Vikipedi:Gereksiz deneme yazmaktan kaçının

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Açıkça yasaklayan bir politika veya yönerge bulunmamasına karşın, gereksiz denemeler ve bilgi sayfaları yazmaktan kaçınılmalıdır. Yeni oluşturulan denemeler, Vikipedi'yi düzenleme konusunda yeni bakış açıları veya yeni bilgiler sunmalı ve önceki politikalarda, yönergelerde, diğer denemelerde veya bilgilendirici sayfalarda yer alan argümanları veya bilgileri tekrar etmemelidir. Yazarlar, istenmeyen tekrarlamaları önlemek için dizine göz atmalı veya mevcut arama araçlarını kullanmalıdır. Mevcut bir denemede kısaca ele alınan bir alt konu üzerinde ayrıntılı bir açıklama yapmak veya başka bir denemede yapılan bir argümana yeni bir bakış açısı sunmak kabul edilebilir bir yöntemdir.

Aynı konuyu kapsayan denemeler ve bilgi sayfaları birleştirilmelidir. Bir deneme birleştirilecek bir şey olmayacak kadar kısa ve yeni ise, sayfayı daha büyük veya daha popüler bir denemeye yönlendirmeyi düşünün. Deneme yazarının sayfayı saklamak istemesi durumunda, yazıların başka bir yerde kullanılmasını önermek veya silme işlemlerinden yararlanmak uygun bir davranış biçimidir.

Neden gereksiz makaleler yazmamalısınız?[kaynağı değiştir]

  1. Deneme kalitesi. Genel deneme kalitesini düşürür. Aynı konuyla ilgili yapılan çok sayıda deneme, bir sayfada yapılabilecek işleri birkaç sayfada yayınlayarak tekrarlanmasına ve konunun dağılmasına yol açar. Birçok kısa denemedenin var olmasındansa, uzun ve kaliteli bir denemeye sahip olmak daha iyidir.
  2. Genişleyemeden uzaklaşma. Gereksiz denemeler yazmak, zaman ve kaynakları mevcut denemelere harcamaktan uzak tutar. Yeni bir deneme yazmak yerine, ilgili bir konuyu kapsayan bir denemeyi genişletmeyi düşünün.
  3. Yeni kullanıcılar. Yeni yazarların kafasını karıştırır. Vikipedi'nin öğrenilmesine katkıda bulunan yeterince politika ve yönerge bulunmaktadır. yüzlerce kullanıcı tarafından yazılan topluluk mutabakatını temsil edebilecek veya temsil etmeyebilecek bir deneme, bu konuda yardımcı olmaz.
  4. Vandalizm. Proje alanındaki vandalizm deneme alanından daha nadir olmakla birlikte, yine de gerçekleşir. Aynı konuda birden fazla deneme olması vandalizmi tespit etmeyi zorlaştırırır, çünkü izlenecek çok daha fazla sayfa olur.

Gereksiz denemeler yazmaktan nasıl kaçınılır?[kaynağı değiştir]

Gereksiz denemelerle nasıl başa çıkılır?[kaynağı değiştir]

  • Daha büyük veya daha popüler bir deneme ile birleştirilmesini önerin.
  • Veya birleştirilecek içerik yoksa sayfayı yönlendirin.
  • Önemli değişiklikler yapmadan önce, denemenin tartışma sayfasında ya da yazarın mesaj sayfasında kibarca tartışmayı unutmayın.
  • Yazarı veya başka bir yazar denemeyi isterse, denemeyi kullanın.