İçeriğe atla

Coco (film, 2017)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Coco
YönetmenLee Unkrich
YapımcıDarla K. Anderson
Senarist
Hikâye (eser)
  • Lee Unkrich
  • Jason Katz
  • Matthew Aldrich
  • Adrian Molina
Oyuncular
MüzikMichael Giacchino[1]
Görüntü yönetmeni
Kurgu
Stüdyo
DağıtıcıWalt Disney Studios
Motion Pictures
Çıkış tarih(ler)i20 Ekim 2017 (2017-10-20) (Morelia)
22 Kasım 2017 (2017-11-22) (ABD)]
Süre105 dakika
Ülke ABD
Dilİngilizce
Bütçe$175–200 milyon
Hasılat$807,816,196[3]

Coco, Pixar Animation Studios tarafından yapımı gerçekleştirilen ve Walt Disney Pictures tarafından piyasaya sürülen 2017 çıkışlı Amerikan 3D bilgisayar animasyonu müzikal fantastik filmdir. Lee Unkrich'in orijinal bir fikrine dayanan film, Unkrich ile Adrian Molina tarafından yönetildi. Filmin hikâyesinde yanlışlıkla ölüler ülkesine götürülen Miguel Rivera adlı 12 yaşındaki bir çocuk ele alınmaktadır ve burada ölü olarak bulunan ve müzisyen olan büyük-büyük babasının canlı olarak yaşadığı aileye geri dönmesi istemektedir.

Filmin konsepti, Ölüler Günü adlı Meksika tatiline dayanmaktadır. Film; Unkrich, Jason Katz, Aldrich ve Molina'nın bir hikâyesinden Molina ve Matthew Aldrich tarafından yazıldı. Pixar, 2016 yılında animasyonu geliştirmeye başladı; Unkrich ve filmin ekibinden bazıları ilham için Meksika'yı ziyaret etti. Pixar'ın daha önceki animasyon çalışmalarında da yer almış olan Michael Giacchino, filmin müziğini besteledi. Anthony Gonzalez, Gael García Bernal, Benjamin Bratt, Alanna Ubach, Renée Victor, Ana Ofelia Murguía, ve Edward James Olmos animasyonun oyunca kadrosunda yer aldı. 175-200 milyon dolarlık bir maliyetle dokuz basamaklı bir bütçeye sahip ve oyuncu kadrosu tamamı Latinlerden oluşan ilk filmdir.

Coco, 20 Ekim 2017'de Morelia, Meksika'daki Morelia Uluslararası Film Festivali'nde ilk defa gösterildi. Meksika'da Día de los Muertos'tan önceki haftasonunda sinemalarda yayımlandı ve ülkedeki tüm zamanların en yüksek hasılat yapmış filmi oldu. 22 Kasım 2017'de Amerika'da gösterildi ve dünya çapında 554 milyon doları aşan hasılat elde etti. Film; animasyon, seslendirme, müzik, şarkılar, duygusal öykü ve Meksika kültürüne olan saygı açısından olumlu eleştiriler aldı. Ayrıca birçok ödüle layık görüldü, National Board of Review tarafından 2017 yılının en iyi animasyon filmi seçildi ve Critics 'Choice Film Ödülü ve En İyi Animasyon Filmi dalında Annie Ödülü'ne aday gösterildi. Ayrıca 75. Altın Küre Ödülleri'nde En İyi Uzun Metrajlı Animasyon Film ve En İyi Orijinal Şarkı ("Beni Hatırla") dallarında aday gösterildi.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Meksika'daki Santa Cecilia'da Imelda Rivera, müzisyen biriyle evlenmiştir. Imelda'nın kocası onu ve kızı Coco'yu terk etmiş ve müzik kariyerine devam etmiştir. Imelda, evde müziği yasaklamıştır ve ayakkabıcılık işine girmiştir. Günümüzde ise büyük büyük torunu Miguel, yaşlı olan Coco ve ailesiyle yaşamaktadır. Miguel, Imelda''nın jenerasyonunda popüler bir oyuncu ve şarkıcı olan Ernesto de la Cruz gibi biri olmayı hayal etmektedir. Günün birinde Miguel, Imelda'nın bir fotoğrafına yanlışlıkla zarar verir ve fotoğrafta Imelda'nın kocasının (yüzü yırtılmıştır) Ernesto'nun ünlü gitarını elinde tuttuğunu fark eder.

