Mısır cumhurbaşkanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mısır Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
رئيس جمهورية مصر العربية
Flag of the President of Egypt.svg
Cumhurbaşkanlığı bayrağı
Görevdeki
Abdülfettah el-Sisi

8 Haziran 2014 tarihinden beri
Resmî ikamet Heliopolis Sarayı,
Kahire, Mısır
Görev süresi 6 yıl (iki dönem)
Oluşum 18 Haziran 1953
Açılışı yapan Muhammed Necib
Websitesi www.presidency.eg

Mısır cumhurbaşkanı veya resmî adıyla Mısır Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı (Arapçaرئيس جمهورية مصر العربية, romanizeReys'ül Cumhuriyet'ül Misri el-Arabiye), Mısır'ın devlet başkanıdır.

1952 Mısır Devrimi'nin ardından Mısır anayasasının çeşitli yinelemeleri uyarınca, cumhurbaşkanı aynı zamanda Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin baş komutanı ve Mısır hükûmetinin yürütme organının başıdır. Cumhurbaşkanı, başbakan ve kabine ile birlikte devletin genel politikasını belirler ve uygulanmasını denetler. Cumhurbaşkanı Mısır'ı dış ilişkilerde temsil eder ve anlaşmaları onaylama yetkisine sahiptir, Temsilciler Meclisi tatildeyken kanun hükmünde kararnameler çıkarabilir ve bu kararnameler, Meclis'in oturumlarına yeniden başladıktan sonra Meclis'in onayına tabidir. Cumhurbaşkanı ayrıca af yetkisine sahiptir ve acil durumlarda gerekli yetkileri kullanabilir.

Mısır anayasasının 141. maddesine göre cumhurbaşkanı adayı olabilmek için Mısır vatandaşı olmak, Mısırlı ebeveynlerden doğmak, orduya katılmış veya askerlikten muaf olmak ve 40 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.[1]

Günümüzdeki cumhurbaşkanı 8 Haziran 2014 tarihinden itibaren Abdülfettah el-Sisi'dir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Egypt's newly-approved constitution to be followed by tackling key political laws". Ahram Online. 19 Ocak 2014. 1 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]