İçeriğe atla

Tenten'in Maceraları (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Adventures of Tintin:
Secret of the Unicorn
Filmin afişi
YönetmenSteven Spielberg
YapımcıSteven Spielberg
Kathleen Kennedy
Peter Jackson
SenaristSteven Moffat
Edgar Wright
Joe Cornish
(senaryo)
Hergé
(çizgi roman)
OyuncularJamie Bell
Andy Serkis
Simon Pegg
Nick Frost
Daniel Craig
DağıtıcıParamount
Sony
Çıkış tarih(ler)i2011
Dilİngilizce
Bütçe135 milyon dolar
Hasılat374 milyon dolar

The Adventures of Tintin: Secret of the Unicorn, Belçikalı yazar Georges "Hergé" Remi'nin yarattığı The Adventures of Tintin adlı çizgi kitap serisinden uyarlanan, 3 boyutlu hareket yakalama tekniğiyle çekilen 2011 filmidir. Yönetmen Steven Spielberg'dir ve hikâye The Secret of the Unicorn ve Red Rackham's Treasure kitaplarının öykülerinden uyarlanmıştır. Tenten'i Jamie Bell, Kaptan Haddock'u Andy Serkis, Thomson ve Thompson'ı Simon Pegg ve Nick Frost oynamıştır. Daniel Craig, Toby Jones, Mackenzie Crook ave Gad Elmaleh de oyuncu kadrosunda yer almaktadır.

Spielberg, Tenten için ilk hakları 1983'te Hergé'nin ölümü sonrasında elde etti. Filmin 2010'da gösterime girmesi için, Ekim 2008'de çekimlere başlanması planlanmıştı. Ancak gösterim 2011'e ertelendi; çünkü filmin yapımcılarından birisi olması planlanan Universal şirketi, yapım öncesi çalışmalar için 30 milyon dolar harcamış olan Paramount ile birlikte çalışmaktan vazgeçti. Daha sonra filmlerin eş yapımcısı Sony oldu. Oyuncu ekibine Tenten rolü ile katılan Thomas Sangster, çekimler gecikine projeden ayrıldı. Animasyonu hazırlayan Weta Digital şirketinin sahibi yapımcı Peter Jackson devam filmi çekmeyi tasarlıyor. Spielberg ve Jakson üçüncü devam filmini beraber çekmek istediklerini açıkladılar.[kaynak belirtilmeli]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ten Ten, eski model bir gemi satın alır. Ancak asırlık sırlar barındıran bu gemiyi ele geçirmek isteyen Sakharine, Ten Ten'i öldürmeyi bile göze almıştır. Ten Ten, köpeği Milu ile birlikte bir kargo gemisine binerek yola çıkar. Elbette acımasız Sakharine de, her türlü kötülüğü göze alarak peşlerine düşmüştür.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Jamie Bell, Tenten rolüyle:[1] Bell, 2008 Ekim'inde filmin çekimlerinin ertelendiği zaman ayrılan Thomas Sangster'in yerine geçti.[kaynak belirtilmeli] Bell, Peter Jackson'un King Kong filminde oynamıştı.
  • Andy Serkis, Kaptan Haddock rolünde: Serkis daha önce Peter Jackson'ın yönettiği Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde ve yeniden çevrim King Kong 'da hareket yakalama tekniğiyle oynadığı için istendi. Serkis, Peter Jackson'ın onu Tenten'in köpeği Snowy'i canlandırması için aradığı konusunda kaygılı olduğunu belirten şaka yaptı. Serkis ayrıca flashback sahnelerinde Kaptan Haddock'un atası Sir Francis Haddock'u da oynayacak.[2]
  • Simon Pegg ve Nick Frost, Thompson ve Thomson rolünde: Neredeyse birbirinin aynı olan somurtgan dedektifler. Spielberg, Pegg'i rolü canlandırması için How to Lose Friends & Alienate People filminin çekimleri tamamladıktan sonra davet etti.[3]
  • Daniel Craig, Red Rackham rolünde: Tek boynuzlu ata saldıran tarihsel korsan.[1] Craig daha önce Steven Spielberg ile Münih (2005)'te, Toby Jones ile Infamous (2006)'ta, Jamie Bell ile Defiance (2008)'te çalışmıştı.

