Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2
How To Train Your Dragon 2
Film Afişi
Yönetmen Dean DeBlois
Yapımcı Bonnie Arnold
Senarist Dean DeBlois
Hikâye How to Train Your Dragon by Cressida Cowell
Oyuncular Jay Baruchel
Cate Blanchett
Gerard Butler
Djimon Hounsou
America Ferrera
Craig Ferguson
Kit Harington
Jonah Hill
Christopher Mintz-Plasse
T.J. Miller
Kristen Wiig
Müzik John Powell
Görüntü yönetmeni Roger Deakins (Görsel Danışmanı)
Kurgu John K. Carr
Stüdyo DreamWorks Animation
Dağıtıcı 20th Century Fox
Çıkış tarih(ler)i 20 Haziran 2014 (2014-06-20) (Türkiye)
13 Haziran 2014 (2014-06-13) (ABD)
Süre 102 Dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 145 milyon $
Hasılat 613.5 milyon $
Önceki film Ejderhanı Nasıl Eğitirsin
Devam filmi Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3
Resmî sitesi

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2 (İngilizce: How To Train Your Dragon 2) 2014 yılı yapımı animasyon, macera filmi.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Veriler:[1]

Berk adasında yaşayan Zebella, oğlunu kabile lideri yapmayı düşünmektedir. Ama Hıçkıdık bunu kaldıramayacağını düşünüp kaçmıştır. Peşinden gelen Astrid'le beraber ejderha yakalayan bir toplulukla karşılaşmış eve dönmüş ve babasına her şeyi anlatmış, babası ise bunun kötü olduğunu söyleyip tüm ejderhaları sığınaklara almıştır ama Astrit'le Hıçkıdık ejderhalarını alıp kaçmıştır ve ejderha yakalayan gemiye gidip kendisini yakalamalarını istemiştir. Peşinden gelen babası onu kurtarmış ancak Hıçkıdık tekrar kaçmıştır. Babası, Astrid ve kendisinin yanında yardıma gelenleri eve göndermiş sonrasında Geyirik ve Hıçkıdık'ı aramaya çıkmıştır. Hıçkıdık kendini ejderha üstünden başka bir ejdere yakalanmış şekilde bulmuştur ve bir yere gelmişlerdir. Bu geldikleri yerde onu yakalayanın annesi olduğunu anlamışlardır. Hıçkıdık'ı takip eden babası da annesini bulmuştur (annesi tam yirmi yıl önce Hıçkıdık küçükken köye saldıran ejderhalar tarafından kaçırılmış ve ejderhalarla birlikte yaşamaya başlamıştır). Tam o sırada ejder yakalayan adam onlarla savaşmaya gelmiş ve Alfa adlı canavarla tüm ejderleri etkisi altına almıştır. Etki altına alınan dişsiz Zebella'yı ise öldürmüştür. Ejderhalar berkin yolunu tutmuş berke saldıracaklardır. Hıçkıdık ve diğerleri bebek ejderhalarla gitmişlerdir ve Hıçkıdık, Dişsizi etki altından çıkartmıştır ve Alfa'yı (büyük ejderhayı) yenmiş ve ejderleri kendi etrafına almıştır. Alfa tek boynuzu kırılmış şekilde denize dalmıştır. Artık zebella öldüğü için yeni lider Hıçkıdık'tır. Annesiyle beraber artık burada yaşamaya başlarlar ve yapacak çok işi vardır ama ilk önce adayı yeniden inşaa etmeye başlamıştır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Veriler:[1]

Hıçkıdık Horrendous Haddock III

Hıçkıdık Haddock, kahverengi saçlı yeşil gözlüdür. 20 yaşındadır ve Berk adasında yaşamaktadır. Babası Kayıtsız Zebella öldükten sonra Berk adasının reisi olmuştur. Aynı zamanda Astrid Hofferson ile nişanlıdır. Hıçkıdık duygusal, barışçıl, iyi ve cesurdur. Ama ismini pek beğenmez, çünkü ismi sıska ve başarısız gibi alanlarda kullanılabilir. Kimseyi öldürmemiştir, ama birisinin ölümüne sebep olmuştur.

