Asylum of the Daleks

Vikipedi, özgür ansiklopedi
226 – "Asylum of the Daleks"
Doctor Who bölümü
Ekip
Diğerleri
Prodüksiyon
Senarist Steven Moffat
Yönetmen Nick Hurran
Yapımcı Marcus Wilson
Yürütücü yapımcı(lar) Steven Moffat
Caroline Skinner
Bölümün müzik bestecisi Murray Gold
Seri 7. sezon
Süre 50 dakika
Tarih 1 Eylül 2012
Kronoloji
← Önceki
Sonraki →
"The Doctor, the Widow and the Wardrobe" (bölüm)
"Good as Gold" (kısa bölüm)
"Dinosaurs on a Spaceship"

Asylum of the Daleks, İngiliz bilimkurgu dizisi Doctor Who'nun yedinci sezonunun birinci bölümü. Bu bölüm ilk kez 1 Eylül 2012 tarihinde BBC One kanalında yayınlanmıştır. Yürütücü yapımcı Steven Moffat tarafından yazılan bölümün yönetmenliğini Nick Hurran üstlenmiştir.

Bölümde uzaylı zaman yolcusu Doktor, boşanmak üzere olan yol arkadaşları Amy (Karen Gillan) ve Rory (Arthur Darvill) ile beraber Dalekler tarafından yakalanır. Çalışmayan daleklerin yer aldığı bir gezegen olan Dalekler Tımarhanesi'ne, gezegeni yok etmeleri için kalkanların kaldırılması gerekmektedir. Bu yüzden kalkanları kaldırmaları için Doktor, Amy ve Rory gezegene gönderilirler. Bu arada Doktor, bir yıl önce gezegende kaza yapan uzay gemisinde sıkışıp kalmış Oswin Oswald'u (Jenna-Louise Coleman) kurtarmaya çalışır.

"Asylum of the Daleks" bölümüne, dizinin 50 yıllık tarihi boyunca görünen farklı Dalek türleri dahil edilmiştir. 2012 Noel özel bölümünde Doktor'un yol arkadaşı olarak dönmeden önce Coleman ilk kez Doctor Who dizisinde oynamıştır. Daha önce yeni yol arkadaşı olacağı zaten açıklanan Coleman'ın daha önce görüneceği halktan başarıyla gizli tutulmuştur. Bölüm, Birleşik Krallık'ta 8,33 milyon seyirci tarafından izlenmiştir. BBC iPlayer'den ve uluslararası olarak da yayınlanmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Önbölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Eylül 2012 tarihinde iTunes'ta, 2 Eylül 2012 tarihinde Zune ve Amazon Video'da bir ön bölüm çıkarılmıştır.[1][2][3] Ön bölümde, kapüşonlu bir haberci Doktor'a Darla von Karlsen adlı bir kadınla ilgili bilgi verir. Onun kızını kurtarması için yardım ister. Haberci, Daleklerin gezegeni olan Skaro'nun uzay-zaman koordinatlarını verir.

Ek olarak, beş parçalı Pond Life adında bir mini seri ön bölüm olarak yayınlanmıştır. İlk bölüme kadar sırayla yayınlanmıştır.[4][5] Mini serinin beşinci bölümünde Amy ve Rory boşanmaya karar vermiştir.[6][7]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Daleklerin harabe hâline dönen gezegeni Skaro'da Darla von Karlsen, bir Dalek esir kampından kızını kurtarması için Doktor'dan yardım ister. Doktor'un şüphelenmesi Darla'nın daha önce insansı bir Dalek kuklasına dönüştürüldüğünü açığa çıkarır. Darla, Doktor'u Dalek Meclisi'nin olduğu bir uzay gemisine ışınlar. Günümüz Dünya'sında Rory, boşanma kağıdını vermek için Amy'nin yanına gider. Rory oradan ayrılırken sırasıyla Amy ve Rory, Dalekler tarafından kaçırılıp meclise getirilirler. Dalekler, kendisini yok etmeyi değil kendisinden yardım isteyince Doktor şaşırır.

