The Night of the Doctor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
The Night of the Doctor
Doctor Who özel bölümü
Ekip
Diğerleri
Prodüksiyon
Senarist Steven Moffat
Yönetmen John Hayes
Yapımcı Denise Paul
Yürütücü yapımcı(lar) Steven Moffat
Seri Özel bölüm (2013)
Süre 6 dakika 49 saniye
Tarih 14 Kasım 2013
Kronoloji
← Önceki
Sonraki →
"The Name of the Doctor"
"The Last Day" (kısa bölüm)
"The Day of the Doctor"

"The Night of the Doctor", Büyük Britanya bilimkurgu dizisi Doctor Who'nun kısa bölümüdür. 14 Kasım 2013 tarihinde BBC iPlayer ve YouTube üzerinden yayınlanmıştır.[1] Steven Moffat tarafından yazılan bölümde Doktor rolüyle Paul McGann oynamıştır.[2]

Bölüm Zaman Savaşı'nın daha önce gösterilmiş son anlarını göstermektedir. Sekizinci Doktor (McGann) ve onun yapay rejenerasyonu olan Savaş Doktoru (John Hurt) görünmüştür. McGann en son Doctor Who'nun 1996 yılı başlarındaki TV filminde oynamıştır.[3]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Zaman Savaşı sırasında Sekizinci Doktor (Paul McGann), Karn gezegeninde kaza yapan bir geminin pilotu olan Cass'i kurtarmak ister. Cass Doktor'un bir Zaman Lordu olduğunu fark edince, onun Zaman Savaşı'nda yer almadığına inanmaz ve yardımı reddeder. Doktor yine de Cass'i kurtarmak ister. Ancak ikisi de ölür.

Karn Kardeşliği, Doktor'u geçici olarak canlandırıp gezegene getirir. Ancak Cass'e yardım etmemişlerdir. Kardeşlik, Doktor'a süresi dolmadan kendisinin seçeceği yapay bir rejenerasyonu sağlayan bir iksir sunar. Zaman Savaşı'nı sona erdireceğini söylerek Doktor'u ikna eder. Doktor'a dönüşmek istediği rejenerasyonu sorar. Doktor "bir savaşçı" der. İksiri içer ve Savaş Doktoru'na (John Hurt) dönüşür. Cass'in kemerini alır ve "Doktor artık yok." der.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Wilson, Dan (15 Kasım 2013). "The Night of the Doctor rewrites Doctor Who history for the better". Metro. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2013. 
  2. ^ "Steven Moffat on The Night Of The Doctor". BBC. 14 Kasım 2013. 11 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2013. 
  3. ^ Jeffery, Morgan (14 Kasım 2013). "Paul McGann returns to 'Doctor Who' in new 50th anniversary mini-episode". Digital Spy. 17 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2013. 
  4. ^ Dowell, Ben. "Doctor Who: Paul McGann regenerates into John Hurt in The Night of the Doctor, a new 6 minute 49 second prequel film". Radiotimes.com. Erişim tarihi: 14 Kasım 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]