Ali el-Ureyd

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ali el-Ureyd

Ali el-Ureyd (Arapça: عبيد علي شرم) Tunuslu siyasetçi, Tunus İçişleri Bakanı ve eski başbakanı.

Tunus'un güneyindeki Medenin kentinde 15 Ağustos 1955 tarihinde doğdu. 1980 yılında Deniz Ticareti Okulu'ndan mühendis olarak mezun oldu. Bir dönem Tunus Ulaştırma Bakanlığı'nda görev yaptı. Nahda Hareketi'ne katıldı ve parti yönetimine girdi.[1] 2013 yılında, Tunus Cumhurbaşkanı Moncef Marzouki tarafından hükümeti kurma görevi verilmiştir.[2]

Siyasi aktivizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Ali el-Ureyd, 1981'den 1990 yılında tutuklanmasından kadar Nahda Hareketi sözcüsü oldu. Cumhurbaşkanı Habib Burgiba'nın altında polis tarafından taciz edildikten sonra işkence gördü ve bu süre boyunca Cumhurbaşkanı Zine El Abidine Ben Ali'nin altında on beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Karısı, Wided Lagha'ya cinsel istismar edildi ve İçişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından kameraya alındı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhurbaşkanı Bin Ali devrildikten sonra 20 Aralık 2011 tarihinde, İçişleri Bakanı olarak Cibali'nin Kabinesine katıldı. Dini aşırılık, kabilecilik, bölgecilik ve Tunus'ta barışı desteklemek için söz verdi. Hammadi Cibali görevinden istifa ettikten sonra 22 Şubat 2013 tarihinde Başbakan olarak atandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Habib Essid
Tunus İçişleri Bakanı
2011–2013
Sonra gelen
Lütfi Bin Ciddu
Önce gelen
Hammadi Cibali
Tunus Başbakanı
2013-2014
Sonra gelen
Mehdi Cuma
Parti siyasi görevi
Önce gelen
Hammadi Cibali
Nahda Hareketi Genel Sekreteri
2013–günümüz
Görevde