Daleklerin başbakanı meclisin yörüngesinde olan ve Tımarhane olarak bilinen bir gezegeni açıklar. Orada savaşta yaralanan ve delirmiş Dalekler tutulmaktadır. Saf nefreti yok etmenin zarafet kavramına aykırı olduğunu düşünen Dalekler onları öldürmek için isteksizdir. Doktor bu yüzden onlardan iğrenir. Meclis, Tımarhane'nin kalbinden Habanera Aria'nın bir iletişimini alırlar. Doktor iletişimin kaynağıyla bir bağlantı kurar ve bağlantıda Tımarhane'de kaza yapan bir Alaska yıldızgemisinde Ast Gösteri Yöneticisi olduğunu söyleyen Oswin Oswald adlı bir kadınla karşılaşır. Oswin, bir yıldır Dalekleri dışarıda tuttuğunu ve içeride kendi kendine sufle yaptığını söyler. Doktor, sütü ve yumurtaları nereden bulduğunu merak eder. Kaza gezegenin güç kalkanını koparmıştır. Bu yüzden gezegendeki mahkûmların kaçma riski vardır. Bunu önlemek için, Meclis gezegeni uzaktan havaya uçurmak ister, ama güç kalkanı yeteri kadar kopmadığı için bunu yapamamaktadırlar. Güç kalkanı sadece gezegenin içinden kapatılabilmektedir. Ama Dalekler bu görevi yapmaktan korkmaktadır. Bu yüzden bu görevi Doktor, Amy ve Rory'ye verirler.

Üçüne tesisin güvenlik sistemi için gelenleri dalek kuklasına dönüştüren nano-buluttan korunması için bileklik verilir. Sonra bir yerçekimi tüneli onları gezegenin yeryüzüne indirmek için aşağı doğru düşer. Doktor ve Amy birbirine yakın yerlere düşerler ve Alaskada kurtulanlardan olan Harvey tarafından bulunurlar. Ancak, Rory uzun bir bacadan Tımarhane'nin içine düşer. Yanlışlıkla oradaki bazı Dalekleri uyandırır. Bilgisayara giriş yapan Oswin, Rory ile bağlantı kurar ve Rory'nin güvenli bir odaya gitmesini sağlar. Bu arada Harvey, Doktor ve Amy'ye Alaska kaçış kapsülüne doğru rehberlik eder. Ama sonra nano-bulutla dönüşmüş Dalek kuklası olduğu ortaya çıkar ve onlara saldırmaya başlar. Ondan kurtulsalar da gemide diğer cesetler de daha önce dönüştürüldüğü için uyanıp saldırmaya çalışırlar. Oswin onlarla iletişim kurarak Rory'ye yönlendirir ve zemin kattan aşağı inip kaçmalarını sağlar. Ancak kuklalar Amy'nin bilekliğini çalmıştır. Nano-bulutlara karşı korumasız kalan Amy, hafızasını kaybetmeye ve halisünasyonlar görmeye başlar.

Doktor, güç kalkanını kaldırdıktan sonra Daleklerin gezegeni patlatacaklarını tahmin eder, ama Rory'nin saklandığı yer onları Dalek Meclisi'ne ışınlayabilmektedir. Doktor, Oswin'in kalkanları kapatmasını söyler. Oswin eğer kendisini alırsa güç kalkanlarını kapatacağını söyler. Doktor gidince Rory, bilekliğini Amy'ye vermeye çalışır. Doktor sevginin kukla dönüşümünü yavaşlattığını söylediğinden Rory, Amy'ye kendisini 2000 yıl beklediğini ("The Big Bang"), bu yüzden sevgisinin daha fazla olduğunu söyler. Amy buna kızarak "A Good Man Goes to War" bölümünde olanlardan dolayı çocuğu olamayacağından ve Rory'yi sevdiğinden terk ettiğini söyler. Rory, zorla bilekliğini Amy'ye takmaya çalışır, ama Doktor'un Amy uyurken habersiz olarak kendi bilekliğini taktığını anlarlar.

