İçeriğe atla

Vikipedi:Vikipedi Kütüphanesi/Açık kaynaklar/GNU Özgür Belgeleme Lisanslı kaynaklar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi araştırma kaynakları

GÖBL kaynaklar
Kamu malı kaynaklar
Kamu malı görüntü kaynakları
Özgür görüntü kaynakları
Kamu malı olmayan kaynaklar
Haritalar
Bibliyografiler

Aşağıda verilen kaynaklar ya GNU Özgür Belgeleme Lisansı altında lisanslanmış ya da GFDL lisansı altına kopyalanmasına izin verilmiştir, ve bu nedenle Vikipedi maddeleri için, kaynak olarak kullanılması uygundur. Bu liste resimler, metin ve diğer medya dosyalarını içerir.

Dikkat edilmelidir ki, bu liste kamu malı kaynaklar değildir. Bu tip kaynaklar için şu bağlantılara bakınız:Vikipedi:Kamu malı kaynaklar ve Vikipedi:Kamu malı görüntü kaynakları

Bu Google araması GFDL lisansı şartlarını kabul eden, dokümanları bulmak için yapılmıştır.

 • Wikipedia - Elli dilde, bir milyonun üzerinde madde: halen #1 numaralı GFDL ana ulaşım noktası.
 • Wikinfo - herhangi başka bir lisans (Creative Commons gibi) ile işaretli veya telif hakkı altında olduğu açık olarak belirtilmiş materyaller hariç
 • The Metaweb
 • Wikipedia'yı kaynak olarak kullanan bazı siteler, bu sitelerde bizden alınan içeriğe eklemeler yapılmış olabilir. GFDL lisansı altında, biz bu içeriği tekrar Wikipedia'ya kopyalayabiliriz.

Sanat ve Kültür[kaynağı değiştir]

 • İnternet Müzesi, http://www.ibiblio.org/wm/ : büyük bir sanat eserleri kaynağıdır. Lisans anlaşmaları çok açık biçimde maddelerinin/yazılarının GNU FDL altında kopyalanmasına izin verir. Sanat eserlerinin fotoğrafları için ise durum biraz daha karışıktır; bunun için lisanslarını daha detaylı olarak inceleyiniz.

Hükümet ve Siyaset[kaynağı değiştir]

 • Anarşist SSS (Sıkça Sorulan Sorular), http://www.geocities.com/CapitolHill/1931/ : Anarşizm üzerine birçok bilgi içerir, fakat savunduğu görüşe özgü bir bakış açısı olduğu için dikkatli olunmalıdır.
 • Marksizm ansiklopedisi ve marxists.org adresindeki diğer kaynaklar
 • Anarchopedia
 • Disinfopedia, disinfopedia.org adresinde, kamu fikir/düşüncelerini etkileyen organizasyonlar hakkında bilgi içerir. Buradaki maddelerin birçoğu Vikipedi'nin tarafsız bakış açısına uymadığı için, bu kaynaktan Vikipedi'ye bilgi aktarırken çok dikkat edilmelidir.
  • Disinfopedia'dan malzeme kullanılırken, isterseniz işaret edilen şu şablonu kullanabilirsiniz [1]:
''{{disinfopedia}}''
 • Japon Tarih Dokümantasyon Projesi : http://www.openhistory.org/jhdp/
 • Ben tüm Wikipedia editörlerinin, http://www.win.tue.nl/~engels/discovery/pages.html adresinde yer alan yazmış olduğum tüm materyalleri Wikipedia'ya ekleyerek GNU/FDL lisansı altında kullanmasına izin veriyorum. Dikkat! Bu izin bu sayfadaki diğer yazarlar ( DG, GL or RH olarak madde sonunda belirtilen) tarafından yazılmış maddeleri kapsamaz. Sadece benim tarafımdan yazılmış (madde sonunda AE olarak belirtilmiş) çalışmalar için kullanılabilir; diğerleri ticari olarak kullanılamayabilir.Andre Engels 04:33, 7 Feb 2004 (UTC)
  • Anonim madde içinde bağlantı vermek için {{Discoverers Web}} şablonu koyunuz.Taku 05:35, Apr 5, 2005 (UTC)

Philosophy Physics Metaphysics of Space internet sitesi, geçtiğimiz 2500 sene boyunca yaşamış ünlü bilim adamı ve filozofların resimleri ve sözlerini GNU FDL olarak sunar. Ayrıca bakınız: http://www.spaceandmotion.com/copyright-copyleft-gnu-free-license.htm

SIFIR Felsefe sitesi, sokak felsefesi kavramını temel alarak düşüncenin tüm toplum katmanlarınca ortaklaşa paylaşımı ve üretilmesi hedefine hizmet eder. Siteden link vermek şartıyla dilenen alıntılar, GNU lisanlaması kapsamında yapılabilir.

Fotoğraflar[kaynağı değiştir]

Rol yapma (roleplaying) oyunları[kaynağı değiştir]

Bilim ve Teknoloji[kaynağı değiştir]

Bilgisayarlar[kaynağı değiştir]

Fizik[kaynağı değiştir]

Sınıflandırılmamış[kaynağı değiştir]

 • http://secdocs.net/manual/lp-sec/ - Gelişen İletişim Derneği "Güvenlik ile ilgili seminerler; Sivil toplum organizasyonları için bilgi ve ağ güvenliği birifing serileri"
 • Dünya Madeni Para Galerisi sitesi tarafından, kendi internet sitelerinden herhangi bir madeni para resminin kullanımı için tam kapsamlı izin verilmiştir. Bu resimler madeni paralar hakkındaki maddeler için kullanılabilir. Fakat bazı madeni paralar hatıra paralarıdır ve başka şeyler için kullanılabilir (Örn:Luis Frois). Daha fazla bilgi için bakınız: [2]
 • Alternatif Tıp Sözlüğü