İçeriğe atla

Beowulf

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Beowulf (c.1000)

Beowulf, bir Anglosakson destanıdır.[1] Ancak Anglosaksonlardan değil, İskandinavyalılardan bahseder. İngilizler'in en eski destanı olarak bilinir. Beowulf adındaki güçlü bir İskandinav (Geat) savaşçısını konu alır. Şiirsel bir anlatım tercih edilmiştir. Epik şiirdir. Destan, 3,182 dizeden oluşur ve tüm Eski İngiliz şiirleri gibi adsızdır. 11. yüzyılda yazıya geçirilen Beowulf destanı, adını 1805 yılında almış ve 1815 yılında ilk kez basılmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Danimarkalılar, Grendel adında bir canavarla mücadele etmektedirler. Grendel, gürültüye tahammül edemediğinden insanları öldürmektedir. Grendel'i öldürebilecek bir kahraman aranmaktadır. Geatler'in ünlü savaşçısı Beowulf, Grendel'in ününü duyar ve Danimarka'ya gider. Grendel'i öldürür. Ancak Grendel'in annesi de vardır. Beowulf onu da öldürmeye gider ve Beowulf ülkesi Geatland'a döndüğünde, oranın kralı olur.

İlgili eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

1930'lu yıllarda İngiliz edebiyat tarihi Profesörü J. R. R. Tolkien Beowulf destanı üstündeki çalışmalarıyla destanın İngiliz edebiyatı için önemini kanıtlar. Destan üstüne olan çalışmasını Beowulf; Monsters and Critics adıyla yayınlar ve Beowulf'tan esinlenerek Hobbit'i yazar.[2] 1981 yılında Avustralya'da Grendel, Grendel, Grendel isimli bir çizgi film uyarlaması çekildi. 1998 yılında başka bir çizgi film çekilir. 1998 yılında baş rolünü Chirstopher Lambert'ın oynadığı bir bilimkurgu versiyonu çekilir. 2004 yılında Başrolünü Gerard Butler ve Stellan Skarsgård'ın oynadığı İzlanda yapımı Beowulf & Grendel çekilir.2007 yılında yönetmen Robert Zemeckis, başrolünü Ray Winstone'a emanet ederek, motion capture teknğiyle Beowulf: Ölümsüz Savaşçı 'yı çeker. 2008 yılında Beowulf Geatlerin Prensi isimli başka bir uyarlama çekilir. 2024 yılında Beowulf the Musical isimli bir tiyatro oyunu olarak uyarlanır ve Edinburgh Fringe Festivalinde sergilenmektedir.[3]

Animasyon filmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Beowulf Grendel'in annesinin büyüsüne kapılır ve ona bir oğul vererek isteğini yerine getirir. Orijinal destanda bu olmamaktadır. 50 yıl sonra Geatland'ın başına bir ejderha bela olur. İşte bu ejderha, filme göre onun oğludur ama destanda değildir tabii ki. Yaşlı Beowulf, ejderhayı öldürür ama kendi de ölür (yaklaşık MS 580 yılında). Yerine akrabası olan Wiglaf Geatland kralı olur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lindow, John (2002). Norse mythology: a guide to the Gods, heroes, rituals, and beliefs. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0195153828. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2023. 
  3. ^ "Beowulf the Musical". Edinburgh Fringe Festival Society. 4 Nisan 2024. 30 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2024.