İçeriğe atla

Tenten Kongo'da

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tenten Kongo'da
Les aventures de Tintin, reporter du Petit Vingtième, au Congo
Türkçe baskısının kapağı
YazarHergé
ÇevirmenBarış Kılıçbay
ÜlkeBelçika
DilFransızca
Yayım5 Haziran 1930 - 11 Haziran 1931 (özgün)
1998 (Türkçe)
YayımcıLe Petit Vingtième
Sayfa62
ISBN2-203-00101-1 (özgün)
975-363-613-X (Türkçe)
Tenten'in Maceraları serisi
Tenten Sovyetler'de
(1. kitap)
Tenten Kongo'da
(2. kitap)
Tenten Amerika'da
(3. kitap)
  1. 22cm x 30cm (boyutları)

Tenten Kongo'da (Tintin au Congo) Belçikalı yazar ve illüstratör Hergé'in klasik çizgi romanının bölümlerinden bir tanesidir. Serinin kahramanı genç muhabir Tenten'dir.

Haziran 1930 ve Haziran 1931 arasında Le Petit Vingtième bölümünde (Belçika'nın Le Vingtième Siècle gazetesinin çocuk bölümü) yayımlanmıştır. 1931'de siyah-beyaz bir albüm olarak basılmıştır. 1946'da yeniden çizilmiştir, ayrıca 1975'te ilave değişiklikler yapılmıştır.

ISBN 975-10-2081-6

Dikkat: Makalenin bundan sonraki kısmında kitabın konusu ile ilgili ayrıntılar yer almaktadır.

Tenten Kongo'da serinin ikinci kitabıdır. Hikâye'nin başında Tenten ve Fındık Anvers'ten Belçika Kongosu'na giden bir gemidedirler. Fındık gemideyken birkaç kaza geçirir, fakat sonunda güvenle Kongo'ya varırlar. Burada bir araba kiralarlar ve Coco adlı bir "çocuk" kiralarlar. Kongo'ya doğru ilerlerler, fakat kısa sonra yalnız olmadıklarını fark ederler. Bir hırsız arabalarını çalmıştır, bu yüzden Tenten ava çıkar. Tenten'in hayvanlara kötü davrandığı birkaç sahne bunu takip eder. Daha sonra, yerli bir kasabaya varırlar. Ancak, kendilerini takip eden üçkâğıtçı pes etmemiştir ve kasabanın sihirbaz hekimiyle beraber birkaç defa Tenten'i yok etmeye çalışır ancak başarılı olamaz. Son denemesinde üçkâğıtçı Tenten'i içi timsahlarla dolu bir ırmağa asmaya çalışır fakat Tenten Belçikalı bir misyoner tarafından kurtarılır. Tenten ve Fındık bir misyoner istasyonuna giderler fakat burada ısrarcı üçkâğıtçı tekrar Tenten'i yakalamaya çalışır. Bu diğerlerindeki gibi şanslı gitmez ve hayatına mal olur. Tenten üçkâğıtçıya kendisini yok etmesini söyleyen mektubu bulur. Mektup A.C. tarafından imzalanmıştır, bu da Al Capone anlamına gelmektedir, kendisi Kongo'da elmas kaçakçılığı yapmaktadır. Tenten bu operasyonu su yüzüne çıkarır ve çete yakalanır. Sonrasında Tenten Afrika'nın vahşi doğasını keşfe çıkar. Fakat, Tenten ve Fındık bir ordu Afrika Bufalosu tarafından kovalanmaya başlar. Tam düşecekken bir uçak gelip Tenten ve Fındık'ı kurtarır ve onları bir sonraki maceraları, Tenten Amerika'da için eve getirir.

"Tenten Kongo'da"daki Sömürgecilik ve Irkçılık

[değiştir | kaynağı değiştir]

Tenten Kongo'da Tenten albümlerinin en tartışmaya açık olanıdır. Tenten Kongo'da sık sık ırkçı ve sömürgesi bakış açısından ve ayrıca hayvanlara uygulanan şiddet sahnelerinden dolayı eleştirilmiştir. Hergé daha sonra o zaman sadece dönemin saf düşüncelerini resmettiğini iddia etmiştir. 1946'da albüm tekrar çizildiğinde, Hergé Kongo'nun o zamanlarda bir Belçika kolonisi olduğuna dair referansları kaldırmıştır. Fakat, bu eleştirmenleri yatıştırmaya yetmemiştir. Tartışmalı konusundan dolayı albüm İngilizcede sadece siyah beyaz kopya versiyonu olarak basılmıştır.

Albüm içeriğinden dolayı uzun süre yayından kalkmıştır. Fakat Zaire'deki (bugün Kongo-Kinşasa) büyük bir gazeteden Hergé'ye gelen bir istek üzerine 1970'te tekrar basılmıştır. Gazete, "atalarını anlatan" serüveni neden okuyamadıklarını sormuştur. İzin verilir.

Albüm İskandinavya'da basıldığında, yayıncılar renkli baskının 56. sayfasındaki rezil sahneye itiraz etmişlerdir: Bu sahnede Tenten bir dinamit çubuğu ile bir gergedanı patlatmaktadır. Sayfanın yeniden çizilmesini istemişler ve Hergé bu isteklerini yerine getirmişlerdir. Hayvanı parçalara ayırmak yerine gergedan yanlışlıkla Tenten'in silahını ateşler ve korkuyla kaçar. Bu sayfa şimdiki baskılarda görülen sayfadır.

2007 yılında İngiltere'de Irk Eşitliği Komisyonu, Tenten Kongo'da kitabının "iğrenç önyargılar eşliğinde ırkçılık yaptığını" belirterek yasaklanmasını talep etti. Bu talebin gerekçesi olarak, kitapta, siyahların "maymunlar gibi gösterilip geri zekalılar gibi konuşturulması" gösterildi. Talebin ardından bazı kitabevleri, kitabı raflarından kaldırdılar.[1]

  • Herkesin inancının aksine, bu albüm Dupont ve Dupond'un ilk çıktığı albüm değildir. İlk olarak Firavunun Puroları kitabında gözükmüşlerdir. Tenten Kongo'da kitabına 1946'da yeniden çizildiğinde eklenmişlerdir.
  • Tenten'in 1930'daki orijinal siyah beyaz basımında ağzı yoktur.
  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Temmuz 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2007.