The Doctor, the Widow and the Wardrobe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
225 – "The Doctor, the Widow and the Wardrobe"
Doctor Who bölümü
Ekip
Diğerleri
Prodüksiyon
Senarist Steven Moffat
Yönetmen Farren Blackburn[1]
Yapımcı Marcus Wilson
Yürütücü yapımcı(lar) Steven Moffat
Piers Wenger
Caroline Skinner
Seri 7. sezon
Süre 60 dakika
Tarih 25 Aralık 2011
Kronoloji
← Önceki
Sonraki →
"The Wedding of River Song"
"Asylum of the Daleks" (bölüm)
"Good as Gold" (mini-bölüm)

The Doctor, the Widow and the Wardrobe, İngiliz bilimkurgu dizisi Doctor Who'nun yedinci sezonunun yılbaşı özel bölümüdür. Bu bölüm BBC One'da 26 Aralık 2011 tarihinde yayınlanmıştır.

Önbölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

6 Aralık 2011 tarihinde bölüm için çevrimiçi olarak bir ön bölüm çıkarıldı.[2] Önbölümde On Birinci Doktor, bıraktığı zaman uzay gemisinin patlamasına neden olacak kırmızı bir düğmeyi tutan bir uzay gemisinde görülür. Düğmeyi basılı tutarken TARDIS'i telefonla arayarak Amy'den onu kurtarmasını ister, ancak koordinatları olmamasına rağmen, Amy TARDIS'i uçuramaz ve TARDIS'te değildir. Doktor düğmeyi bırakmadan önce Amy'ye Mutlu Noeller diler ve uzay gemisi patlar.[3]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

1941 yılının Noel Arifesinde İngiltere'de Doktor, Madge Arwell'ın TARDIS'i bulmasında yardımı dokunduğu için Madge ve çocukları Lily ile Cyril'in bakıcısı olur. Madge, çocuklarının babası Reg'in birkaç gün önce Manş Denizi'nde kaybolduğu bir telgraf alır, ancak neşelerini bozmamak için çocuklarına henüz söylememeye karar vermiştir.

Doctor Who Experience'ta gösterilen tahta yaratıklar.

O gece Cyril, Noel ağacının altında parlayan büyük bir hediyeyi açar ve karla kaplı bir ormana açılan bir zaman portali ortaya çıkar. Doktor, kısa bir süre sonra Cyril'in yokluğunu fark eder ve Lily ile onu arar. Sonunda Cyril'i deniz fenerine benzeyen garip bir yapıya kadar takip ederler. Çocuğunu kayıp bulan Madge, yakında onları ormana doğru takip eder, ancak uzay giysileri olan üç madenci tarafından karşılanır. Madenciler Madge'e üzerinde bulundukları gezegenin ormanının dakikalar içinde asit yağmuru ile eritilmesi planlandığını ve içindeki her şeyi öldüreceğini söyler. Deniz fenerindeki Cyril, tahtadan yapılmış insansı bir yaratık tarafından karşılanır ve Cyril'in başının etrafına bir taç gibi basit bir metal bant yerleştirir. Lily ve Doktor gelir, ardından onları takip eden başka bir tahta yaratık oraya varır. Ancak yaratıklar, Cyril'i "zayıf" olduğu için, Doktor'u reddettikleri gibi reddederler. Doktor, ormandaki ağaçların yaşam güçlerinin canlı bir yaratıktan kaçmaya çalıştığı ve tacın bir arayüz görevi gördüğü sonucuna varır.

Madge, asit yağmuru başladığında çocukları ile güvenli bir şekilde bir araya gelir. Ahşap yaratıklar onu "güçlü" olarak tanımlar ve Doktor, onu yaşam gücünü güvenli bir şekilde taşıyabilen "annelik" olarak gördüklerini fark eder. Bandı takan Madge, ormanın yaşam gücünü emerek deniz fenerinin üstünü asit yağmurundan korur ve zaman girdabına bir kaçış kapsülü olarak yönlendirmesine izin verir. Reg’in uçağı, zaman girdabı boyunca bölmenin ışığını takip eder ve Reg'i ailesiyle yeniden birleştirerek Noel'de evin dışına güvenle gelir. Ormanın yaşam gücü, zaman girdabı içinde kendilerini eterik varlıklara dönüştürür. Amy ve Rory'nin hâlâ kendisini öldüğünü sandığını düşünen Doktor, Noel yemeği için onlara katılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Golder, Dave (21 Eylül 2011). "Update: Doctor Who Christmas Special Director Revealed". SFX. Future Publishing. 10 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2011. 
  2. ^ Nissim, Mayer (6 Aralık 2011). "'Doctor Who': The Doctor, The Widow and the Wardrobe — prequel video". Digital Spy. Nat Mags. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2012. 
  3. ^ "The Prequel to The Doctor, The Widow and The Wardrobe" (Video). BBC. 6 Aralık 2011. Erişim tarihi: 15 Aralık 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]