The Eleventh Hour (Doctor Who)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
203 – "The Eleventh Hour"
Doctor Who bölümü
Ekip
Diğerleri
Prodüksiyon
Yönetmen Adam Smith
Dramaturg Lindsey Alford
Yapımcı Tracie Simpson
Nikki Wilson (cold open)[1]
Yürütücü yapımcı(lar) Steven Moffat
Piers Wenger
Beth Willis
Prodüksiyon kodu 1.1[2]
Seri 5. sezon
Süre 65 dakika
Tarih 3 Nisan 2010
Kronoloji
← Önceki
Sonraki →
"The End of Time"
"The Beast Below"

"The Eleventh Hour", Birleşik Krallık bilimkurgu dizisi Doctor Who'nun beşinci sezonunun birinci bölümü. İlk kez 3 Nisan 2010 tarihinde BBC One ve BBC HD kanallarında yayınlamıştır. Bölümde dizinin tüm oyuncu ve prodüksiyon ekibinin değişti görülmüştür. Yeni baş yazar ve yürütücü yapımcı Steven Moffat'ın yazdığı bölümün yönetmenliğini Adam Smith üstlenmiştir.

Bölümde yeni rejenerasyon geçiren Doktor'un (Matt Smith) uzay ve zamanda yolculuk yapan TARDIS'i kaza yapıp Leadworth'ün küçük bir İngiliz köyüne düşer. Doktor orada Amelia Pond (Caitlin Blackwood) adında küçük bir İskoç kız ile tanışır. Oradan ayrılmak zorunda kalan Doktor, Amelia'ya beş dakikada döneceğine söz verir. Ancak, on iki yıl sonraya döner ve adı Amy (Karen Gillan) olan büyümüş Amelia ile karşılaşır. Amy, ona güvenmez. Doktor, Amy'nin güvenini kazanıp galakstik polisin şekil değiştirebilen bir uzaylı olan Tutsak Sıfır'ı yakalamasına yardım eder ve Atraxi'nin gezegeni yok etmesini engeller.

Bu bölüm, Doktor'un on ikinci yüzünü oynayan Smith'in ve Doktor'un yeni yol arkadaşını oynayan Gillan'ın ilk bölümüdür. Ayrıca, bölümde daha sonra ana karakterlerden biri olacak olan, Amy'nin erkek arkadaşı Rory Williams'ı oynayan Arthur Darvill yer almıştır. Dizinin geleneği olarak Doktor rejenerasyonundan sonra dinlenmektedir. Ancak Moffat, bunun yerine Doktor'u dinlendirmeden Dünya kurtarma bölümü yazmıştır. Bölümle beraber sezonun ana konusu olan evrendeki çatlaklar konusu işlenmeye başlamıştır. "The Eleventh Hour", Birleşik Krallık'ta 10,08 milyon seyirci tarafından izlenerek "Rose" bölümünden sonra en çok izlenen prömiyer olmuştur. Ayrıca çevrimiçi olarak BBC iPlayer'den ve ABD'de BBC America kanalında yayınlanmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

"The End of Time, Part 2" bölümünün devamında yeni rejenerasyon geçiren Doktor, TARDIS'le kaza yapar ve TARDIS 1996 yılına Leadworth'e, yedi yaşındaki Amelia Pond'un evinin bahçesine düşer. Doktor, Amelia Pond ile tanışır. TARDIS'in kendi kendisini tamir etmesini beklerken, yeni yüzünü keşfetmeye başlar. Birçok yemeğin tadını beğenmeyen Doktor, balık kroket ve kremayı karıştırdığı yemeği beğenir. Sonra, Amelia Doktor'a yatak odasının duvarındaki korktuğu çatlağı gösterir. Doktor, çatlağın uzay ve zamanda yer alan bir çatlak olduğunu anlar. Çatlağı açar ve bir Atraxi hapishanesi görür. Atraxi, Doktor'un psişik kağıdına Tutsak Sıfır'ın kaçtığını söyleyen bir mesaj yollar ve çatlak kapanır. Sonra, TARDIS'in cloister çanını duyan Doktor; hızla TARDIS'e döner, sistemin aşırı ısınmasını önlemek için zamanda yolculuk etmesi gerektiğini söyleyerek Amelia'ya beş dakika içinde geri döneceğine söz verir. TARDIS kaybolduktan sonra Amelia aceleyle bir bavul hazırlar ve TARDIS'in kaybolduğu yerin yakınında bekler.