Hollywood Reporter film için üç yeni karakter yaratıldığını açıkladı. Bunlar; rakip bir muhabir, saldırgan bir editör ve Amerikan Interpol müfettişiydi.[4] The Daily Telegraph'a göre Toby Jones'un karakteri Silk kötü bir karakterken,[4][5] Gad Elmaleh'in oynadığı karakterin adı Ben Salaad'tı.[4] Mackenzie Crook'un oynadığı karakterin ismi ve özellikleri ise açıklanmadı.[1]

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Spielberg, The Adventures of Tintin serisinin sıkı bir hayranıydı, 1981'deki bir yorumla Kutsal Hazine Avcıları ve Tenten'i kıyasladı. Onun sekreteri her kitabın Fransızca baskısını satın alırdı, ama Spielberg onları anlayamazdı: onun sanatında hemen sevgiyi hissederdi. Bu arada çizgi roman yaratıcısı Hergé, canlı hareket ve çizgi film versiyonlarından nefret ederken bir Spielberg hayranı oldu. Tintin: The Complete Companion 'ın yazarı Michael Farr, Hergé'nin "Tenten romanlarının ruhunu anlayan tek kişi Spielberg'tir" sözünü düşündü. Spielberg ve Amblin Entertainment'ten yapım prtağı Kathleen Kennedy'nin, Indiana Jones: Kamçılı Adam (Indiana Jones and the Temple of Doom) filminin 1983 yılında Londra'daki çekimleri sırasında Hergé ile tanışması programlandı. Hergé o hafta öldü, ama dul kalan karısı Tenten'in haklarını onlara vermeye karar verdi.

Spielberg, E.T. the Extra Terrestrial filminin yazarı Melissa Mathison'ı Tenten'in Afrika'daki avcılarla mücadele etmesini konu alan bir senaryo yazması konusunda görevlendirdi. Spielber, Tenten'i "çocuklar için Indiana Jones" olarak görüyordu ve Kaptan Haddock rolünü oynaması için de Jack Nicholson'u düşünüyordu. Senaryodan tatmin olmayan Spielberg, Indiana Jones: Son Macera (Indiana Jones an the Last Crusade) filminin yapımına devam etti. Sonra haklar Hergé Foundation 'a döndü. Warner Bros.'un filmin haklarını almak için sürdürdüğü uzun ve sert görüşmelere kadar Claude Berri ve Roman Polanski'nin filmi çekmeye teşebbüsleri oldu, ama onlar Foundation'ın Spielberg'te bulduğu "yaratıcı bütünlük" için garanti veremezlerdi. 2001 yılında Spielberg, Tenten'i bilgisayar animasyonuyla yansıtmak konusunda ilgisini gösterdi. 2002 Kasım'ında, stüdyosu DreamWorks, filmserisi için seçenekleri hazırladı. Spielberg filmin sadece yapımında yer alacağaını söyledi. Spielberg 2004 yılında Fransız Capital dergisine Secret of the Unicorn / Red Rackham's Treasure, The Seven Crystal Balls / Prisoners of the Sun ve The Blue Lotus / Tintin in Tibet 'ten (tek hikâye değildirler, ama Chang Chong-Chen karakteri her ikisinin de de yer alır) uyarlanan bir üçleme tasarlandığını söyledi.

Biz onlara fotorealistik olarak bakarız; onların kıyafetleri liflerden, onların derisi ve her bir saç teli gözeneklerden oluşuyor. Onlara bakarken gerçek gibi insanlar görürüz - ama gerçek Hergé insanlarını!

