Cennetimden Bakarken

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cennetimden Bakarken
The Lovely Bones
Filmin Türkçe sinema afişi
YönetmenPeter Jackson
SenaristKitap:
Alice Sebold
Senaryo:
Peter Jackson
Fran Walsh
Philippa Boyens
OyuncularSaoirse Ronan
Rachel Weisz
Mark Wahlberg
Stanley Tucci
Susan Sarandon
DağıtıcıDreamWorks/Paramount
Yapım yılı2009
Bütçe70 milyon $

Cennetimden Bakarken (Özgün adı: The Lovely Bones), Peter Jackson'ın yönettiği 2009 yapımı ABD filmi. Yazarı Alice Sebold olan 2002 yılında çıkmış aynı isimli romandan uyarlanmıştır. Filmde Susie rolünde Saoirse Ronan ve onun ailesi rollerinde ise Rachel Weisz ve Mark Wahlberg yer almıştır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanımız Susie Salmon’la ilk karşılaştığımızda o artık cennettedir. On dört yaşında bir cinayete kurban giden genç kız, bu yeni ama yabancı yerden aşağıya bakarken capcanlı sesiyle hem tüyler ürpertici hem de umut dolu bir öykü anlatıyor.

Ölümünden sonra günler boyu aşağıda onsuz sürüp giden yaşamı, okul arkadaşlarının ortadan kayboluşuyla ilgili yorumlarını, ailesinin sevgili kızlarının bulunması umuduna tutunuşlarını, katilinin cinayetten kalan ipuçlarını yok etmeye çalışmasını izler.

Ve cennet denilen yeri inceler. Güzel salıncaklarıyla okulun oyun bahçesine çok benzemektedir. Yeni gelenlerin anlaşmasına yardım eden danışmanlar ve bir odada kalabileceği arkadaşları vardır. Sevdiği insanlarla birlikte olabilmenin dışındaki onların arasında genç bir erkek de vardır, istediği her şey düşündüğü an yerine gelir. Ama aşağıda hayat sürüp giderken Susie de bir şekilde o hayata dahildir. Çünkü hatıraları yok olmaz.

Cennetimden Bakarken aydınlık, şaşırtıcı ve kederin içindeki umudu ortaya çıkaran bir film.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Borys Kit (11 Temmuz 2007). "DreamWorks setting "Bones" role for Ronan". The Hollywood Reporter. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2007. 
  2. ^ Gregg Goldstein (23 Temmuz 2007). "Tucci cracks DW's 'Bones'". The Hollywood Reporter. 4 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2007. 
  3. ^ Pamela McClintock (26 Temmuz 2007). "Sarandon joins 'Lovely Bones'". Variety. 16 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2007. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]