Hobbit: Beklenmedik Yolculuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hobbit:Beklenmedik Yolculuk
Filmin afişi
Yönetmen Peter Jackson
Senarist Senaryo:
Peter Jackson
Fran Walsh
Philippa Boyens
Roman:
J. R. R. Tolkien
Oyuncular Martin Freeman
Ian McKellen
Andy Serkis
Hugo Weaving
Richard Armitage
Aidan Turner
Rob Kazinsky
John Callen
Stephen Hunter
Mark Hadlow
Peter Hambleton
Bill Nighy
Elijah Wood
Müzik Howard Shore
Dağıtıcı MGM/Fox
(Globally)
New Line/WB
(North America)
Yapım yılı Yeni Zelanda
ABD
Çıkış tarih(ler)i 14 Aralık 2012
Dil İngilizce
Bütçe 180.000.000 $
Hasılat 1.017.003.568 $
Önceki film Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (film)
Devam filmi Hobbit: Smaug'un Çorak Toprakları

John Ronald Reuel Tolkien'in, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin öncül kitabı olarak da görülen Hobbit kitabı, ilkin Guillermo del Toro tarafından sinemaya uyarlanacaktı. Buna karşın filmin yapılması ile ilgili belirsizlikler nedeniyle filmden ayrıldı ve filmi, Yüzüklerin Efendisi serisinin yönetmeni Peter Jackson'un çekeceği kesinleşti. Çekimlerine 2010 yılı itibariyle başlandı. 14 Aralık 2012 tarihinde vizyona girdi. Filmin oyuncu kadrosunda, Martin Freeman (Bilbo Baggins), Ian McKellen (Gandalf), Andy Serkis (Gollum), Richard Armitage (Thorin Meşekalkan), Aidan Turner (Kili), Rob Kazinsky (Fili), Graham McTavish (Dwalin), John Callen (Oin), Stephen Hunter (Bombur), Mark Hadlow (Dori), Peter Hambleton (Gloin), Benedict Cumberbatch (Smaug Ses), Elijah Wood(Frodo Baggins) isimleri vardır.

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

1976 yılında The Hobbit'in haklarını satın alan yapımcı Saul Zaentz, United Artist ile bu kitaptan uyarlanacak bir film için anlaşma sağladı. Zaentz filmin yapımını üstlenecek, United Artist de belli bir miktar para karşılığında filmin dağıtımını yapacaktı. Bu plan gerçekleşemediyse de anlaşma kaldı. Bu sebepten dolayı New Line, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin haklarını satın aldığında, prequelin MGM-UA tarafından dağıtılması gerekiyordu. New Line Cinema, The Hobbit'i yapabilirdi ancak dağıtımını yapamazdı. İşler karışmadan önce, MGM-UA şirketinden Rick Sands, The Hobbit'in iki filme dönüştürüleceğini ilan etmişti. J.R.R. Tolkien'in notlarından üretilmiş ikinci prequlede Aragorn ve Saruman gibi karakterler de kullanılacaktı.

Peter Jackson, Yüzüklerin Efendisi'i çekerken New Line ile bazı sorunlar yaşadı. Jackson, Yüzüklerin Efendisi: İki Kule'nin kurgusu için stüdyo ile anlaşmazlığa düştü. 2005 yılının Şubat ayında Jackson'ın şirketi Wingnul Films, New Line'a dava açarak Yüzük Kardeşliği'ne ait ilk 18 ayki hesapların kontrol edilmesini istedi. Talepte uzlaşma sağlanamadı. New Line gerekli belgeleri sağlayamadığı için 125,000 dolar ceza ödedi. New Line'dan Yüzüklerin Efendisi çekilirken yönetmenle yakınlık kuran Mark Odesy, Jackson'ın menajeri Ken Kamins'i aradı ve The Hobbit filmi için onun hizmetlerine ihtiyaç duymadıklarını ifade etti. Jackson da hayran sitesi theonering.net'te yazdığı bir açıklamayla tepkisini duyurdu. Jackson, The Hobbit onlara bırakmaktan başka çaresi olmadığını söyledi. Jackson'ın iyi bir ilişkide bulunduğu internet cemiyeti, şiddetli bir tepki gösterdi. Hayran sitesi üzerinden yaklaşık 50,000 imza toplandı. Sitenin kurucusu Chris Perotta, New York Times'a verdiği açıklamada hayranların çılgına döndüğünü söyledi. Bazı kişiler Jackson'ın yapmadığı bir The Hobbit filmini boykot etmeye kalktı. Jackson ise bu gösteriden çok etkilendi.

