Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2
How To Train Your Dragon 2
Film Afişi
YönetmenDean DeBlois
YapımcıBonnie Arnold
YazarDean DeBlois
UyarlamaHow to Train Your Dragon: Cressida Cowell
OyuncularJay Baruchel
Cate Blanchett
Gerard Butler
Djimon Hounsou
America Ferrera
Craig Ferguson
Kit Harington
Jonah Hill
Christopher Mintz-Plasse
T.J. Miller
Kristen Wiig
MüzikJohn Powell
KurguJohn K. Carr
StüdyoDreamWorks Animation
Dağıtıcı20th Century Fox
Çıkış tarih(ler)i20 Haziran 2014 (2014-06-20) (Türkiye)
13 Haziran 2014 (2014-06-13) (ABD)
Süre102 Dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe145 milyon $
Hasılat613.5 milyon $
Önceki filmEjderhanı Nasıl Eğitirsin
Devam filmiEjderhanı Nasıl Eğitirsin 3
Resmî sitesi

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2 (İngilizce: How to Train Your Dragon 2) 2014 yapımı animasyon, macera filmi. DreamWorks Animation tarafından tarafından yapılmıştır. Film 13 Haziran 2014'de ABD'de, 20 Haziran 2014 tarihinde de Türkiye'de gösterime girmiştir. IMDb'de 7.8 puana sahiptir. 600 milyon Dolar'ı aşkın hasılat yapmıştır.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Berk'in Viking köylüleri ve ejderhalar barıştıktan beş yıl sonra birlikte uyum içinde yaşarlar. Hiccup ve ejderhası Toothless the Night Fury, keşfedilmemiş toprakları keşfedip haritasını çıkarıyor. Şimdi 20 yaşında, Hıçkıdık hazır olduğundan emin olmasa da, babası Geniş Stoick tarafından onun yerine şef olarak geçmesi için baskı yapıyor.

Yanmış bir ormanı araştırırken, Hiccup ve Astrid buzla çevrili bir kalenin kalıntılarını keşfeder ve bir grup ejderha kapanıyla tanışır. Liderleri Eret, tüm ejderhaları yakalayıp köleleştirmeyi planlayan işverenleri Drago Bludvist için ejderhalarını yakalamaya çalışır. Hiccup ve Astrid kaçar ve Stoick'i Drago hakkında uyarır. Stoick, Berk'i savaşa hazırlanmak için güçlendirir. Ancak Hıçkıdık, savaşın kaçınılmaz olduğuna inanmayı reddeder ve Drago ile konuşmak için uçar. Stoick onu durdurur ve bir keresinde Drago'yla bir reisler toplantısında tanıştığını, burada Drago'nun kendisine hizmet etmeyi taahhüt etmeleri halinde ejderhalardan koruma teklif ettiğini söyler; Şaka olsun diye güldüklerinde, tek kurtulan Stoick olmak üzere ejderhalarını onlara saldırttı.

Azimli Hıçkıdık, Drago'yu aramak için Dişsiz'le birlikte uçar ve onunla akıl yürütmeye çalışır. Bunun yerine, Hıçkırık'ın uzun süredir kayıp annesi Valka olduğu ortaya çıkan gizemli bir ejderha binicisiyle tanışırlar. Oğlu gibi kendisinin de ejderhaları öldürmeye cesaret edemediğini açıklıyor. Bir ejderha baskını sırasında kaçırıldıktan sonra, 20 yıl boyunca ejderhaları Drago'dan kurtardı ve onları daha küçük ejderhaları kontrol edebilen "Bewilderbeast" adlı devasa, buz püskürten alfa ejderhası tarafından buzdan oluşturulan bir ada yuvasına getirdi. hipnotik ses dalgaları yayarak. Stoick ve teğmeni Gobber, Hıçkıdık'ın izini yuvaya kadar takip eder ve burada Stoick, karısının hayatta olduğunu öğrenir. Bu arada, Astrid ve diğer biniciler, Eret'i onları ve ejderhalarını yakalayan ve Berk'in ejderhalarını öğrenen ejderha yuvasına saldırmak için donanmasını gönderen Drago'ya götürmeye zorlar. Ayrıca Eret'i idam ettirmeye çalışır, ancak Astrid'in ejderhası Stormfly onu kurtarır. Minnettar bir Eret daha sonra onun ve diğerlerinin kaçmasına yardım eder.