Astrid Hofferson

Astrid Hofferson, sarışın mavi gözlüdür. 20 yaşındadır ve Berk adasında yaşamaktadır. Hıçkıdık'ın nişanlısı, Kayıtsız Zebella'nın müstakbel gelinidir. Aynı zamanda Fırtınuç'un sahibidir. Astrid cesur, güzel, akıllı ve savaşçı ruhlu bir kızdır. Hofferson kabilesinden gelmektedir. Ve Jorgenson kabilesi ile de birbirlerini sevmezler. Hıçkıdık ile güzel bir ilişkileri vardır. Son olarak da Astrid çok iyi bir binicidir.

Dişsiz Gecenin Öfkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Berk halkı arasında Gecenin Öfkesi olarak bilinir. Türünün tek örneği olan bir ejderha türüdür. Rengi siyah olduğu için geceleri görünmez. Diğer ejderhalar gibi alevi sarı değil mordur. Diğer ejderhalar gibi yiyecek çalmaz ve vuracağı hedefini ıskalamaz. İlk bölümde Hıçkıdık tarafından ip fırlatan bir aletle vurulmuş, daha sonra Berk'teki bir ormana düşmüş ve kuyruk kanadının biri zarar görmüştür. Daha sonra Hıçkıdık tarafından serbest bırakılmıştır. Kuyruk kanadı zarar gördüğü için uçarak Berk'ten gidememiştir. Daha sonra Hıçkıdık ile dost olmuş Hıçkıdık ise ona Dişsiz adını vermiştir. Ayrıca Hıçkıdık onun kuyruğuna uyduruk bir kanat yapmıştır. Bu sayede Hıçkıdık onu istediği yönde uçurabilmektedir. Bundan sonra berk bir ejderha ülkesi olarak tanınmaktadır. ALFA'nın(düşmanın ejderi) etkisinde kalarak Hıçkıdık'ın babası olan Zebellayı öldürmüştür. Ama bunu istem dışı yapmıştır. Sonunda Alfa'nın etkisinden Hıçkıdık sayesinde kurtulup Alfa'yı yenmiştir. Bütün ejderhalar dişsizin etkisi altına girmiştir.

Astrid[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayıtsız Zebella[değiştir | kaynağı değiştir]

Berk adasının reisi aynı zamanda Hıçkıdık'ın babasıdır. Oldukça kilolu ve güçlüdür. Sakalı da oldukça gürdür. Bir söylentiye göre o daha küçükken bir ejderhanın kafasını bir hamlede koparıvermiş. Oğlunu berk adasına lider yapmak istemiştir ama Hıçkıdık buna yanaşmamıştır. Sonra Hıçkıdık'ın sayesinde 20 sene önce kaybolan karısını bulmuştur ama tam kavuştular derken savaşta canından olmuştur onu öldüren oğlunun ejderhasıdır ama bunu alfa adlı düşman ejderinin etkisi altında yapmıştır. Öldükten sonra Berk adasının yeni lideri oğlu Hıçkıdık olmuştur.

Geğirik[değiştir | kaynağı değiştir]

Berk'te demirci olarak çalışmaktadır. Sarı renkli, aşağı sarkan ve uzun bir bıyığı vardır. Sol elini ve sağ bacağını ejderhalar kapmıştır. Sağ bacağı tahtadandır. Sol eli ise değiştirilebilir yapıdadır. Bazen bir kanca, bazen çekiç vb. olur. Aynı zamanda ejderha akademisinde eğitim vermektedir.

Südüklü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ejderha akademisinde eğitim alan gençlerden biridir.

Balık Ayak[değiştir | kaynağı değiştir]

Ejderha akademisinde eğitim alan gençlerden biridir. Sarı saçlı ve şişmandır. Ejderhalar kitabını çok fazla okuduğu için ejderhalar hakkındaki bilgileri bilir.

Sert Ceviz ve Ters Ceviz[değiştir | kaynağı değiştir]

Ejderha akademisinde eğitim alan gençlerdendirler. Çift yumurta ikizleridir. Sert Ceviz erkek, Ters Ceviz ise kızdır. Uzun sarı saçları vardır. Genellikle birbirleriyle anlaşamazlar. Pek fazla akıllı değillerdir.

Hıçkıdık'ın Annesi[değiştir | kaynağı değiştir]

kendisi 20 yıl önce Hıçkıdık küçükken ejderhalar tarafından kaçırılmıştır. Ejderhalar hakkında çok şey bilmektedir. Sonunda Hıçkıdık'ı uçarken yakalamış ve onun oğlu olduğunu anlamıştır. Zebella'ya sonunda kavuştum derken onu kaybetmiştir. Sonunda Berk adasına dönmüş ve orada yaşamaya başlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]