-Peter Jackson filmin fikrini açıklıyor[kaynak belirtilmeli]

Bu arada Peter Jackson, ilerlermelerden dolayı 3 boyutlu bir film yapmak istiyordu. Spielberg ve Jackson, live action bir filmin çizgi romanın ruhuna uymadığını ve motion capture tekniğinin Hergé'nin Tenten dünyasını yansıtmak için en iyi yol olduğunu kabul ettiler.

İki yapımcının da bu filmi bekletmek zorunda bırakacak projeleri olmasına rağmen filmin çekileceğine dair 2007 Mayıs'ında resmi bir duyuru yapıldı. Spieberg Indiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı (2008 Mayıs'ı için uygun görüldü) ile ilgilenirken, Jackson da Lovely Bones (Ekim 2009) filminin hazırlığını yapıyordu. 2007 Ekim'inde Steve Moffat, iki Tenten filminin senaryosunu yazması için işaret aldı. Moffat said he was "love bombed" by Spielberg into accepting the offer to write the films, with the director promising to shield him from studio interference with his writing. Moffat senaryoyu yazmayı bitirdi, ama 2007–2008 Writers Guild of America strike'a katıldığı için ikinci metni yazmayı bitiremedi. o, Doctor Who dizisinin yürütücü yapımcısı olunca, Spieberg ve Jackson filmi bırakıp diziyle ilgilnmesi için ona izin verdiler (gösterinin hayranlarından gelen mektuplar yüzünden). Edgar Wright ve Joe Cornish metni yeniden yazdı.

Filmin çekimleri için 2008 Mart'ı kararlaştırıldı. Her filmi çekmek 30 gün alacak. Spielberg kendi filmini Los Angeles'tA, Jackson ise filmini Yeni Zelanda'da çekecek. Spielberg Los Angeles'ta filmini çekerken internetten Yeni Zelanda'da çekilen filminin animasyonunu izleyebilecek. Ama 2008 Ağustos'unda Film için hazırlıklara başlamadan önce, Beowulf ve Canavar Ev (Monster House) fillerinin düşük gişe hasılatı yüzünden Universal filmin yapımından çekildi. Paramount Pictures, ortağı Universal'ın filmin hazırlık aşamasında 30 milyon dolar harcamasını umuyordu. Spielberg, stüdyo filmi bıraktığı için filme en büyük maddi desteği sağlayacak olan Paramount karşısında utandırıldı. He gave a ten-minute presentation of footage, hoping they would approve for filming to begin in October. Paramount offered to produce if the directors opted out of their gross percentage deals: Spielberg and Jackson declined and looked for new options. 31 Ekim'de, yapılan görüşmeler sonucu Sony ilk filmin bütçesinin bir kısmını karşılamayı kabul etti. Filmin çekimlere başlama tarihi 29 Ocak 2009, gösterim tarihi de 2010 ve 2011 arası olarak belirlendi. Paramount filmin dağıtımını İngilizce konuşulan tüm bölgelere ve Hindistan hariç tüm Asya'ya yaparken, Sony de dünyanın geri kalan tüm kısımlarına dağıtım yapacak.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Paramount Pictures and Sony Pictures Entertainment Announce the January 26 Start of Principal Photography on the 3D Motion Capture Feature 'The Adventures of Tintin: Secret of the Unicorn' Directed by Steven Spielberg and Starring Jamie Bell and Daniel Craig". PR Newswire. 1 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2009. 
  2. ^ Stephen Armstrong (21 Mart 2008). "Simon Pegg: He's Mr Popular". The Sunday Times. 16 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2009. 
  3. ^ Stephen Armstrong (21 Eylül 2008). "Simon Pegg: He's Mr Popular". The Sunday Times. 16 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2009. 
  4. ^ a b c Jay A. Fernandez, Borys Kit (27 Ocak 2009). "Daniel Craig to star in "Tintin"". The Hollywood Reporter. 31 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2009. 
  5. ^ Dominic Cavendish (9 Ocak 2009). "Toby Jones takes the lead in Tom Stoppard's classic Every Good Boy Deserves Favour". The Daily Telegraph. 22 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]