Doktor, Oswin'in olduğu yere gitmeye çalışır. Yolda daha önce kendisinden kurtulan Daleklerin olduğu yoğun bakın ünitesinden geçer. Dalekler uyanıp Doktor'u yakalamaya çalışır. Oswin, Daleklerin telepatik ağlarında toplanan bilgilerden Doktor ile ilgili olanları siler ve Daleklerin Doktor'u unutmasını sağlar. Böylece Doktor'u kurtarır. Doktor, daha önce bunu denediğini ama başaramadığını söyler. Doktor, Oswin'in olduğu yere girer. Ama orada Oswin'in aslında korktuğu gibi bir dalek olduğunu görür. Alaska, Tımarhan'de kaza yaptıktan sonra Oswin Dalekler tarafından dönüştürülmüştür. Oswin bir dahi olduğu için kuklaya değil tam bir Dalek'e dönüştürmüşlerdir. Dönüşümüyle baş edemediği için zihninde bir insan olarak kurtulduğunu hayal etmiştir. Doktor, ilk başta bir şeylerin yanlış gittiğinden şüphelenmişti. Çünkü Oswin'in saklanırken sufleyi yapacak malzemeri almasının imkânı yoktu. Oswin, tam Dalek kişiliğine dönüşmeye başlarken hâlâ insanı duygulara sahiptir ve Doktor'u öldürmez. Sonra bunun üstesinden gelir. Oswin, Doktor'a neden Daleklerin kendisinden bu kadar nefret ettiğini sorer. Doktor, onlarla pek çok kez savaştığını söyler. Oswin, Daleklerin Doktor'a duyduğu korkuyla daha çok güçlendiklerini anlar. Güç kalkanlarını kaldıracağını söyler. Doktor'dan kendisin insan olarak hatırlamasını söyler ve son konuşmasında "Koş. Koş, zeki çocuk ve unutma..." der. Doktor, barışan Amy ve Rory'ye döner. TARDIS'e ışınlanırlarken gezegen patlar. TARDIS, meclise gider ve Doktor dışarı çıkar. Tüm Daleklerin kendisini unuttuğunu görür. Meclisteki tüm Dalekler "Doktor kim?" demeye başlar. Doktor, sevinçle oradan ayrılır. Bu arada Rory, Amy'nin arkasından eve döner. Bölüm, Doktor'un sevinçle TARDIS'te "Doktor kim?" diyerek eğlenmesiyle biter.

Önceki bölümlerle bağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Doktor, daha önce kendisinden kurtulan Spiridon (Planet of the Daleks), Kembel (The Daleks' Master Plan), Exxilon (Death to the Daleks), Aridius (The Chase) ve Vulcan (The Power of the Daleks) adlı Daleklerle karşılaşmıştır.[7][8] Daha önce Remembrance of the Daleks bölümünden görünen Daleklerin ağır silahları cameo olarak görünmüştür. Açılış repliğinde Darla, "The Impossible Astronaut" ve "The Wedding of River Song" bölümlerindeki Doktor'un sahte ölümüne gönderide bulunmuştur. Nano-gen kavramı - mikroskobik makineler - daha önce Moffat'ın yazdığı iki parçalı "The Empty Child"/"The Doctor Dances" bölümlerinde geçmiştir.[9] Meclisteki son sahnede Doktor, daha önce kendisine takılan lakaplardan "Yaklaşan Fırtına"yı söylemiştir. Doktor, bundan daha önce "The Parting of the Ways" bölümünde bahsetmiştir.[10] "Doctor who?" (Doktor kim?) sorusu, dizinin adı olmasının yanı sıra daha önce "hiç cevaplanmaması gereken bir soru" diyen Dorium "The Wedding of River Song" bölümünde bundan bahsetmiştir.[7][11]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Doctor Who, Season 7 'Asylum of the Daleks Prequel'". Amazon. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2012. 
 2. ^ "Doctor Who: Season 701". Zune. 20 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2013. 
 3. ^ "Doctor Who, Season 7, Pt. 1". iTunes. 13 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2012. 
 4. ^ "Asylum of the Daleks Premieres 1st September But They're Back on Monday!". BBC. 22 Ağustos 2012. 29 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2012. 
 5. ^ "Karen Gillan and Arthur Darvill Introduce Pond Life" (Video). BBC. 22 Ağustos 2012. 8 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2012. 
 6. ^ "Pond Life: Part 5" (Video). BBC. 31 Ağustos 2012. 25 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2012. 
 7. ^ a b c "The Fourth Dimension: Asylum of the Daleks". BBC. 28 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2012. 
 8. ^ Setfield, Nick (1 Eylül 2012). "Doctor Who 7.01 "Asylum of the Daleks" Review". SFX. 30 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2012. 
 9. ^ Martin, Dan (1 Eylül 2012). "Doctor Who: Asylum of the Daleks - series 33, episode one". The Guardian. 3 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2012. 
 10. ^ "The Fourth Dimension: The Parting of the Ways". BBC. 20 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2012. 
 11. ^ Ryan, Maureen (31 Ağustos 2012). "'Doctor Who' Season 7 Premiere Introduces New Companion (Or Does It?)". The Huffington Post. 9 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]