Mehdi Cuma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mehdi Cuma

Mehdi Cuma (d. 21 Nisan 1962, Mehdiye), Tunuslu mühendis, politikacı ve eski başbakan. 14 Aralık 2013 tarihinde Tunus'ta Başbakan vekili olarak seçildi.[1] Ali el-Ureyd hükümetinde Sanayi Bakanı olarak görev yaptı. Cuma, 10 Ocak 2014 tarihinde başbakan olarak göreve başladı.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Mehdi Cuma 1998 yılında Tunus Ulusal Mühendislik Fakültesinden mezun oldu.[2] Asıl mesleği mühendisliktir. Mehdi Cuma, yapısal mekaniği ve modelleme üzerine lisansüstü derecesi aldı. Hutchison'da kariyer yaptı ve genel müdür oldu. Cuma, beş çocuk babasıdır.

Siyasi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mehdi Cuma,Bağımsız olarak herhangi bir siyasi partiye üye değildi. Ali el-Ureyd kendisini hükümetinin bir parçası olmaya çağırdıktan sonra 13 Mart 2013 tarihinde, Nahda Hareketi'nin liderliğindeki koalisyon hükümetinde Sanayi Bakanı oldu. Temmuz ayında Mohamed Brahmi suikastından sonra, siyasi bir çıkmaz oluşmuştu. Durumu kolaylaştırmak için, partiler hafta boyunca süren bir ulusal diyaloğa girdiler; 14 Aralık 2013 tarihinde, iktidar ve muhalefet partileri, bir sonraki seçimlere kadar geçici Başbakan olarak Cuma'yı seçmek için anlaştılar. Cuma'nın hükümeti teknokratik olacaktır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Ali el-Ureyd
Tunus Başbakanı
2014–2015
Sonra gelen
Habib Essid