7 Kristal Küre

Vikipedi, özgür ansiklopedi
7 Kristal Küre
Les 7 Boules de Cristal
Tenten 7 Kristal Küre.jpg
"7 Kristal Küre"nin "Yapı Kredi Yayınları" tarafından basılmış Türkçe sürümünün ön kapağı
Yazar Hergé
Ülke Belçika
Dil Fransızca
Yayım 16 Aralık 1943 – 3 Eylül 1944
Yayımcı Le Soir
ISBN 2-203-00112-7
Tenten'in Maceraları serisi
Kızıl Korsan'ın Hazinesi 7 Kristal Küre Güneş Mabedi

7 Kristal Küre (Fransızca: Les 7 Boules de Cristal), Tenten'in Maceraları adlı çizgi roman serisinin 13. macerasıdır. Belçikalı yazar ve çizer Hergé tarafından yaratılmıştır.

İlk olarak II. Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali altında olan Belçika’daki Le Soir gazetesinde Aralık 1943 – Eylül 1944 arasında yayınlanmıştır. Kitap olarak basılması yazar ve gazete hakkındaki işbirlikçilik suçlamalarının soruşturulmasından sonra olabilmiştir. Maceranın devamı Güneş Mabedi adlı maceradır.

Öykü[değiştir | kaynağı değiştir]

And Dağlarında İnka kralı Rascar Capac’ın mezarını yakın zamanda bulmuş olan arkeloji ekibinin üyeleri bilinmeyen bir hastalığa yakalanmaktadır. Sırayla ekip üyelerinin her birisi komaya girmektedir. Hastalıkla ilgili olarak eldeki tek ipucu her kişinin yanında bulunan kırılmış kristal kürelerdir. Profesör Turnösol’ün arkadaşı olan ve arkeoloji ekibinin bir üyesi olan Profesör Tarragon’un sağlığından endişelenen Tenten, Kaptan Haddok ve Turnösol Tarragon’un evine giderler. Tarragon Rascar Capac’ın mumyasını evinde muhafaza etmektedir, ev ise polis tarafından korunmaktadır. Geceleyin sürmekte olan fırtına sırasında evin bacasından giren bir yıldırımın enerjisiyle mumya buharlaşır. Evde geceleyin uyuyanların hepsi rüyalarından Capac ile ilgili kâbus görerek uyanır ve Tarragon’u komaya girmiş olarak bulurlar, yatağının yanında yine kırılmış kristal küre parçaları vardır. Tarragon uyanır ama görünmeyen saldırganların saldırısından korunmaya çalışırcasına çırpınmaya başlar. Diğer kurbanları da hastanede ziyaret eden Tenten onların da benzer davranış sergilediklerini görür.

Olaydan sonra Tarragon’un evinin önünde gezinen Turnösol önceden mumya tarafından takılan altın bir kolye bulur, boynuna takınca bir anda ortadan kaybolur.Evin etrafını inceleyen Tenten ve Kaptan Haddok, eve giren kişinin bir ağaca saklandığını ve oradan da Turnösol’e saldırdığını düşünürler. Profesörün izlerini ararken Tenten ve Kaptan Haddok görünmeyen kişilerin silahlı saldırısına uğrarlar, yaralanmazlar ancak saldırganlar kaçmayı başarır.Tenten ve Kaptan Haddok saldırganları La Rochelle’e kadar izlerler ve Turnösol’ün Peru’ya doğru yola çıkan Pachacamac adlı bir gemide olduğunu öğrenirler. Hikâye Güneş Mabedi adlı macerada devam eder.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Öykü II. Dünya Savaşı sırasında yazılmıştır. Nazi işgali altında olan Belçika’da Hergé önceki Tenten maceralarının[1] aksine siyasi konulardan kaçınmaya çalışır.

Kitabın ilk karelerinde belirtildiği gibi maceranın ana teması firavunların mezarlarının açılmasıyla ilgili lanete yapılan anıştırmadır. Arkeolog Howard Carter’ın ekibi Mısır firavunu Tutankhamun’un mezarını bulduktan sonra ekiptekiler esrarengiz şekilde ölmüş, bu da firavunun lanetine dair söylentileri kuvvetlendirmiştir.

Öykünün yazılma hikâyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarragon’un evi için Hergé'nin arkadaşı Edgar P. Jacobs Boitsfort’da bildiği bir evi önerir. İki sanatçı eve giderek boş gözüken evin taslağını çıkartırlar. Ancak daha sonra evin askerlerle dolu olduğunu ve yerel SS birliklerince üs olarak kullanıldığını öğrenirler. İkili yakalanmadan oradan uzaklaşırlar.[2]

Macera ilk olarak Belçika gazetesi Le Soir'da 16 Aralık 1943 tarihinde yayınlanmaya başlar. Brüksel'in Nazi işgalinden kurtarıldığı 3 Eylül 1944 tarihten itibaren yayın kesilir. Hergé ve çok sayıdaki sanatçı arkadaşı işbirlikçi bir gazetede çalıştıkları için sorgulanırlar. Yayın 1946 yılında Tenten Magazin adlı dergide sürer. Hikâyenin devamı Güneş Mabedi adlı macerada devam eder.

Diğer maceralarla bağlantısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tenten’in macerada telefonla aradığı Profesör Paul Cantonneau Tenten ile Esrarengiz Yıldız adlı maceradan tanışmaktadır. Kırık Kulak macerasındaki General Alkazar ve Ottokar’ın Asası macerasındaki Bianca Castafiore bu macerada da yer alırlar. Ancak maceraların sıralamasına göre henüz Castafiore ile şahsen tanışmamış olan Kaptan Haddok sanatçıyı tanımaktadır.

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Macerayla ilgili Prisoners of the Sun adlı bilgisayar oyunu Infogrames tarafından 1997 yılında piyasaya sürülmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mavi Lotus, Kırık Kulak ve Ottokar’ın Asası adlı maceraların siyasi içeriği için bakınız Tenten'in İdeolojisi
  2. ^ Michael Farr, Tintin The Complete Companion

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]