İçeriğe atla

Tekboynuzun Esrarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tekboynuz'un Esrarı
Le Secret de la Licorne
"Tekboynuz'un Esrarı"'nın "Yapı Kredi Yayınları" tarafından yayımlanmış Türkçe baskısının ön kapağı.
YazarHergé
ÜlkeBelçika
DilFransızca
Yayım11 Haziran 1942 – 14 Ocak 1943 (özgün)
30 Mayıs 2019 (Türkçe)
YayımcıCasterman (özgün)
Yapı Kredi Yayınları
Alfa Yayınları (Türkçe)
Medya türüKarton Kapak
Sayfa62
ISBN9786051718385
Tenten'in Maceraları serisi
Esrarengiz Yıldız Tekboynuz'un Esrarı Kızıl Korsanın Hazinesi

Tekboynuzun Esrarı (Fransızca:Le Secret de la Licorne) Tenten serisinin 18. macerasıdır. Bundan sonraki birçok macerada yer alacak olan Nestor ilk kez bu macerada görülmüştür.

Maceranın Özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Tenten Bit pazarında Tekboynuz adında harika bir gemi görür. Onu Kaptan Haddock'a hediye olarak alır. O sırada iki koleksiyoncu gemiyi Tenten'den almak için pazarlık etmeye başlarlar. Koleksiyonculardan İvan İvanoviç Sakharin Tenten'e adresini verir ve ona gemiyi satmaya karar verirse evine gelmesi gerektiğini söyler. Milu kazara gemiyi düşürüp, kırar. Geminin orta direği kırılır. Tenten direği yapabildiği derecede onarır. Tenten gemiyi Kaptan'a gösterir. Kaptan gemiyi görünce şaşırır ve Tenten'e evindeki tablosunu gösterir. Tabloda 14. Louis'nin hükümdarlık döneminde yaşamış kaptanın atalarından biri olan, Haddock şövalyesi ve arkasında Tekboynuz gemisi vardır.

Tenten Tekboynuz gemisini evinde bulamaz. Gemisinin çalınmış olabileceğinden şüphelenip, İvan İvanoviç'in evine gider. Koleksiyoncu aynı gemiye onda on yıldır sahip olduğunu söyler ve gemiyi gösterir. Orta direği sağlamdır.

Tenten durumu anlatmak için kaptanın evine gider. Kaptan kapıyı açmaz. Kaptan bağırınca kapıyı kırmak zorunda kalırlar. Kaptan, elindeki kılıçla, kapıyı kıranları kovalar. Kaptan, önceki akşam Haddock şövalyesinden miras kalan bir sandık bulduğunu ve içinden kılıç, şapka ve anı defteri çıktığını söyler. Kaptan, Tenten'e Haddock şövalyesinin başına gelenleri anlatır.

Korsan Lideri Kızıl Rackham Tekboynuz mürettebatını katledip Şövalye'yi yakalar. Gemileri, topçu ateşleri yüzünden batmakta olduğu için, korsanlar tüm ganimetleri Tekboynuz'a taşırlar. Şövalye, korsanların sarhoş olduğu gece kaçıp Kızıl Rackham'ı öldürür. Sonra gemiyi havaya uçurur. Oğullarına miras olarak kendi yaptığı üç tane Tekboynuz'un maketlerini bırakır. Vasiyetnamesinde oğullarına gemilerin orta direklerini hafifçe oynatmaları yazılıdır. İçlerinde Kızıl Rackham'ın Hazinesinin yerini gösteren Parşömenler vardır.

Parşömenlerden biri Tenten'de, biri İvan İvanoviç Sakharin'de ve sonuncusu diğer koleksiyoncudadır.

Sakharin'in evine giderler. Sakharin'i baygın bulurlar. Geminin orta direği yerinden oynatılmıştır.

Sonuncu parşömeni bulmak için diğer koleksiyoncuyu bulmaya çalışırlar. Sokakta karşılaşırlar. Koleksiyoncu, Tenten ve kaptana söylemek istediği bazı şeyler olduğunu söyler. Evine girerken, bir arabadan ona ateş edilir.

Tenten evine geldiği sırada bayıltılıp, bir sandığın içine tıkılıp götürülür. Ayıldığında Mulensar şatosundadır. Maksim Kuşbaz adında biri, ona üç parşömenden ikisini bir araya getirdiğini, birinin önceki gece çalındığını söyler ve geriye kalan iki parşömeni ona vermezse sonunun çok kötü olacağını Tenten'e söyler.

Tenten kaçmayı başarır. Maksim kuşbaz tutuklanır. Elindeki paşömen Tenten'e verilir. Maksim Kuşbaz'ın eski uşağı Nestor namuslu biri olduğu için Maksimler tarafından kandırılmıştı. Kaptan'ın uşağı olur (Bundan sonraki birçok macerada görülecektir).

Maksim'i soyan yan kesici bulunur. Üçüncü parşömen Tenten'e verilir.

Üç parşömen üst üste getirilip, ışığa tutulunca bir enlem ve boylam görünür. Tekboynuzun battığı yeri gösteriyordur. Bir ay sonra balıkçı gemisi Sirius'u kiralayıp, Tekboynuz'u bulmaya karar verirler. Bu maceranın devamını Kızıl Korsanın Hazinesi'nde okuyabilirsiniz