Doktor, TARDIS'le Amelia'nın evinin bahçesine iner. Ancak aradan beş dakika değil on iki yıl geçmiştir ve Doktor bundan habersizdir. Evi ararken kafasına kriket sopası yer ve bayılır. Kaloriferlere kelepçeyle bağlanmış şekilde uyanır. Kendisine bunları yapanın yetişkin biri olmuş olan Amelia olduğunu öğrenir. Amelia, adını Amy olarak kullanmaktadır. Ayrıca hayranlığından dolayı küçüklüğünde Doktor'un oyuncaklarını yaptığını, hakkında hikâyeler söylediğini ve diğer köylüler tarafından alay konusu olduğunu öğrenir. Doktor, daha sonra Tutsak Sıfır'ın Amy'nin evinin algı filtresi yüzünden hiç fark etmediği bir odasında gizlendiğini söyler. Amy, risk alarak odaya girer ve çıktıktan sonra Doktor'u serbest bırakıp daha önce Doktor'un odaya attığı sonik tornavidayı Doktor'a verir. Tutsak Sıfır'ı atlatıp evden kaçarlar.

Kısa bir süre sonra, Doktor'un Dünya'ya dönmesiyle Atraxi yörüngeye yerleşir ve Dünya'ya bir tehdit mesajı yollar. Eğer Tutsak Sıfır ellerine geçmezse Dünya'yı yakacaklarını söyler. Amy'nin erkek arkadaşı Rory ile tanıştıktan sonra Doktor, Tutsak Sıfır'ın boyutlar arası çok şekilli bir yaratık olduğunu söyler. Tutsak Sıfır'ın yakındaki bir hastanedeki komada olan hastaların şekline büründüğünü öğrenir. Doktor, laptoptan bilimsel uzmanların yer aldığı bir çevrimiçi toplantıya davetsiz olarak katılır. Atraxi durumunu tartışırlar ve Doktor, onlara talimat gönderir.

Doktor, bir itfaiye arabası kaçırarak hastaneye Amy ve Rory'yi Tutsak Sıfır'dan kurtarmaya gider. Doktor bir bilgisayar virüsü oluşturup onu "0" şeklinde dünyaya yayınlamıştır. Rory'nin telefonundan çektiği komadaki insanların şekline bürünen Tutsak Sıfır'ın resimleri ile bağlantı kurar ve Atraxi'nin dikkatini çekerek Tutsak Sıfır'ın kimliğini açığa çıkarır. Tutsak Sıfır, Rory'nin telefonunda olmayan bir şekle gireceğini söyler. Amy'yi bayıltır ve Doktor ile küçük Amelia'nın şekline girer. Doktor'un şekline girmesinin nedeni Amy'nin Doktor'un yokluğunda oluşturduğu bağdır. Doktor, Amy'nin kendisini duyabildiğini anlar ve Amy'ye evde gördüğü Tutsak Sıfır'ın asıl şeklini düşünmesini söyler. Tutsak Sıfır asıl şekline döner. Atraxi, kimliği açığa çıkan Tutsak Sıfır'ı bulur ve yakalar. Tutsak Sıfır gitmeden önce Doktor'u "Sessizlik, Doktor ... sessizlik yayılacak." diyerek uyarır. Atraxi yörüngeyi terk eder. Ama Gölge Bildirgesi'ni hatırlayan Doktor, gezegeni tehdit edip kurallara aykırı davrandığı için Atraxi'yi geri çağırır. Atraxi'ye daha önce Dünya'yı ele geçirip yok etmeye çalışanları önceki yüzleriyle nasıl yendiğini gösteren görüntüler sunar. Bu yüzden Atraxi'ye kaçmalarını söyler.

Doktor hızlıca Amy'nin evinin bahçesine gidip TARDIS'e döner. Amy ve Rory ona yetişemeden gider. Daha sonra Doktor Amy'nin evine döner. Ancak aradan iki yıl geçmiştir. Amy hâlâ üzgün olmasına rağmen Doktor'un uzay ve zamanda yolculuk yapma teklifini kabul eder. Sonraki güne dönmek için de söz alır. Amy, Doktor'a neden kendisini seçtiğini sorar. Doktor yalnız olduğunu söyler. TARDIS kaybolurken Amy'nin yatak odası, oyuncakları "Pejmürde Doktor" çizimi ve gelinliği gösterilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Video Explorer" (Video). BBC. 26 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2012. 
  2. ^ Doctor Who Magazine, 419. Royal Tunbridge Wells, Kent: Panini Comics. 4 Mart 2010.  Eksik ya da boş |başlık= (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]