İçeriğe atla

Vikipedi:Vandalları aşağılamayın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Misillemede bulunmak etkin bir yöntem değildir

Vandalları aşağılamayın -- çünkü bu onları vandal olmaktan vazgeçirmez. Gerçek vandallar ve troller genellikle normal kullanıcıların sinirlenip bağırmaya başlamasını isterler. Vandallarla alay etmek veya onları aşağılamakla, aradıkları dikkati onlara vermiş olursunuz.

Çoğu vandal, saygısız bir zorba gibi görünebilir ((Bir zamanlar öyleydim)), ve bu zorbalar için yapabileceğiniz en güzel şey – ki bu dikkatlerini kesinlikle çeker – onların bir zorba olduğunu bilmelerini sağlamaktır ((bağırın bakalım bana, nasılsa engelleneceğim)). Eğer vandallar yatıştırılırsa davranışlarını değiştirebilirler ((eğer arada bir lütfen demiş olsaydınız belki yapmazdım)). Şayet vandallar misilleme taktikleriyle kışkırtılırlarsa, genellikle durum daha da kötüleşir (("kapa çeneni" lafını duymak bizim için yeni bir şey değil)). Siz diğerleri için saygılı bir davranış göstermediğiniz sürece, bu rahatsızlık veren kişi de aynısını yapacaktır. Sonuç olarak, vandallarla mücadelede sağlam durmanız fakat soğukkanlı ve medeni davranmanız tavsiye edilir ((aynen öyle)).

Vandalizm, iyi niyetli Vikipedistler için sürekli bir problem olup normalde ağırbaşlı tavır sergileyen kimi kullanıcılar için bezdirici olabilir ((zaten biz de asıl bu yüzden yapıyoruz)). Devriyelik yapmak, geri almak, vandalizme karşı uyarılarda bulunmakla zaman geçirmek yerine üretken değişikliklerde bulunmak daha iyidir. Ancak, soğukkanlı olmak, vandalları aşağılamamak ((vandal’ın mesaj sayfasına “haha engellendin işte” gibi yorumlarda bulunmak)) ve vandallara nazik davranmak en iyi yöntemdir ((arada bir lütfen diyebilirsiniz, faydası olabilir)). Bunun nedenleri basittir:

  • Vandalizm etiketi genellikle gerektiğinden daha sık kulanılır. Kötü yazılmış, konu dışı değişiklikler tam anlamıyla vandalizm olmayabilir. Suçlamada bulunmakla aslında yeni geleni ısırıyor olabilirsiniz.
  • Vandalları aşağılamak, vandalizmi arttırmanın en kesin yoludur.
  • Vandallar yararlı birer kullanıcı, hatta hizmetli bile olabilirler. Onlara önerilerle yaklaşın, muhtemelen yardımcı olacak tarzda katkıda bulunmaya karar verebilirler.
  • Nazik olmak, en güzelidir. ((Şu deyişi unutmayın: "Önemli olmak iyidir ama iyi olmak daha önemlidir."))

((Ben eski bir vandal olarak görüşlerimi ekledim. Birisi bana nazik davrandı, ben de vandallıktan vazgeçtim. Şimdilerde sadece imla hatalarını düzeltiyorum.))

Ayrıca bakınız

[kaynağı değiştir]