Yuvada, ejderha binicileri, Valka'nın ejderhaları ve Drago'nun donanması arasında bir savaş başlar ve bu sırada Drago, alfaya meydan okumak için kendi Şaşkın Canavarı olduğunu ortaya çıkarır. İki devasa ejderha savaşır, Drago'nun Şaşkın Canavarı rakibini öldürür ve yeni alfa olur. Drago'nun Şaşkın Canavarı tüm yetişkin ejderhaların kontrolünü ele geçirir. Hıçkırık, Drago'yu şiddeti sona erdirmeye ikna etmeye çalışır, ancak Drago, Şaşkın Canavarı'na onun yerine Dişsiz'in onu öldürmesini emreder. Hipnotize olmuş Dişsiz, Hıçkırık'a bir plazma ok atar, ancak Stoick onu yoldan çeker ve onun yerine öldürülür. Şaşkın Canavar, bir an için Dişsiz'in kontrolünden vazgeçer, ancak Hıçkırık, babasının ölümü üzerine bir umutsuzluk içinde Dişsiz'i uzaklaştırır. Drago, Hıçkırık'ı ve adadaki diğerlerini bordolaştırıyor ve Berk'i fethetmek için ordusuna liderlik etmek için yine Şaşkın Canavar'ın kontrolü altında Dişsiz'e biniyor. Stoick'e bir Viking cenazesi verilir ve şimdi hem babasını hem de ejderhasını kaybetmiş olan Hıçkıdık ne yapacağından emin değildir. Valka cesaret verici bir şekilde ona insanları ve ejderhaları tek başına birleştirebileceğini söyler. Onun ve babasının sözlerinden ilham alan Hıçkıdık ve müttefikleri, Şaşkın Canavar'ın kontrolüne karşı bağışıklığı olan bebek ejderhaları uçurarak Drago'yu durdurmak için Berk'e dönerler.

Berk'e döndüklerinde, Drago'nun köye saldırdığını ve ejderhaların kontrolünü ele geçirdiğini görürler. Hıçkırık içten bir özürle Dişsiz'i Şaşkın Canavar'ın kontrolünden kurtarır, bu da Drago'yu çok şaşırtmıştır. Hıçkırık ve Dişsiz, Drago'yla yüzleşir, ancak Şaşkın Canavar onları buzla kaplar. Ancak, Dişsiz buzu havaya uçurur ve parlayan süper güçlü bir duruma girer, Şaşkın Canavar'ın Hıçkırık'ı incitmeye çalışmasına öfkelenir. Dişsiz daha sonra Şaşkın Canavar'a binicisini koruması için meydan okur, defalarca yüzüne ateş eder, bu da yeni alfa olarak Dişsiz'in tarafını tutan diğer ejderhalar üzerindeki kontrolünü kırar. Dişsiz son büyük bir patlama yaparak sol dişini kırana kadar tüm ejderhalar Şaşkın Canavar'a tekrar tekrar ateş eder. Yenilgiye uğrayan Şaşkın Canavar sırtında Drago ile geri çekilir.

Vikingler ve ejderhalar zaferlerini kutlarlar ve Hıçkıdık Berk'in reisi olurken, hem Berk hem de Valka'nın mabedindeki tüm ejderhalar yeni kralları olarak Dişsiz'in önünde eğilirler. Daha sonra Berk onarımdan geçer ve Hıçkırık ejderhalarının onu savunabileceğinden emindir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hıçkıdık Horrendous Haddock III

Hıçkıdık Haddock, kahverengi saçlı yeşil gözlüdür. 20 yaşındadır ve Berk adasında yaşamaktadır. Babası Kayıtsız Zebella öldükten sonra Berk adasının reisi olmuştur. Aynı zamanda Astrid Hofferson ile nişanlıdır. Hıçkıdık duygusal, barışçıl, iyi ve cesurdur. Ama ismini pek beğenmez, çünkü ismi sıska ve başarısız gibi alanlarda kullanılabilir. Olayları konuşarak çözmeyi sevmektedir. Kimseyi öldürmemiştir, ama birisinin ölümüne sebep olmuştur.

Astrid Hofferson

Astrid Hofferson, sarışın mavi gözlüdür. 20 yaşındadır ve Berk adasında yaşamaktadır. Hıçkıdık'ın nişanlısı, Kayıtsız Zebella'nın müstakbel gelinidir. Aynı zamanda Fırtınuç'un sahibidir. Astrid cesur, güzel, akıllı ve savaşçı ruhlu bir kızdır. Hofferson kabilesinden gelmektedir. Ve Jorgenson kabilesi ile de birbirlerini sevmezler. Hıçkıdık ile güzel bir ilişkileri vardır. Son olarak da Astrid çok iyi bir binicidir.