New Line ise hayranları ve serinin oyuncularını memnun edebilecek bir yönetmen aramaya başladı. New Line acele etmeye başladı, çünkü 2009'a kadar bitirilmesi gereken iki filmlik bir anlaşma vardı. Filmi yönetmesi gündeme gelen Sam Raimi, proje için en uygun ismin Peter Jackson olduğunu söyledi. Raimi, ancak Jackson'ın yapımcı olması halinde filmi yöneteceğini de ekledi. 50,000 imza toplandığında Rick Sands "Peter Jackson'ın başarısı onun en ideal tercih olduğunu gösteriyor. Onunla çalışmaktan onur duyarız. 50,000 sinemaseveri mutlu etmek için Bay Jackson'ın sözcüleriyle birkaç görüşme daha yaptık" dedi. 18 Aralık 2007 tarihinde Peter Jackson, The Hobbit ve onun devam filmine yürütücü yapımcılık yapacağını duyurdu. New Line ve MGM filmi finanse etmek için işbirliği yapmayı karalaştırdı. Birbaşka büyük stüdyo da filmin Kuzey Amerika dışındaki bölgelere dağıtımını yapacaktı. Filmin bütçesinin tahminen 150 milyon dolar olacağı söylendi. 2008 yılının Şubat ayında New Line Cinema ve Warner Bros.'un birleşmesi tamamlandıktan sonra, filmlerin gösterimin tarihinin 2012 ve 2013 yıllarının Kasım ayı olacağı açıklandı. Ardından 24 Nisan 2008 tarihinde filmi Guillermo del Toro'nun yöneteceği açıklandı. Ancak Del Toro'nun filmi yöneteceği resmen açıklanmadan önce, romanını yazarı Tolkien'in vârisleri New Line'a dava açtı. Daha sonra bu sorun giderildi.

The Hobbit'te rol almak istediğini söyleyen Ian McKellen, bunun için filmin telif haklarının kimde olduğunun belirlenmesi gerektiğini söyledi. Her ne kadar kitapta Saruman karakteri yer almasa da, Christopher Lee filmde yer almak için yapımcılar ile görüştü. Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Gollum'u canlandıran Andy Serkis, Del Toro'nun filmi yönetmesine sevindiğini söyledi. Ayrıca Peter Jackson'ın yapımcı, Fran Walsh ve Philippa Boyens'in senarist olması yüzünden heyecanlandığını da açıkladı. Yönetmenliğe Del Toro'nun getirilmesine sevindiğini söyleyen Viggo Mortensen, filmde yer almak istediğini açıkladı. Sean Astin, Terry Pratchett ile yaptığı bir röportajda The Hobbit filmlerinde yer almak istediğini açıklamıştı. Del Toro'nun Bilbo Baggins karakterini canlandırması için James McAvoy'u düşündüğü yazıldı. Ayrıca rol için Daniel Radcliffe ve Jack Black de düşünüldü. Ayrıca Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin müziklerini besteleyen ve bu bestelerle sayısız ödül alan, dünya çapında da Yüzüklerin Efendisi konserleri veren Howard Shore da The Hobbit'in müziklerini yapacağı duyuruldu.

Yapım öncesi aşaması Del Toro, Jackson, Walsh ve Boyens'in 2008 yılının Ağustos ayında senaryoyu yazması ile başladı. Del Toro, Jackson, Walsh ve Boyens ile video konferans aracılığıyla işbirliği yaptı. Filmin senaryosunu yazan Jackson, Fran Walsh ve Philippa Boyens ile uzun bir toplantı yaptı. Bu toplantıda kitabın filme uyarlanacak bölümleri hakkında konuşuldu ve oyuncu seçimine dair fikirler ortaya kondu. 2008 yılının Kasım ayında Del Toro, Jackson, Walsh ve Boyens, filmin senaryosunun sürekli değiştiğini farketti. Programa sadık kalmak için her gün 12 saat senaryo yazmaya başladılar. Filmin çekimleri 2010 yılında Yeni Zelanda'da başlayacak ve orada devam edecekti. Del Toro, Hobbit şehrinin Matamata'da kurulmasını istedi. Yönetmen çekimlerin 370 gün sürmesini planladığını söyledi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilbo Baggins huzurlu ve tehlikeden uzak bir hayat sürerken, bir gün büyücü Gandalf evinin önüne gelir ve Bilbo’nun evine büyülü bir işaret koyar. Aynı gece 13 cüce Bilbo’nun evinde büyük bir toplantı için buluşur. Bu 13 cücenin başında efsanevi savaşçı ve düşmüş cüce krallığı Erebor’un varisi Thorin Meşekalkan bulunmaktadır. Bilbo’ya Erebor’u ve altınlarını ele geçiren, cüceleri yurtlarından eden Smaug’dan çok değerli bir taşı alması için grubun hırsızı olması teklif edilir.

Bilbo teklifi kabul etmesiyle, Yalnız Dağ’a doğru beklenmedik yolculuk başlar. Grup yabana doğru ilerledikçe goblin sürüleri, orklar, warglar ve dev örümceklerle karşılaşır. Bu yolculuk esnasında hem cüce yurdunun geri alınmasına dair bir kehanet yorumlanacak hem de Bilbo Baggins hayatında önemli değişikliklere neden olacak “tek yüzük" ile karşılaşacaktır. Tüm bu yolculuk, Gandalf’a yakınlarda başka bir tehlikenin belirdiğini de hissettirir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]