İçeriğe atla

Vikipedi:Çıkmaz sokak

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bir çıkmaz sokak maddesi, diğer Vikipedi maddelerine iç bağlantı içermeyen maddelerdir. Maddede bir başka maddeye iç bağlantılar eklemek, bilgilerin çapraz referans yöntemiyle okunmasına yardımcı olacaktır.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz?[kaynağı değiştir]

 • {{Çıkmaz}} ya da {{Çıkmaz sokak}} şablonu ile etiketlenmiş maddeler Çıkmaz sokak maddeler kategorisinde toplanmaktadır. Ayrıca başka sayfalara bağlantısı olmayan sayfalar BağlantısızSayfalar özel sayfasında da otomatik olarak önbelleğe alınmış halde toplanmaktadır.
 • Bir maddede nasıl iç bağlantı oluşturabileceğiniz hakkında yardımı Bağlantı yardım sayfasında bulabilirsiniz.
 • Vikipedi'de bir maddeyi yazarken, metin içinde önemli gördüğümüz kelimelere ilgili maddelere iç bağlantı vererek dahil etmeye çalışıyoruz. Bir maddeye oluşturduğunuz madde içerisinde iç bağlantı vermeden önce bu maddenin Türkçe Vikipedi'de hangi isimle bulunduğunu kaydetmeden önce kontrol etmeniz oldukça faydalı olacaktır. Çünkü aynı isimli maddeler genellikle bir anlam ayrımı sayfası ile ayrılırlar. Örneğin; Birmingham, Birleşik Krallık'ta bulunan bir şehir iken, Birmingham, Alabama ABD'nin Alabama Eyaletindeki bir şehirdir.
  • Lütfen yalnızca madde ile alakalı ve önemli gördüğünüz kelimeler için iç bağlantı kullanınız. Çok sayıda iç bağlantı bulunduran bir madde, okuyucuyu rahatsız edebilir.
 • Eğer maddede hiçbir iç bağlantı yoksa ve sizinde verebileceğinizi düşündüğünüz bir iç bağlantı kelimesi bulunmuyorsa, bu durumda sizde {{Çıkmaz}} ya da {{Çıkmaz sokak}} şablonu ile maddeyi etiketleyebilirsiniz.
  • Ayrıca maddede bulunan eksiklikler konusunda başkaca bir uyarı etiketi kullanmanız da gerekebilir. Bu gibi durumlarda, uygun uyarı etiketlerini de maddeye ekleyebilirsiniz.
Örneğin;
  • Madde kısa ve bir sözlük tanımıysa, bu durumda {{Vikisözlük'e taşı}} şablonunu maddeye ekleyerek, etiketleyebilirsiniz.
  • Maddenin konusunun, Vikipedi'de bir başka madde ile aynı olduğunu düşünüyorsanız; {{Birleş}} şablonu ile maddeyi etiketleyebilirsiniz.
  • Maddenin konusu, Vikipedi için kayda değer değilse; maddeye {{Kayda değerlik}} şablonunu ekleyebilirsiniz.
 • Maddeye eklenmiş {{Çıkmaz}} ya da {{Çıkmaz sokak}} şablonu, maddede artık bir iç bağlantı bulunuyor ve eklenmiş ise bu durumda bu şablonu maddeden çıkartabilirsiniz. Bu durumda değişiklik özeti bölümüne kısa bir özet yazmanız, gelecekte aynı şablonun tekrar maddeye eklenmesinin önüne geçebilir.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]