Miguel, Ernesto'nun soyundan geldiğini söyleyerek büyükannesi Elena ile tartışır ve Ölüler Günü için yetenekli bir gösteri yapmak üzere ayrılır. Ernesto'nun mozolesine girer ve gitarını şovda çalmak için çalar; ancak köy meydanındaki herkes için görünmez olur. Bununla birlikte, Xoloitzcuintli köpeği Dante ve ölüm için Ölüler Diyarı'nı ziyaret eden iskelet halindeki ölü yakınları tarafından görülür hale gelmiştir. Orada onu beklerken Miguel'in Imelda'nın fotoğrafını kaldırdığı için Imelda'nın kendilerini ziyaret edemeyeceğini fark ederler. Miguel, lanetlendiğini fark eder ve gün doğmadan önce Yaşayanların Ülkesine geri dönmesi gerektiğini ya da ölülerden biri olacağını anlar. Ernesto'nun gitarını çalmakla aldığı laneti geriye döndürmesi için Aztek kadife çiçeğinin taçyaprağını kullanarak ailesinden bir üyenin kendisini kutsaması gerekmektedir. Imelda, Miguel'i kutsayacağını ancak Yaşayanların Diyarı'na geri döndüğünde müzikle ilgisini kesmesi şartını sunar fakat Miguel teklifi redderek Ernesto'dan kutsanma isteme girişiminde bulunur.

Miguel, bir zamanlar Ernesto ile çalan talihsiz bir iskelet olan Héctor ile tanışır ve Héctor, Miguel'in Ernesto'ya ulaşmasında ona yardım edeceğini belirtir. Héctor, Miguel'den Yaşayanlar Diyarı'na geri döndüğünde kızının kendisini unutmadan önce fotoğrafını kızına ulaştırmasını böylece kızını ziyaret edebileceğini belirtir. Héctor, Miguel'i akrabalarına geri getirmeye çalışır fakat ikisi arasındaki eski dostluğun Héctor'un ölümünden önce bozulduğunu öğrendiğinde Miguel, kaçarak Ernesto'nun konağına sızar. Ernesto, Miguel'i torunu olarak hoş karşılar ancak Héctor onlarla yüzleşir ve Miguel'i fotoğrafını almaya zorlar. Héctor daha sonra Ernesto'nun kendisini zehirleyerek öldürdüğünü ve yazdığı şarkıyı çaldığını öğrenir. Ernesto, Héctor'un fotoğrafını çalar ve hem onu hem Miguel'i cenote çukuruna atar.

Miguel, Héctor'un kendi büyük büyük dedesi olduğunu ve onu hâlâ hatırlayan tek canlı kişinin kızı Coco olduğunu fark eder. Dante'nin yardımıyla Ölü Riveras ailesi onları bulup kurtarır. Miguel, Héctor'un karısı ve kızına dönmesinin ölümüne neden olduğunu anlar ve Imelda ile Héctor barışır. Ernesto'nun gün doğumu konserine sızarak Héctor'un fotoğrafını geri almaya çalışırlar. Ernesto önceki hayatında olduğu gibi düşen bir kilise çanı altında kalır ve fotoğraf suya düşerek yok olur.

Gün doğumuyla Héctor, unutma ve ortadan yok olma eşiğindedir. Imelda, Miguel'i şartsız bir şekilde kutsar ve böylece Yaşayanlar Diyarı'na geri dönebilecektir. Miguel, döndüğünde Héctor'un yaşarken kızı Coco için yazdığı bir şarkıyı çalar. Şarkı Coco'nun Héctor'la ilgili anılarını kıvılcımlar ve canlandırır. Coco, Miguel'e Héctor'un yüzünü gösteren fotoğrafın yırtık kalan parçasını verir. Elena Miguel'le barışarak onu ve müziği aileye geri kabul eder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Giardina, Carolyn; Kit, Borys (14 Temmuz 2017). "New 'Incredibles 2', 'Toy Story 4' Details Revealed at D23". The Hollywood Reporter. 19 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2017. 
  2. ^ a b c d "Coco Award Categories". disneystudiosawards.com. 2 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2017. 
  3. ^ "Coco". 3 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.