Dişsiz[değiştir | kaynağı değiştir]

Berk halkı arasında Gecenin Öfkesi olarak bilinir. Türünün tek örneği olan bir ejderha türüdür. Rengi siyah olduğu için geceleri görünmez. Diğer ejderhalar gibi alevi sarı değil mordur. Diğer ejderhalar gibi yiyecek çalmaz ve vuracağı hedefini ıskalamaz. İlk bölümde Hıçkıdık tarafından ip fırlatan bir aletle vurulmuş, daha sonra Berk'teki bir ormana düşmüş ve kuyruk kanadının biri zarar görmüştür. Daha sonra Hıçkıdık tarafından serbest bırakılmıştır. Kuyruk kanadı zarar gördüğü için uçarak Berk'ten gidememiştir. Daha sonra Hıçkıdık ile dost olmuş Hıçkıdık ise ona Dişsiz adını vermiştir. Ayrıca Hıçkıdık onun kuyruğuna uyduruk bir kanat yapmıştır. Bu sayede Hıçkıdık onu istediği yönde uçurabilmektedir. Bundan sonra berk bir ejderha ülkesi olarak tanınmaktadır. ALFA'nın(düşmanın ejderi) etkisinde kalarak Hıçkıdık'ın babası olan Zebellayı öldürmüştür. Ama bunu istem dışı yapmıştır. Sonunda Alfa'nın etkisinden Hıçkıdık sayesinde kurtulup Alfa'yı yenmiştir. Bütün ejderhalar dişsizin etkisi altına girmiştir.

Kayıtsız Zebella[değiştir | kaynağı değiştir]

Berk adasının reisi aynı zamanda Hıçkıdık'ın babasıdır. Oldukça kilolu ve güçlüdür. Sakalı da oldukça gürdür. Bir söylentiye göre o daha küçükken bir ejderhanın kafasını bir hamlede koparıvermiş. Oğlunu berk adasına lider yapmak istemiştir ama Hıçkıdık buna yanaşmamıştır. Sonra Hıçkıdık'ın sayesinde 20 sene önce kaybolan karısını bulmuştur ama tam kavuştular derken savaşta canından olmuştur. Onu öldüren oğlunun ejderhasıdır ama bunu alfa adlı düşman ejderinin etkisi altında yapmıştır. Öldükten sonra Berk adasının yeni lideri oğlu Hıçkıdık olmuştur.

Geğirik[değiştir | kaynağı değiştir]

Berk'te demirci olarak çalışmaktadır. Sarı renkli, aşağı sarkan ve uzun bir bıyığı vardır. Sol elini ve sağ bacağını ejderhalar kapmıştır. Sağ bacağı tahtadandır. Sol eli ise değiştirilebilir yapıdadır. Bazen bir kanca, bazen çekiç vb. olur. Aynı zamanda ejderha akademisinde eğitim vermektedir.

Südüklü[değiştir | kaynağı değiştir]

Hıçkıdık'ın arkadaşlarından birisidir. Kahverengi saçlı ve mavi gözlüdür. Kısa boylu ama oldukça güçlüdür. Hıçkıdık'la Astrid'in nişanlanmasından sonra kendisini bu sefer de Ters Ceviz'i sevmeye başlamıştır. Ancak onunla beraber Balık Ayak da ondan hoşlanmaktadır. Ama Ters Ceviz ise Eret'e aşıktır.

Balık Ayak[değiştir | kaynağı değiştir]

Ejderha akademisinde eğitim alan gençlerden biridir. Sarı saçlı ve şişmandır. Ejderhalar kitabını çok fazla okuduğu için ejderhalar hakkındaki birçok bilgiye sahiptir.

Sert Ceviz ve Ters Ceviz[değiştir | kaynağı değiştir]

Ejderha akademisinde eğitim alan gençlerdendirler. Çift yumurta ikizleridir. Sert Ceviz erkek, Ters Ceviz ise kızdır. Uzun sarı saçları vardır. Genellikle birbirleriyle anlaşamazlar. Pek fazla akıllı değillerdir.

Valka[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendisi Hıçkıdık küçükken ejderhalar tarafından kaçırılmıştır. Ejderhalar hakkında çok şey bilmektedir. Hıçkıdık'ı uçarken yakalamış ve onun oğlu olduğunu anlamıştır. Ardından eşi Zebella'ya sonunda kavuştum derken onu kaybetmiştir. Sonunda Berk adasına dönmüş ve orada yaşamaya başlamıştır.

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Jay Baruchel  ... Hiccup (Harun Can)

America Ferrera  ... Astrid (Hazal Erdal)

Kit Harington  ... Eret (Umut Tabak)

Gerard Butler  ... Stoick (Hakan Vanlı)

Kristen Wiig  ... Ruffnut (Suzan Acun)

Jonah Hill  ... Snotlout (Ahmet Taşar)

Cate Blanchett  ... Valka (Özden Ayıldız)

Christopher Mintz-Plasse  ... Fishlegs (Ümit Erdim)

T.J. Miller  ... Tuffnut (Mustafa Oral)

Craig Ferguson  ... Gobber (Fatih Özacun)

Djimon Hounsou  ... Drago Bludvist (Zeki Atlı)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]