Turnösol Olayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Turnösol Olayı
L'Affaire Tournesol
"Turnösol Olayı"nın Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanmış Türkçe baskısının ön kapağı.
YazarHergé
ÜlkeBelçika
DilFransızca
Yayım1954-1956
YayımcıLe journal de Tintin
Sayfa62
Tenten'in Maceraları serisi
Ay'a Ayak Basıldı Turnösol Olayı Ambardaki Kömür

Turnösol Olayı (Fransızca: L'Affaire Tournesol) Tenten serisinin 18. macerasıdır; yazar ve çizer Hérge tarafından yaratılmıştır. Serinin yan karakterlerinden olan Mondass sigortacılıktan Serafin Lampion ve Szohôd polis şefi Albay Sponsz ilk defa bu macerada ortaya çıktılar.

Maceranın özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Profesör Turnösol Camları uzaktan kırabilen bir ultrason aygıtı geliştirir. Bordur ve Sildav gizli polisi bu aygıtın peşine düşer. Turnösol Cenevre'ye kongreye gider. Turnösol'ün Laboratuvarında esrarengiz bir Bordur, Tenten ve Kaptan Haddock'tan kaçarken bir sigara paketi düşürür. Üzerinde Turnösol'ün kaldığı Cornavin Oteli kurşun kalem ile yazılıdır.

Tenten ve Kaptan, Turnösol'ün peşinden Cenevre'ye gitmeye karar verirler. Turnösol'ü otelde bulamazlar ve Nyon 'a Saint Cergue Yolu, No 57'ye gittiğini öğrenirler. Nyon'a giderken siyah bir Citroën onları göle uçurur. Ardından gönüllü biri Tenten ve Kaptan'ı adrese bırakır. Turnösol'ü bulamazlar. Profesör Topolino'yu Bodrum'da bağlı bulurlar. Topolino, Turnösol tarafından bayıltılıp bodrum'a kapatıldığını söyler. Turnösol'ün onun yerine geçen kişi tarafından kaçırıldığı anlaşılır. Topolino'nun evi havaya uçurulur. Ardından Tenten ve kaptan caddede yürürken Bordur elçilik arabasından bir sigara atılır, laboratuvarda gördükleri markadır.

O gece Kayıkla Bordur elçiliğine giderler. Sildavların Bordurlarla Turnösol'ü almak için dövüştüklerini görürler. Sildavlar, motorla Turnösol'ü kaçırırlar. Bordurlar helikopterle onları kovalamayı düşünürken; Tenten ve Kaptan helikoptere binip motoru kovalarlar. Motor karşı kıyıya, Fransa'ya varır. Helikopterin benzini bittiği için inip araba ararlar.

Bir araba kaptan tütün almaya dükkâna girerken kaptana çarpar. kaptan şoföre küfrederken; Tenten haydut kovaladıklarını şoföre söyler. Heveslenen İtalyan sürücü, haydut kovalamayı kabul eder. Son sürat yetişirler. Diğer arabanın şoförü Turnösol'ü tanımadığını iddia eder. Sonradan Tenten arabanın koltuğunun çok yüksek olduğunu hatırlar ve Turnösol'ün oraya saklanmış olabileceğini tahmin eder. Arabayı takip ederler ve bir düzlüğe varırlar. Sildavlar, Turnösol'ü uçağa bindiriyorlardır. Tenten uçağın kapısını tutar, uçak havalanınca bırakmak zorunda kalır.

Cenevre'ye dönerler. Tenten Sildavya'nın başkenti Klow'a uçak biletilerini alırken kaptan gazetede Turnösol'ün bulunduğu Sildav uçağının Bordur avcı uçakları tarafından zorla Szohôd'a indirildiğini öğrenir. Bordurya'nın Başkenti Szohôd'a bilet alırlar.

Szohôd'da gelişleri haber verilir. İki özel koruma onları kalacakları Sznôrr oteline götürür. Korumaları akşam yemeğinde sarhoş edip, Szohôd polis şefinin Turnösol'ün nerede olduğunu bildiği bilgisini öğrenirler. Otelin etrafındaki korumaları güçlükle atlatıp opera'ya sığınırlar. Opera'da Kastafiore'nin Mücevherler Aryası'nı yorumladığını öğrenirler. Tenten polislerin operaya girdiğini görür ve kulise kaçarlar. Kastafiore kulistedir. Kastafiore ile konuşurlarken Albay Sponsz kapıyı çalar, Kastafiore Tenten ile kaptanı dolabın içine saklar. Albay Sponsz Kastafiore'ye Turnösol'ün Bakhine Kalesi'nde tutulduğunu ve ancak ultrason aygıtının yapım planını onlara verirse paltosunun cebindeki imzalı salıverme emri ile serbest kalacağını söyler. Albayın paltosundan imzalı salıverme emrini çalarlar.

Ertesi sabah Tenten ve kaptan tanınmayacak derecede kılık değiştirip Bakhine Kalesi'ne giderler. Turnösol'ü alıp arabayla çıkarlar. Albay Sponsz durumu fark edip, polislere onları yakalama emri verir. Motosikletlileri atlatınca, peşlerine tanklar düşer. Tenten yolda virajı alamaz ve uçurumdan yuvarlanırlar. Şans eseri kurtulurlar. Birlik olanları görmek için aşağı inince, tankı çalarlar. Albay önlerine mayın döşenmesini emreder. Mayınlar sahte çıkar. Sınıra vardıklarındasınırın sınırın araçlarla tıkanıp kapatıldığını görürler. gümrük binasını yıkıp geçerler. Kaptan pipo tüttürür ve tankın dibi manevra fişekleriyle doludur. Karşı sınır karakoluna vardıklarında tank havaya uçar, onlara bir şey olmaz.

Mulensar'a dönerler. Serafin Lampion ailesi ile birlikte şatoya yerleşmiştir. Turnösol planlarını odasında unuttuğunu ve Bordurların bu işle boşuna uğraştığını anlar. Planları kaptanın piposunun içine atarak yok eder. Kaptanın piposu patlar. Kaptan Turnösol'a bağırır, Turnösol sağır olduğu için, yanlış anlayıp kaptanın tifo olduğunu zanneder. Bunu Lampion'a söyler. Tifo bulaşıcı bir hastalık olduğu için ailesi ile birlikte şatoyu terk eder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Tenten'in Maceraları Vikipedya*
  • Tenten'in Turnösol Olayı Macerası*