluğun kafasında olduğunu düşündüğünüz bir değişiklik yapmak istiyorsanız, kesinlikle yapabilirsiniz, sadece bazı ciddi çatışmalara neden olabileceğini, yani bu değişikliklerin solucanlara konserveden çıkarabileceğini unutmayın.

Solucanın konserveden çıkması örneği, İngilizce Vikipedi'deki Wikipedia:Esperanza sayfasının silinme adaylığı sırasında ortaya çıktı. Aday gösteren kullanıcı maddeyi silmek için aday gösterdiğinde, birçok kişi tarafından saldırıya uğrayacağını veya övüleceğini bilmesinin bir yolu yoktu. Aslında bu solucan konservesinin doğru şekilde açılmasının yararlarına bir örnek teşkil eder, çünkü adaylık çoğunlukla övülmekle sona erdi.

Ancak bazı durumlarda solucan konservelerini açmaya çalışmak tersi durumlara yol açabilir: Bu örnek gibi. Eğer bu kategori silinmiş ya da yeniden adlandırılmış olsaydı, yüzlerce kişi buna uymak zorunda kalacaktı. User:Twp sayfası açıldı, ancak çoğunlukla anlaşmazlık vardı.

Unutmayın; bu tür olayların tamamı deneyim kazandıran olaylardır ve bir solucan konservesi Vikipedi topluluğunun hem politikasını hem de genel fikir birliğini yenilemeye de yardımcı olabilir.

Ayrıca bakınız

[kaynağı değiştir]